Gdy liście bluszczu usychają
Pielęgnacja tej rośliny wymaga przede wszystkim zadbania o dobre stanowisko uprawy.
Im ciemniejsza jest zieleń liści bluszczu, tym bardziej zacienione i chłodniejsze powinno być miejsce, w którym ustawimy doniczkę z rośliną. Światło słoneczne musi, oczywiście, do niej docierać, ale nie powinno bezpośrednio oświetlać bluszczu. Więdnięcie liści, odbarwianie ich i opadanie jest reakcją na suche powietrze w mieszkaniu. Bluszcz często marnieje w zimie, gdy grzeją kaloryfery. W ciepłych porach roku żółknięcie liści może być spowodowane zbytnim nasłonecznieniem.
Przyczyną usychania młodych liści bywa niedobór wody. Bluszcz nie wymaga częstego podlewania, wystarczy raz w tygodniu, ale nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Można go od czasu do czasu zraszać przegotowaną, chłodną wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny. Brunatne plamy na liściach mogą być efektem grzybicy. Należy wtedy ograniczyć podlewanie rośliny, żeby ziemia dobrze przeschła.
Następnie stosujemy środekgrzybobójczy. Bluszcz doniczkowy jest podatny na ataki szkodników. Pojawiają się na nim przędziorki, wciornastki, mszyce lub tarczniki. Należy wtedy spryskać roślinę odpowiednim preparatem, najlepiej na balkonie.
13/2016 Rewia