Fototapety w najbardziej popularnych stylach

W 2021 roku najbardziej aktualne są przyjazne dla środowiska nurty aranżacji wnętrz. Wyjaśniamy, czym są te style, jaką filozofię odzwierciedlają i dlaczego stały się tak popularne.

Minimalizm

Minimalizm to prostota, wykorzystanie tylko potrzebnych rzeczy, funkcjonalne akcesoria, maksymalna wolna przestrzeń i surowe kolory. W przeciwieństwie do stylu high-tech, minimalizm jest bardziej wygodny w codziennym użytkowaniu.

Główne cechy minimalizmu:

 • to jest uniwersalny styl, odpowiedni dla przestrzeni dowolnego typu i wielkości. Wskazane jest połączenie kuchni i salonu. Zachęca się do ścisłej geometrii w układzie;
 • dominującym kolorem stylu jest biel, ale dziś powszechnie używane są również pastele i odcienie szarości. Jedną ze ścian można pomalować na ciepły, jaskrawy kolor, bądź nawet udekorować fototapetą. W pomieszczeniu nie powinno być więcej niż pięć kolorów, akcesoria i tekstylia mogą być jaskrawe;
 • wykończenie powinno być proste, materiały - wysokiej jakości. Ściany można pomalować, ozdobić kamieniem lub cegłą, sufit zazwyczaj jest malowany, do wykończenia podłóg stosuje się parkiet. Jeśli używamy fototapet, powinny one być ekologiczne i wykonane z bezpiecznych materiałów;

Fototapety w minimalistycznym wnętrzu nie muszą być kolorowe, aby stać się wyjątkowym akcentem.

 • meble wyróżniają się wyraźnymi i prostymi liniami, obecnością narożników, nie mają zaokrąglenia i dekoracji, często używane są kanciaste przedmioty. Meble są wykonane ze szkła, plastiku, stali, rzadziej drewna, mile widziane meble rozkładane, wielofunkcyjne;
 • sztuczne oświetlenie jest tworzone za pomocą wbudowanych źródeł światła, mogą być to spoty sufitowe lub kinkiety o najprostszych kształtach. Okna są maksymalnie odsłonięte, warto stosować przezroczyste firany bądź przepuszczające światło rolety.
 • minimum akcesoriów, które, jeśli to możliwe, powinny być funkcjonalne, a przynajmniej pełnić rolę kolorowych akcentów.

Styl skandynawski

Styl skandynawski opiera się na modernistycznej zasadzie "mniej znaczy więcej". Wnętrza w stylu skandynawskim są praktyczne, lakoniczne i sugerują używanie wyłącznie funkcjonalnych dodatków. Światowy trend w kierunku zrównoważonego rozwoju sprawił, że dzisiaj ten styl jest jednym z najpopularniejszych. W krajach skandynawskich jest mało światła słonecznego, więc jego brak mieszkańcy rekompensują jasnymi odcieniami we wnętrzu. Ale paleta stylu skandynawskiego nie ogranicza się tylko do pastelowych odcieni, pozwala ona na użycie bogatej kolorystyki. Żółty reprezentuje słońce i rekompensuje jego brak w skandynawskim wnętrzu. Wykorzystywane są również kolory lazurowej trawy morskiej i łąkowej.

Kluczowe cechy:

 • otwarta przestrzeń, szerokie drzwi;
 • podstawowy kolor - biały, stosowane są również odcienie pastelowe, akcentów kolorystycznych używa się z umiarem;
 • użyte materiały muszą być naturalne. Jest to drewno, skóra, len i bawełna, ceramika, metal, szkło, kamień. Ściany pomalowane lub otynkowane w jasnych odcieniach, stosuje się również jasne deski, podłogi również powinny być drewniane, najlepiej białe; dopuszczalne jest używanie tapet i fototapet w naturalnych kolorach.

Fototapety w stylu skandynawskim to nie tylko geometryczne wzory.

 • meble powinny być praktyczne i funkcjonalne. Tapicerka mebli i design tekstyliów może wyróżniać się pasiastymi wzorami;
 • do pokoju należy wpuszczać jak najwięcej naturalnego światła, więc okna są duże, ramy - drewniane, w kolorze podłóg;
 • elementy dekoracyjne są nieliczne, ale jaskrawe. Wykorzystywane są lustra, porcelana, motywy żeglarskie, wiklinowe kosze i rodzinne fotografie.

Loft

Styl loftowy nie traci na aktualności. Projektując wnętrze w stylu loft, prawie zawsze zachowujemy oryginalne wykończenie - metalowe belki i betonowe ściany. Wielometrowe sufity, witryny i otwarte konstrukcje tworzą wyjątkową atmosferę. Przestrzeń ta jest wspaniałym tłem dla sztuki współczesnej. Po części loft to styl życia, odrzucenie burżuazyjnej codzienności na rzecz wolności i komfortu. Loft jest wyzywająco niestandardowy i urzekająco piękny.

Kluczowe cechy:

 • wnętrze w stylu loft - to ogromne powierzchnie, wysokie sufity i duże okna, dużo światła, widoczność sufitów i rur wentylacyjnych, wspólna przestrzeń (wyodrębniona jest tylko łazienka);
 • przeważają odcienie szarości i terakoty;
 • ściany zdobi beton, cegła lub ich imitacja. We współczesnych mieszkaniach najlepiej sprawdzają się fototapety, imitujące surowe loftowe wykończenie;

W loftowym wnętrzu fototapeta może się stać najbardziej stylową ozdobą pomieszczenia.

 • akcesoria muszą być niestandardowe i odgrywać rolę jaskrawych akcentów: mogą to być plakaty, graffiti, kopie współczesnych obrazów, a nawet znaki drogowe.

Japandi

Jednym z najbardziej popularnych stylów w 2021 roku jest japandi (Japan + Skandi) - europejskie spojrzenie na japońską filozofię. Nie znajdziesz tutaj dramatycznych kontrastowych kombinacji kolorów, charakterystycznych dla aranżacji w klasycznym japońskim stylu. 

 • Japandi charakteryzuje się naturalną paletą (biel, beż, szarość), dużą ilością światła słonecznego i brakiem ciężkich zasłon. 
 • We wnętrzu przeważają naturalne materiały: jasne drewno, kamień, wiklinę, dywaniki jutowe i abażury z rafii. 
 • Najważniejsze, co japandi zaczerpnęło z japońskiej filozofii, to minimalizm. 
 • Nic zbędnego - minimum wystroju i tylko najbardziej potrzebne rzeczy.

Fototapeta w stylu japandi może mieć minimalistyczny motyw, aczkolwiek materiały powinny być najwyższej jakości.

Wabi Sabi

Innym popularnym dziś stylem jest wabi sabi. Słowo wabi pochodzi od japońskiego słowa wabiruba, które oznacza samotność i opuszczenie, a sabi oznacza ulotność; uczucie nostalgii. Ten styl zachęca do ucieczki od miejskiego zgiełku i dążenia do ideału, aby poczuć każdą chwilę i dostrzec jej ulotne piękno. 

Fototapeta dla wnętrza wabi sabi - to gustowne połączenie minimalizmu i orientalnego wdzięku, subtelny abstrakcyjny motyw i “drogie" kolory.

 • Wnętrze urządzone w tym stylu nie powinno przypominać magazynu czy archiwum - w tym miejscu warto przypomnieć podstawową zasadę filozofii japońskiej: prawdziwe piękno tkwi w prostocie. 
 • Wnętrze wabi-sabi oparte jest na wykorzystaniu naturalnych materiałów i kolorów.

Kilka słów na koniec

Rankingi i zestawienia modnych stylów i kolorów istnieją po to, aby pomóc poszukującym nowości i zmiany znaleźć coś dla siebie, dowiedzieć się czegoś nowego. Nie oznacza to, że należy bezwzględnie podążać za modą - odwrotnie, warto zawsze zwracać uwagę na swoje preferencje i emocje. Stylowe fototapety warto wybierać rozsądnie i z sercem - dzięki temu stworzycie doprawdy wyjątkowe, indywidualne i ponadczasowe wnętrze.

materiały promocyjne partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy