Fakty o chlorze i jego szkodliwym działaniu na organizm człowieka

Aktualizacja

Czy wiesz, że chlor wnika we włókna włosów co zmienia jego strukturę? Chlor w połączeniu ze słońcem i wysokim poziomem promieniowania podrażnia skórę, sprawiając, że staje się zaczerwieniona, dając nieprzyjemne uczucie swędzenia

Im dłużej i częściej pływasz tym bardziej narażasz swoje ciało na negatywne działanie chloru i promieniowania słonecznego. Chlor jest wybielaczem i powoduje szkodliwe rozjaśnianie włosów. Kolor włosów może płowieć a ciemne włosy mogą stracić swój blask. Twoje włosy i skóra zaczną się utleniać przez te szkodliwe elementy. Zaczyna to niszczyć strukturę i kolor włosów, ale mogą osłabić się również cebulki twoich włosów co często jest powodem ich wypadania.

Od dawna wiadomo, że chlor powoduje rozdwajanie końcówek, zmienia koloru twoich włosów oraz oddziałuje niekorzystnie na pH twojej skóry. Wielu pływaków przemywa włosy świeżą wodą zanim wejdą na basen aby zredukować tempo wchłaniania chloru we włókna włosów podczas gdy pozostali skupiaja się na możliwe szybkim usunięciu chloru z włosów dopiero po pływaniu.

Bez wątpienia sucha i szorstka skóra jest jednym z najczęstszych zmartwień wielu ludzi korzystających z pływalni. Pierwszym krokiem aby poradzić sobie z suchą skórą jest zrozumieć źródlo- jakim jest chlor. Chlorowana woda w basenach całkiem pozbawia twoją skórę warstwy ochronnej, która zabezpiecza przed utratą nawilżenia. Bez ochrony warstwy lipidowej skóra jest narażona na działanie słońca, środków chemicznych oraz negatywnego działania środowiska zewnętrznego.

I znowu to chlor jest winowajcą. Często zdaża się, że podczas kąpieli w chlorowanej wodzie możemy się jej napić co zwiększa ryzyko podrażnień.Przez to stężenie chloru na basenach znacznie się zmniejszyło. Połączony z dużą powierzchnią eksponowanej skóry i wysokim poziomem wchłaniania, chlor może podrażniać skórę, w rezultacie dając zaczerwienioną, swędzącą wysypkę.

Dlatego PAMIĘTAJMY aby po każdym korzystaniu z basenu i parków wodnych dokładnie umyć skórę i włosy odpowiednimi do tego typu problemu kosmetykami.

Dorota Wiencis

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas