Glinki - poznaj ich moc

​Z wyglądu mało atrakcyjne, ale w działaniu niezwykle skuteczne. Warto je poznać i wybrać tę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Glinka nie powinna mieć styczności z metalami. Dlatego wymieszaj ją w szklanej miseczce za pomocą drewnianej lub plastikowej szpatułki
Glinka nie powinna mieć styczności z metalami. Dlatego wymieszaj ją w szklanej miseczce za pomocą drewnianej lub plastikowej szpatułki123RF/PICSEL

Ich właściwości lecznicze oraz kosmetyczne znane są od starożytności. Glinki to nic innego jak sproszkowane naturalne skały osadowe, które zawierają wiele ważnych dla zdrowia i urody minerałów, mikro- i makroelementów. Dziś przeżywają swój renesans - trafiają jako składnik do wielu kosmetyków, produktów leczniczych, a nawet wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym.

W twojej kosmetyczce

Zastosowanie glinek w celach pielęgnacyjnych jest proste. Wystarczy wymieszać trzy łyżeczki proszku z czterema łyżeczkami wody mineralnej. Mieszankę nakładamy na umytą, przetartą tonikiem twarz na 10-30 minut. W tym czasie nie wolno dopuścić, by glinka całkowicie wyschła, dlatego spryskujemy maseczkę wodą lub zraszamy wodą termalną w sprayu. Kosmetyk zmywamy za pomocą letniej wody, skórę nawilżamy kremem.

Najlepsza dla ciebie

W wyborze odpowiedniej glinki należy kierować się jej składem. Dobrej jakości kosmetyk będzie miał 95-98 procent substancji aktywnej. Te z niższej półki mogą zawierać substancje antyzbrylające i zapachowe, dlatego lepiej ich unikać. Warto wiedzieć, że każda glinka to inny zestaw minerałów. Czerwona zawiera sporo żelaza, a także wapń, krzem, potas oraz wapń. Zaleca się ją do pielęgnacji skóry trądzikowej i naczynkowej, ponieważ te właśnie pierwiastki przyspieszają gojenie i wzmacniają naczynka krwionośne.

Glinka żółta ma jeszcze więcej żelaza, co stymuluje proces regeneracji skóry, niszczy wolne rodniki, a także wyrównuje koloryt. Dlatego dobrze radzi sobie m.in. w walce z rozstępami. Glinka zielona z kolei ma najwięcej aluminium i krzemionki. Dzięki tym minerałom zmniejsza w skórze pory i ilość wydzielanego sebum. Działa też przeciwzapalnie oraz łagodzi zmiany trądzikowe.

Glinka biała jest najdelikatniejsza. Wysoka zawartość aluminium sprawia, że najlepiej ze wszystkich łagodzi stany zapalne i pielęgnuje skórę wrażliwą. Różowa glinka to mieszanka glinki białej i czerwonej, dlatego łączy działanie ich obu.

Biała
Sprawdza się przy cerze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, a także bardzo przesuszonej. 

Czerwona
Doskonale wzmacnia naczynka, wyrównuje koloryt. Przeznaczona do cery z problemami.

Zielona
Świetna do pielęgnacji cery mieszanej i tłustej. Matuje, absorbuje sebum, zwęża pory.

Różowa
Łagodzi podrażnienia, koi, odpręża, wyrównuje koloryt. Sprawdzi się przy skórze wrażliwej.

Zobacz także:

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas