Reklama

Dlaczego wypadają mi włosy?

Twoje włosy zaczęły gorzej wyglądać? Zrobiły się słabsze i wypadają? Każdy z nas może tracić dziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu włosów – to fizjologiczny proces związany z ich cyklami spoczynku i wzrostu.

Utrata nawet stu to jeszcze absolutna norma, bo na skórze głowy mamy ok. 150 tys. cebulek włosowych. Kłopoty zaczynają się, gdy gęsta dotąd czupryna ewidentnie się przerzedza. Przyczyn może być wiele. Oto najczęstsze.

Czy to twój problem?

Stres. Przerzedzanie włosów o zmiennym stopniu może być skutkiem przewlekłego napięcia nerwowego. U osób silnie zestresowanych nadmiernie napięte są również mięśnie grzbietu i tzw. czepiec ścięgnisty głowy, mięsień pokrywający sklepienie czaszki i zrośnięty ściśle ze skórą. W efekcie naprężona jest owłosiona skóra głowy, co prowadzi do gorszego jej ukrwienia, niedożywienia cebulek włosowych i wypadania włosów.

Reklama

Terapia: seria masaży.

Łysienie typu męskiego. U kobiet łysienie androgenowe to wynik nadwrażliwości cebulek na dihydrotestosteron, pochodną męskiego testosteronu. Kłopoty pojawiają się między 35. a 45. r.ż. Przerzedzanie włosów najczęściej obejmuje szczyt głowy, nad czołem zostaje wąski pas włosów. W okresie menopauzy dochodzi natomiast do przerzedzania włosów w okolicy kątów czołowych. Zaleca się preparaty na receptę: środki do smarowania, które zawierają mieszankę sterydów i estrogenów, oraz leki doustne o działaniu antyandrogenowym.

Niedoczynność tarczycy. Niepokojące objawy: włosy stają się przesuszone, matowe, łatwo się łamią, wypadają, gorzej się regenerują. Terapia lewotyroksyną powoduje poprawę samopoczucia i polepsza wygląd czupryny.

Anemia. Niedobór żelaza hamuje działanie enzymu pobudzającego macierz włosa do podziałów. Na deficyt tego minerału szczególnie narażone są kobiety cierpiące na intensywne krwawienia miesięczne, anemii sprzyja także obecność mięśniaków. Obie dolegliwości najczęściej występują po 40. r.ż. Warto wykonać badania krwi na poziom żelaza i USG transwaginalne. Nieprawidłowy cykl wyreguluje zażywanie hormonu progesteronu, wybór terapii mięśniaków zależy od ich wielkości i objawów.

Łojotok. Zbyt duża ilość lipidowego sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe na skórze głowy uniemożliwia prawidłowe odżywianie cebulek i może sprzyjać nadmiernemu wypadaniu włosów. Z doustnych leków zaleca się izotretynoinę blokującą łojotok.

Przepis na szampon leczniczy: 2 łyżki korzeni mydlnicy gotuj 10 minut w 1 l wody. Ciepłym odwarem myj głowę przez kilka minut dwa razy w tygodniu.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy