Czas na porządki w ogrodzie

Grabimy, przycinamy, sadzimy, oczyszczamy... Czeka nas dużo pracy! Jeśli jednak mamy dobre narzędzia, porządkowanie działki pójdzie nam sprawnie.

Wiosną czeka nas dużo pracy w ogrodzie
Wiosną czeka nas dużo pracy w ogrodzie123RF/PICSEL

Aby ogród ładnie się prezentował, wiosną trzeba się w nim trochę pogimnastykować.

Regeneracja trawnika

- Jeśli temperatury utrzymują się powyżej 0º C, grabimy resztę liści. Oczyszczamy go z mchu i filcu. Rada: najlepiej użyć do tego grabi z elastycznymi, sprężynującymi zębami i szerokimi głowicami. Warto trochę w nie zainwestować, bo to podstawowe narzędzie każdego ogrodnika. Dobre grabie przy okazji spulchnią i pobudzą roślinność do wzrostu. Dlatego lepiej nie kupować najtańszych modeli.

- Zbity trawnik należy napowietrzyć (tzw. aeracja). Możesz to wykonać za pomocą, np. wideł - wbijając je pionowo na głębokość ok. 20 cm. Potem otwory trzeba wypełnić piaskiem, by poprawić przepuszczalność gruntu.

- Uzupełnij ubytki. Łyse miejsca po zimie to częsty widok na trawniku. Usuń z nich resztki martwej trawy, dosyp ziemi próchniczej, potem na wilgotną ziemię dosiej nasiona (najlepiej tej samej trawy, jaką stosowałaś do zakładania murawy). Przykryj ziemią, ubij i podlej lekkim strumieniem.

>>>Na kolejnej stronie dowiesz się na temat wiosennego cięcia drzew i krzewów<<<

Wiosenne cięcie

Teraz jest najlepszy czas na przycinanie drzew i krzewów. Dotyczy to przede wszystkim roślin, które kwitną latem lub późną jesienią. Cięcie stymuluje rośliny do wzrostu i chroni je przed chorobami.

Tnij, gdy temperatury utrzymują się powyżej zera i nie zanosi się na mróz przez najbliższe 3-5 dni.

Nie przycinaj roślin, gdy pada deszcz lub śnieg.

Rany po cięciu smaruj maścią ogrodniczą. To zapobiegnie zarażeniu grzybami.

Zobacz także:

Lara Gessler o pracy w branży gastronomicznejStyl.pl
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas