Reklama

Reklama

Chryzantemy na taras i rabatę

Niektóre odmiany zakwitają już pod koniec sierpnia. Możemy się nimi cieszyć bardzo długo, bo aż do przymrozków.

Na rabatę wybierz odmiany, które zimują w gruncie. Sadzonek najlepiej szukać w szkółkach już u progu wiosny, kiedy są kopane bezpośrednio z gruntu. Ostatni moment na sadzenie w ogrodzie chryzantem zakupionych w donicach to przełom VIII/IX - jeszcze zdążą się ukorzenić przed nastaniem zimy. Kupioną jesienią możesz tymczasowo posadzić w donicy ogrodowej. Po przekwitnięciu kwiatów przytnij ją dość nisko i przenieś do piwnicy lub garażu (miejsce ma być chłodne, z dostępem do światła). Regularnie podlewaj. Jeśli sadzonkę uda się przechować do wiosny, w połowie maja, gdy ustanie ryzyko przymrozków, wsadzisz ją do gruntu. Na rabacie wybierz jej miejsce słoneczne, osłonięte od wiatru. Gdy podrośnie i wypuści 3-4 pary liści, uszczknij jej wierzchołek, aby krzewinka ładnie się rozrosła. W czasie wzrostu (do początku VII) 3-4 razy zasil ją nawozem mineralnym.

Reklama

Taras w jesiennej aranżacji

Na taras i balkon wybieraj okazy z częściowo rozwiniętymi kwiatami. Zapewnij im dużo światła - w cieniu będą słabo kwitły i stracą ładny pokrój. Regularnie je podlewaj. Komponuj z wrzosami, wrzoścami, owocującymi psiankami i papryczkami. Jesienny nastrój podkreśli położona obok dynia lub garść kasztanów.

Sąsiedztwo na rabatę

Chryzantemy rabatowe ładnie komponują się z kwitnącymi jesienią astrami i wrzosami, a także z rudbekią, miechunkami i rozchodnikiem okazałym. Dobrym pomysłem będzie posadzenie ich wśród bylin i roślin rabatowych, mających dekoracyjne liście przez cały sezon wegetacyjny, tj. żurawek czy kalocefalus. Lekkości dodadzą chryzantemom trawy rabatowe o przewisających liściach: rozplenica japońska i miskanty. Ich sąsiedztwo ochroni też pędy młodych chryzantemowych sadzonek przed żarłocznymi ślimakami. Przekwitnięte kwiatostany chryzantem usuwaj. Dzięki temu będą wytwarzały nowe pąki, a czas kwitnienia się wydłuży.Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy