Gładka jak jedwab
Jeśli chcesz się pozbyć zbędnych włosków, masz do wyboru wiele metod. Oto one.
Najpierw peeling
Zanim przystąpisz do depilacji, zwłaszcza za pomocą depilatora lub wosku, powinnaś przygotować skórę, czyli zrobić peeling. Dzięki temu zdołasz usunąć nawet najkrótsze włoski, a także zapobiegniesz ich wrastaniu po depilacji. Do peelingu możesz użyć specjalnych kosmetyków lub szorstkiej rękawicy, np. z luffy.
Domowa depilacja
Każdy sposób usuwania owłosienia ma swoje wady i zalety. Depilacja kremem i golenie są bezbolesne, zabieg trwa kilka minut, ale włoski odrastają dość szybko (3-4 dni). Ta metoda odpowiednia jest dla osób ze skórą naczynkową. Nie mogą sobie na nią pozwolić osoby z uczuleniem na składniki kremu. Używanie depilatora lub wosku może się wiązać z bólem, ale za to efekt, czyli gładka skóra, utrzymuje się nawet 6 tygodni.
Bez ani jednego włoska - na dłużej
Po depilacji należy użyć kojącego balsamu lub kremu. Skóra po zabiegu może być podrażniona. Najlepiej wybrać taki preparat, który zawiera substancje opóźniające odrastanie włosków. Jeśli masz skłonność do wrastania włosów, miej pod ręką kosmetyki, które zapobiegają takim problemom. Regularnie też stosuj peeling - zapobiega rogowaceniu naskórka.
Wąsik, ach ten wąsik
Jeśli jest to tylko kilka ciemniejszych włosków nad wargą, to dość łatwo je usunąć - po prostu wyrywając pęsetką. Gdy jednak zarost jest bardziej obfity, lepiej zastosować krem lub plastry z woskiem, przeznaczone specjalnie do depilacji twarzy. Preparaty te są delikatne, w ich składzie znajdują się substancje, które łagodzą podrażnienia.
Mimo to po ich zastosowaniu mogą pojawić się zaczerwienienia i wyprysk, jeśli masz bardzo wrażliwą skórę. Najskuteczniejszymi (ale też najdroższymi) metodami usuwania wąsika jest depilacja laserowa oraz IPL, czyli epilacja światłem.
23/2014 Świat i Ludzie