Czy ja zaczynam łysieć?

Wbrew pozorom łysienie nie jest domeną mężczyzn. Lekarze wymieniają 21 przyczyn łysienia u kobiet, m.in. choroby tarczycy, brak witaminy A, depresję...

Codziennie tracisz ok. 100 włosów.  To normalny proces. Problem pojawia się, gdy wychodzą garściami.
Codziennie tracisz ok. 100 włosów. To normalny proces. Problem pojawia się, gdy wychodzą garściami.123RF/PICSEL

1. Stres. Nawet kilka miesięcy po traumatycznych przeżyciach możesz zauważyć, że na szczotce zostaje więcej włosów niż zazwyczaj. Silny stres może być przyczyną łysienia - mówimy wtedy  o telogenowym wypadaniu włosów.  Dobrą informacją jest to, że zazwyczaj  to proces tymczasowy. Jednak konieczna jest walka ze źródłem stresu.

2. Dieta. Drastyczne odchudzanie się, zaburzenia odżywiania, niedobory witamin (zwłaszcza D, E i z grupy B), a także bardzo ważnych dla włosów mikroelementów (cynk, żelazo) - to także może być przyczyna nadmiernej utraty włosów. Często wystarczy sama suplementacja. Pamiętaj o regularnym badaniu krwi - 1 na 10 kobiet cierpni na niedokrwistość. Przyczyną anemii jest brak żelaza,  a brak żelaza to także rzadkie i słabe włosy.

3. Hormony. Badaj tarczycę - wykonuj regularnie badania poziomu hormonów TSH (warto też rozszerzyć diagnostykę o badania poziomu fT3 i fT4) i skorzystać z porad endokrynologa. Przy niedoczynności tarczycy włosy są słabe, matowe, łamliwe. Na szczęście w porę postawiona diagnoza pozwala zahamować proces niszczenia włosów.

Rodzaje łysienia

Łysienie androgenowe u kobiet może się pojawić już w młodości, a ryzyko zachorowania wzrasta  z wiekiem; polega na nieprawidłowej reakcji mieszków włosowych na prawidłowy lub podwyższony poziom androgenów - mieszki ulegają miniaturyzacji, łodygi włosów stają się cieńsze i włosy wypadają. Ubytki włosów pojawiają się wokół przedziałka na czubku głowy. Jako terapię stosowane są m.in. leki (do kupienia w aptece bez recepty) do miejscowej aplikacji na skórę głowy
(skuteczność potwierdzona klinicznie).

Łysienie łojotokowe, jak sama  nazwa wskazuje związane jest  z nadmierną produkcją łoju. Często  towarzyszy temu tłusty łupież: do  skóry głowy przylegają żółte łuski  i odrywają się później z przyklejonymi do nich włosami.

Łysienie plackowate dotyka często osób młodych. Włosy wypadają, tworząc na głowie placki gładkiej, niezmienionej chorobowo skóry.  To przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym.

Zobacz również:

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas