Reklama

Reklama

Co warto posadzić na wiosnę

Siejąc lub sadząc kwiaty w ogródku lub w balkonowych skrzynkach - pomyśl o roślinach, które odstraszą komary, meszki, kleszcze.

Te natrętne owady i pajęczaki nie lubią jaskrów, wrotyczy pospolitej, czosnku niedźwiedziego, trawy cytrynowej, lawendy, pelargonii, kocimiętki, komarzycy, mięty oraz bazylii. Rozważ, czy warto uprawiać kwiaty wydzielające słodki zapach - to on wabi owady. Pamiętaj ponadto, że nie wystarczą dwie rośliny odstraszające insekty - musi być ich naprawdę dużo, nawet na małym balkonie.

Mięta

Gdy w ogrodzie zaprojektujesz całą rabatę z miętą, a na balkonie ustawisz kilka doniczek z tym zielem - komary i meszki nie będą ci dokuczać w ciepłe letnie wieczory. Olejki eteryczne mięty skutecznie odstraszają insekty. Podlewaj ją obficie miękką wodą, nie podsypuj sztucznymi nawozami, a późnym latem będziesz mogła ją zebrać i ususzyć na zimę.

Reklama

Bazylia

Przyda się w kuchni nie tylko jako przyprawa i dodatek do sałatek oraz sosów. Jest ziołem, które łatwo uprawia się w ogrodzie, na balkonie, w doniczce na kuchennym parapecie. Intensywny aromat bazylii powoduje, że komary raczej omijają ją z daleka.

Napar z bazylii łagodzi także bąble i świąd po ukąszeniu komara. Można też świeżo zerwanymi listkami natrzeć skórę, by odstraszyć komary i meszki.

Kocimiętka

Odmiana Labiatae mussinii skutecznie odstrasza komary, meszki, a nawet kleszcze. Ale... przyciąga koty. Gdy w ogrodzie będzie rosło dużo kocimiętki - owady i pajęczaki nie pojawią się w nim. Kocimiętka jest byliną dorastającą do 40 cm. W ogrodzie tworzy zwarte i gęste zarośla. Kwitnie od maja do września, lubi dobrze nasłonecznione miejsca uprawy.

Lawenda

Jej zapachu nie lubią komary i meszki, mszyce też za nią nie przepadają. Lawenda idealnie nadaje się do uprawy w ogrodzie, na tarasie i na balkonie. Jesienią warto ją zebrać, ususzyć i włożyć w lnianym woreczku do szafy - skutecznie wygoni z niej mole.

Komarzyca

Ma efektowne biało-zielone liście, jej zapach odstrasza komary, ale jest niewyczuwalny dla człowieka. Komarzyca nie lubi towarzystwa innych roślin, najlepiej czuje się w półcieniu, trzeba ją obficie podlewać i nawozić.

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy