Laurowiśnia: Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie w ogrodzie

Laurowiśnia jest bardzo chętnie wykorzystywana w ogrodnictwie ozdobnym. W ogrodach przydomowych może stanowić podszycie pod drzewami lub żywopłot.

Laurowiśnia odznacza się białymi kwiatami
Laurowiśnia odznacza się białymi kwiatami123RF/PICSEL

Wiśnia laurowa, śliwa wawrzynolistna czy wawrzynośliwa to inne nazwy jakimi bywa określana laurowiśnia.

Czym charakteryzuje się laurowiśnia?

Laurowiśnia to dekoracyjna roślina ogrodowa. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy oraz Azji Mniejszej. Laurowiśnia jest zimozielona, jej liście przypominają liście laurowe i kwitnie w maju. W tym czasie laurowiśnia odznacza się białymi kwiatami, które wyglądem przypominają kwiaty drzew owocowych, a jej owoce łudząco przypominają wiśnie. Chociaż dla ludzi wykazują właściwości trujące, to są chętnie spożywane przez ptaki. W zależności od tego, jak chcemy wykorzystać laurowiśnię w ogrodzie, możemy dobrać odpowiednią odmianę.

Jakie są odmiany laurowiśni?

Istnieje kilka odmian laurowiśni wschodniej. Najpopularniejsze z nich to: Caucasica, Genolia oraz Otto Luyken. 

Pierwsza z nich może rosnąć zarówno na słońcu, jak i w półcieniu. Osiąga rozmiar nawet do dwóch metrów. Duże różowo-białe liście to charakterystyczny znak młodej rośliny. Nie przeszkadza jej susza, jednak na zimę powinna zostać przeniesiona do chłodnego pomieszczenia. Ważne jest również to, by miała dostęp do światła słonecznego. 

Genolie łatwo rozpoznać po wzniesionych ku górze gałęziach. Może mierzyć nawet cztery metry. Genolia wykorzystywana jest jako żywopłot. To właśnie w maju można u niej zauważyć biało-beżowe kwiaty. Próchnicze i lekko kwaśne podłoże sprawdzi się dla tej odmiany laurowiśni najlepiej. Jest odporna na mróz i może rosnąć zarówno cieniu, jak i półcieniu. 

Laurowiśnia wschodnia Otto Luyken jest odmianą laurowiśni piennej, więc nie jest wykorzystywana jako żywopłot. Białe pachnące kwiaty pojawiają się u niej w maju. Może osiągnąć maksymalnie 80 centymetrów. Najlepiej zasadzić ją w glebie średnio kwaśnej lub zasadowej. Ważne, by zawierała odpowiednią ilość próchnicy. Ta odmiana laurowiśni lubi cień oraz półcień, a także obecność wysokich drzew. 

Można spotkać również laurowiśnię iberyjską. Jest rozłożysta i szybko rosnąca. Odznacza się błyszczącymi i zimozielonymi liśćmi. Może rosnąć na słońcu, ale także w półcieniu. Oprócz tego, że jest wykorzystywana jako żywopłot, to bardzo dobrze sprawdzi się na skalniakach. 

Laurowiśnia Novita rośnie nawet do czterech metrów. Jej kwiatostan tworzy pionowe kiście o długości nawet do 15 centymetrów. Ta odmiana laurowiśni powinna być zasadzona w glebie odznaczającej się zawartością wapnia, w miejscu nasłonecznionym lub półcieniu. Jest wrażliwa na mróz, dlatego też zimą powinna być przykryta włókniną.

Jak dbać o laurowiśnię?

Laurowiśnia zazwyczaj nie jest podatna na choroby. Istnieje jednak ryzyko, że roślina zostanie narażona np. na mączniaka prawdziwego. Tę chorobę można rozpoznać przez zwinięte i pomarszczone liście, które pokrywa mączysty nalot. Zazwyczaj pojawia się, gdy laurowiśnia jest posadzona dość gęsto np. tak jak żywopłot. Po rozpoznaniu choroby należy usunąć te części rośliny, które są chore. 

Laurowiśnie nie są w pełni mrozoodporne
Laurowiśnie nie są w pełni mrozoodporne123RF/PICSEL

Innym zagrożeniem jest dziurkowatość laurowiśni. Zazwyczaj występuje wczesną wiosną. Charakteryzuje się tym, że na liściach laurowiśni pojawiają się czerwono-brązowe plamy z szeroką jasnozieloną obwódką. Następnie powstają z nich dziury, co może prowadzić do utraty liści. Należy pozbywać się zainfekowanych liści oraz unikać zraszania tych zdrowych. Dodatkowo zaleca się grabienie liści, które już opadły. 

Laurowiśnie nie są w pełni mrozoodporne, dlatego też należy mieć na uwadze, że może dojść do przemarznięcia rośliny. W takim przypadku należy odciąć przemarznięte pędy. Najbardziej narażone są młode laurowiśnie, te starsze są odporniejsze na niskie temperatury. W związku z tym od mroźnego wiatru laurowiśnię można ochraniać włókniną oraz zastosować ściółkowanie gleby np. korą. 

Laurowiśnia swoją nazwę zawdzięcza temu, że wyglądem przypomina wawrzyn oraz wiśnię. Często można ją spotkać w postaci żywopłotu. Zachwyca zimozielonymi liśćmi oraz pachnącymi kwiatami.   

"Ewa gotuje": Wiosenna zupa z rzodkiewkąPolsat
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas