Funkia: Uprawa i pielęgnacja
Funkie to rośliny pochodzące z Azji. Wyróżnia się wiele odmian funkii. Jak je uprawiać i o nie dbać?
Odmiany funkii
Funkia jest rośliną wieloletnią. W ogrodzie pełni funkcję ozdobną, jej liście przyciągają wzrok. Wygląd funkii jest zależny od jej odmiany. Wyróżnia się kwiaty małe bądź duże, a liście gładkie lub karbowane. Kwiaty funkii rosną na długich pędach. Można je spotkać w odcieniu białym, różowym lub jasnofioletowym. Funkie rosną w kępach.
Do popularnych odmian funkii należy m.in. funkia Fortunego, Siebolda oraz babkowata.
Funkia Fortunego odznacza się dużymi i sztywnymi liśćmi. Mają szarozielony kolor i są ciemniejsze na brzegach. Kwiaty tej odmiany funkii mają jasnofioletowy kolor. Jej wysokość waha się od 45 do 80 centymetrów, a rozrasta się nawet do 60 centymetrów. Dobrze wygląda na brzegach rabat.
Funkia Siebolda maksymalnie rośnie do 60 centymetrów, natomiast rozrasta się do 90 centymetrów. Charakteryzuje się niebieskozielonymi liśćmi z woskowym nalotem. Jej kwiaty są koloru białego. Lubi zacienione powierzchnie i pasuje do brzegów zbiorników wodnych.
Funkia babkowata, która najlepiej wygląda na rabatach, cechuje się dużymi i jasnozielonymi liśćmi, które rosną na kępach. Jej kwiaty są białe i kwitną na prostych łodygach.
Jak dbać o funkie?
Funkie zazwyczaj sadzi się wiosną lub jesienią. Nie są one wymagającymi roślinami. Funkie lubią stanowiska zacienione, wilgotne i osłonięte od wiatru. Gleba, w której zasadzona jest funkia, powinna być przepuszczalna, próchnicza o kwaśnym odczynie.
Funkie należy regularnie podlewać, szczególnie latem. Przed utratą wilgoci funkie można zabezpieczyć ściółką z kory. To dodatkowo pomoże w walce z chwastami. Funkie można zasilać nawozem wieloskładnikowym. Zazwyczaj robi się to wiosną i latem.
Decydując się na posadzenie funkii, warto pamiętać, że osiągają one spore rozmiary. Dlatego też pomiędzy sadzonkami powinni być odstępy od 25 do 60 centymetrów.
Czy funkie chorują?
Funkie są odporne na choroby. Może się jednak zdarzyć, że zostanie zaatakowana przez grzyby, które wywołają plamistość liści. Ta choroba objawia się rdzawymi plamami, które po pewnym czasie brązowieją. Następnie można zaobserwować, że środek plam jaśnieje.
By chronić funkie przed tą chorobą, należy pozbywać się opadłych liści oraz pozostałości innych roślin na rabatach. Istotne jest również unikanie polewania wodą liści funkii podczas podlewania rośliny.
Funkiom szkodzą również ślimaki. Istnieje jednak kilka sposobów, by pozbyć się ich z ogrodu.
Zastosowanie funkii w ogrodzie
Funkie można zasadzić w przydomowym ogrodzie, ale także w donicach, w których mają zapewniony odpowiedni drenaż. Sprawdzą się w towarzystwie paproci, konwalii oraz wysokich drzew. Dobrze wyglądają na skalniakach, niedaleko oczek wodnych oraz sadzawek.
Liście funkii są często wykorzystywane do dekoracji bukietów. W wazonie przez dłuższy czas potrafią zachować swój pierwotny wygląd.
Czytaj więcej:
Rododendron: Pielęgnacja i uprawa
Mrówki w domu: Jak się ich pozbyć?
Szachownica cesarska: Pielęgnacja i uprawa
Zobacz także: