Reklama

Efektowne pnącza

Wspinając się po altanach, drzewach czy podporach, tworzą romantyczne zakątki.

Pnącza w większości źle znoszą przesadzanie, dlatego od razu posadź je w miejscu, w którym już zostaną. Jakie miejsce wybrać? Znajdź dla nich zakątek, gdzie nie będą narażone na silne podmuchy wiatru i gdzie będziesz mogła zapewnić im odpowiednią podporę.

Podłoże powinno być żyzne, dobrze przepuszczalne. Sadząc pnącza wieloletnie, głęboko spulchnij ziemię, a potem wykop dołek o średnicy 2-3 razy większej od pojemnika, w którym kupiłaś roślinę. Na dno wsyp nawóz. 

Sadząc pnącza, pamiętaj, że ich nadziemne części powinny być w słońcu, a podziemne w chłodzie i wilgoci. Warto więc po posadzeniu rośliny obsypać ją wokół grubą warstwą ściółki (ok. 7 cm), np. korą.

Reklama

Jakie podpory

Dopasuj odpowiednią podporę  dla konkretnego gatunku pnączy.

Zwykle sadzimy je przy ścianach domków, pergolach, słupach czy kratkach, ale pięknie wyglądają też, wspinając się na drzewo, a niektóre (np. klematis Arabella), płożąc się po ziemi. Jednorocznym pnączom zwykle wystarczą podpory z bambusowych palików albo siatki. Klematisy o długich pędach czy minikiwi najlepiej przymocować do ściany. Wiciokrzewy, glicynie czy milin mają ciężkie pędy, niekiedy dorastające do kilkunastu metrów, i dla nich trzeba przygotować mocną, metalową konstrukcję.

Przycinanie

Regularne przycinanie nadaje pnączom ładny kształt i pobudza je do rozkrzewiania.

Niektóre (np. jednoroczne) możemy przyciąć, kiedy nam przeszkadzają, inne (np. bluszcz i winobluszcz)  w ogóle nie wymagają przycinania. Jednak większość pnączy dobrze jest od czasu do czasu skrócić i przerzedzić pędy, aby i te głębiej schowane miały dostęp do światła. Pędy ścinaj centymetr nad ich pączkiem. Do cięcia używaj czystego, ostrego sekatora. Przy grubszych gałęziach zabezpiecz miejsce cięcia maścią ogrodniczą.

Nawożenie

Zanim posadzisz roślinę, wsyp do dołka porcję kompostu albo obornika.

Później stosuj nawozy naturalne, ale tylko do sierpnia, by rośliny wieloletnie zdążyły przygotować się do zimy. Jeśli podłoże mocno przeschnie, najpierw podlej je samą wodą, a nawóz dodaj dopiero do następnego podlewania. Inaczej rośliny wchłoną zbyt dużo preparatu i mogą zmarnieć.

Owocujące pnącza

By w pełni cieszyć się plonami owocujących pnączy, zapewnij im jak najwięcej słońca.

1. Winogrona to nie tylko pyszne owoce, ale też liście, w które możesz zawijać mięso, robiąc orientalne gołąbki. Wybierz odmiany wczesne. Te, które wymagają długiego czasu dojrzewania, przy chłodniejszym lecie mogą nie zdążyć w pełni dojrzeć.

2. Pnącze aktinidii ma owoce, które wyglądają i smakują jak kiwi. To roślina dwupienna, trzeba więc posadzić obok siebie kilka męskich i żeńskich krzewów albo jeden obupłciowy. Wytrzymuje spore mrozy, ale warto je na zimę otulić.

3. Ziele długowieczności (jiaogulan) możesz posadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Napary z jego liści i pędów wzmacniają odporność, poprawiają koncentrację i dodają sił witalnych.

Ciekawe gatunki

1. Powojniki nazywane klematisami mają bardzo różne kwiaty. Jeśli chcesz ozdobić nimi rabatę, wybierz raczej drobniejsze o krótszych pędach, jeśli ukwiecić cały domek - takie, które pędami sięgną dachu.

2. Wiciokrzew to wyjątkowo silne pnącze, o  pędach od 5 do 15 m. Poradzi sobie nawet w wietrznym miejscu. Niektóre jego odmiany ładnie pachną. Nie ma dużych wymagań - może mieć dowolne podłoże (byle lekko wilgotne) i półcień.

3. Winobluszcz, czyli "dzikie wino", to król wśród pnączy. Jego pędy mogą mieć nawet 20 m. Najpopularniejszy - pięciolistkowy, jeśli nie będzie przycinany, z czasem otuli swoimi pędami cały budynek. W zależności od pory roku zmienia barwy.

Niezimujące w ogrodzie

1. Dipladenia jest wrażliwa na chłody, dlatego najlepiej uprawiać ją w większych donicach i na zimę zabierać do domu. Latem może stać w lekkim półcieniu. Jeśli dłużej jest sucho, spryskuj jej liście miękką wodą.

2. Tunbergia najpiękniej będzie wyglądała w wiszących pojemnikach. W upalne dni podlewaj ją nawet dwa razy dziennie. Często uprawia się ją jako roślinę jednoroczną, ale jeśli na zimę zabierzesz ją do domu, latem powinna znowu zakwitnąć.

Jednoroczne

1. Wilec klapowany, znany też jako mina, jest lekki i nie wymaga wiele miejsca. W ogrodzie możesz pozwolić mu płożyć się po ziemi, ale świetnie nadaje się również na balkon, gdzie zrobisz z niego kwiecistą ściankę.

2. Groszek pachnący - bo pięknie pachnie.  Możesz posadzić go na słonecznej rabacie albo w donicy na balkonie czy tarasie. Regularnie usuwaj więdnące kwiaty, by nie dopuścić do tworzenia strączków z nasionami, bo wówczas będzie słabiej kwitł.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama