Gdy cera ma alergię

Pielęgnacja skóry alergika, nazywanej atopową, to wyzwanie. Sprawdź, jak o nią dbać, czego unikać i kiedy udać się do specjalisty?

Dzięki odpowiednim kosmetykom skóra alergiczna jest odżywiona, wzmocniona, co poprawia jej wygląd oraz pomaga uniknąć podrażnień
Dzięki odpowiednim kosmetykom skóra alergiczna jest odżywiona, wzmocniona, co poprawia jej wygląd oraz pomaga uniknąć podrażnień123RF/PICSEL

Skłonność do cery alergicznej bywa uwarunkowana genetycznie, ale skóra może też nabyć podobnych cech i reakcji przez np. ekspozycję na słońce, zmieniające się temperatury, przebywanie w klimatyzowanych i suchych pomieszczeniach. Diagnoza W przypadku pielęgnacji skóry szczególnie wrażliwej stawką jest nie tylko estetyczny wygląd, ale także dobre samopoczucie. Gdy wszystko swędzi i piecze, trudno czuć się komfortowo, a zarazem uniknąć problemów zdrowotnych. Aby jak najlepiej dopasować kosmetyki i zabiegi dla tego typu cery, warto zasięgnąć porady dermatologa, alergologa i wykwalifikowanej kosmetyczki. Odpowiednie kosmetyki Zdiagnozowana skóra alergiczna wymaga zastosowania właściwych preparatów przeciwuczuleniowych - dermokosmetyków, zwanych emolientami, które zapewniają jej prawidłowe nawilżenie oraz natłuszczenie. Po wchłonięciu zapobiegają utracie wody z głębszych warstw skóry, odtwarzają płaszcz lipidowy, mają właściwości ochronne. Kosmetyki, które stosują alergicy, nie powinny zawierać alkoholu, uczulających barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Oczyszczanie Jedynym ratunkiem dla cery alergicznej jest codzienna, żmudna pielęgnacja - oczyszczanie za pomocą płynów micelarnych lub specjalnych mleczek czy emulsji dla skóry atopowej. Ważne jest także stosowanie natłuszczających kremów o lekkiej konsystencji, które przywrócą prawidłową gospodarkę lipidową oraz używanie, także zimą, wysokich filtrów mineralnych. Uwaga, jeżeli mimo odpowiedniej pielęgnacji zmiany skórne się zaostrzają, konieczna jest interwencja alergologa.

Pomocne zabiegi
Dla alergików powstały specjalnie zabiegi. Preparaty wzmacniające skórę wprowadza się za pomocą ultradźwięków lub jonoforezy.

Maseczka
Przygotuj łagodząca maseczkę: weź dwie łyżki żelu aloesowego i pół świeżego ogórka. Całość zmiksuj do uzyskania żelowej konsystencji. Palcami nałóż żel na twarz i szyję na 15 minut. Zmyj przegotowaną wodą. Maseczka nawilża, łagodzi podrażnienia, regeneruje skórę, ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Bez zapachu
Jeśli masz cerę skłonną do podrażnień, zrezygnuj z kosmetyków perfumowanych. Wybierz krem, który zawiera np. olejek jojoba.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas