Reklama

Drzewka i krzewy owocowe, które warto mieć w ogrodzie

Są piękne przez cały rok, a ich owoce to prawdziwe witaminowe bomby. Jeśli chcesz je teraz posadzić, lepiej się pospiesz, aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami.

Aronia

 Aronia poradzi sobie w niemal każdej, byle nie za mokrej glebie. Znajdź dla niej słoneczne miejsce. Możesz wykorzystać ją do zrobienia owocującego żywopłotu.

Mini kiwi

Pnącze aktinidii, nazywane mini kiwi (bo jego malutkie owoce smakują jak kiwi), jest rośliną dwupienną. To oznacza, że trzeba posadzić obok siebie i męski, i żeński okaz (najlepiej po kilka) albo jeden obupłciowy.

Potrzebuje miejsca słonecznego, osłoniętego od wiatru, gleby wilgotnej, przepuszczalnej, żyznej.

Rokitnik

 Rokitnik jest bardzo odporny, niestraszna mu susza ani mróz. Nie lubi tylko nadmiaru wilgoci. Rośnie wolno, możesz więc posadzić go w małym ogródku. To roślina dwupienna. Jego owoce zawierają więcej witaminy C niż cytryna.

Reklama

Czarny bez

 Czarny bez poradzi sobie w każdych warunkach, lepiej jednak posadzić go w miejscu słonecznym - tam będzie owocował najobficiej.

Jabłoń ozdobna

  Nowe odmiany jabłoni są niezwykle dekoracyjne. Ich owoce kaskadami spływają z długich zwisających pędów. Drzewka są malutkie i ładnie wkomponują się w kwiatową rabatę.

Zapewnij im słoneczne miejsce, średnio żyzną, lekko wilgotną glebę.

Kolcowuj chiński

Krzewy posadź w miejscu dobrze nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru. W ziemi żyznej i przepuszczalnej. Gałązki kolcowoju są dość cienkie i długie, zapewnij im solidną podporę.

Owocami kolcowoju są niezwykle bogate w witaminy jagody goji. Możesz je jeść prosto z drzewa albo ususzyć.

Gdzie kupować i jak sadzić?

 Drzewka i krzewy owocowe kupuj w certyfikowanych szkółkach i centrach ogrodniczych. Upewnij się, czy nie mają plam ani przebarwień. Wybierając drzewka z odkrytym systemem korzeniowym, zwróć uwagę, czy korzenie są jasne, jędrne i elastyczne, bez plamek.

Przygotuj dołek - musi być na tyle duży, by drzewko mogło swobodnie rozłożyć korzenie. 

Posadź roślinę. Jeśli korzenie są w siatce, nie zdejmuj jej (z czasem się rozłoży). 

Wsadź palik zabezpieczający przed złamaniem. Przywiąż drzewko taśmą tekstylną lub sznurkiem (nigdy drutem!). 

Obficie podlej nowo posadzone drzewko. Po dwóch godzinach ugnieć ziemię i dosyp jej tyle, by wyrównać powierzchnię.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy