Dichondra srebrzysta: Jak ją pielęgnować?

Dichondrę srebrzystą można spotkać na balkonach i tarasach. Stanowi element dekoracyjny i jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe.

Dichondra srebrzysta jest rośliną jednoroczną
Dichondra srebrzysta jest rośliną jednoroczną 123RF/PICSEL

Jak wygląda dichondra srebrzysta?

Dichondra srebrzysta jest jednoroczną rośliną. Charakteryzuje się srebrnymi liśćmi, które pokrywa meszek. Są bardzo drobne, ale dzięki niezliczonej liczbie robią wrażenie. Sadząc ją w doniczkach i wieszając na balkonie, można uzyskać efekt kaskady. 

Dichondra srebrzysta ma długie, niełamliwe pędy, które odznaczają się sprężystością. Sprawdzi się w wiszących pojemnikach, ale także będzie dopełnieniem kompozycji kwiatowych. Współgra z ciemnymi kwiatami. 

Jak dbać o dichondrę srebrzystą?

Dichondra srebrzysta odznacza się tym, że nie choruje. Nie jest podatna zarówno na choroby, jak i szkodniki. Lubi żyzne i przepuszczalne podłoże. Najlepiej, by była wyeksponowana w nasłonecznionym miejscu. Jej korzenie nie lubią, gdy wokół nich zalega woda. Warto więc sadząc ją w doniczce jako pierwszą warstwę wykorzystać kamyki lub żwirek. Ponadto doniczka powinna mieć odpływ, by na podstawce nie zatrzymywała się woda. 

Przez to, że dichondra srebrzysta często jest sadzona jako dodatek do kompozycji kwiatowej, to system nawożenia należy dobrać pod względem rośliny głównej. Brązowienie liści powinno być sygnałem, że na ich powierzchni został rozlany roztwór nawozu. Dichondrę srebrzystą należy nawozić bardzo ostrożnie, by uniknąć zniszczenia liści. 

Nawożenie powinno odbywać się raz na dwa tygodnie za pomocą roztworu płynnego nawozu. W ten sposób można doprowadzić do powstawania nowych pędów i liści. 

W momencie pojawienia się kilkudniowej suszy, warto regularnie dostarczać roślinie wody. Należy pamiętać, że lepiej podawać mniejsze ilości, ale częściej niż podlać raz i dostarczyć za dużo wody.

Kiedy sadzić dichondrę?

Dichondrę srebrzystą można zasadzić w maju. Początkowe obserwacje mogą wskazywać, że roślina wolno się rozwija. Natomiast już w czerwcu można zauważyć, że dichondra srebrzysta rośnie coraz szybciej. W sierpniu osiąga nawet 1,5 m długości. 

Gdy pędy dichondry srebrzystej dotkną ziemi, roślina od razu zapuszcza w niej korzenie. We wrześniu roślina może być już bardzo długa. W tym czasie można przyciąć dichondrę srebrzystą nawet 30 centymetrów.

Dichondra srebrzysta doskonale komponuje się z surfinią
Dichondra srebrzysta doskonale komponuje się z surfinią123RF/PICSEL

Mimo że potrafi przetrwać suszę oraz chłodne jesienne dni, to nie radzi sobie z mrozami. Chociaż niektórzy próbują przezimować dichondrę srebrzysta w jasnych pomieszczeniach, to nie ma gwarancji, że roślina przetrwa.

Dichondra srebrzysta może tworzyć piękne kaskady, ozdabiać tarasy oraz skarpy. Jej pielęgnacja nie jest trudna, wiec dość często jest wybierana jako ozdoba ogrodów przydomowych. 

W jak morderstwo - oficjalny zwiastun (official trailer)
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas