Grilluj jedzenie, nie bakterie

​Uwielbiamy grillować. Niestety, często zapominamy o higienie i kładziemy steki i kiełbasę na brudny ruszt przykryty aluminiową folią. Tymczasem używany sezonowo grill to idealne miejsce do rozwoju groźnych zarazków powodujących zatrucia pokarmowe, takich jak Listeria, Salmonella czy E.coli.

Ruszt z przypalonym tłuszczem bywa siedliskiem groźnych bakterii
Ruszt z przypalonym tłuszczem bywa siedliskiem groźnych bakterii123RF/PICSEL

Przykrycie zanieczyszczonego grilla folią aluminiową da niewiele. Pod wpływem gorąca stary tłuszcz i tak uwolni toksyny, które przenikną do jedzenia.

Zanim więc wrzucimy żywność na ogień, warto porządnie wyszorować grilla. Do usuwania lekkich i świeżych zabrudzeń (np. po niedawnym grillowaniu warzyw lub pieczywa) przygotuj specjalny płyn. Wiadro wypełnij wodą, dodaj do niej mydło i dwie łyżki płynu do naczyń. W wodzie mocz drucianą, metalową lub akrylową szczotkę służącą do mycia grilla (można ją kupić w supermarkecie) i szoruj nią każdy centymetr rusztu.

Skutecznym płynem domowej roboty jest też pasta z niewielkiej ilości wody i sody oczyszczonej. Nanieś pastę na ruszt na godzinę. Następnie spłucz i wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem. Przy lekkich tłustych zabrudzeniach pomoże preparat z równej ilości wody i destylowanego octu, którym można spryskać ruszt, a następnie wytrzeć go bawełnianą szmatką.

Obudowę, pokrywę i uchwyty umyj gąbką do naczyń nasączoną mieszanką mydła i płynu do naczyń. Zamiast gąbki możesz użyć grillowego gadżetu, tj. łopatki albo skrobaczki do usuwania resztek jedzenia i tłuszczu. Potem osusz grilla papierowym ręcznikiem.

Przy dużych, starych zabrudzeniach sprawdzą się tylko specjalne płyny - alkaiczne do samoczynnego usuwania tłuszczu. Zawierają one zwykle wodorotlenek sodu, wodorotlenek potasu i d-glukopiranozę, rozpuszczające zastygły i spalony tłuszcz. Nałóż na zimną powierzchnię rusztu, obudowy i innych części warstwę preparatu i pozostaw - zależnie od instrukcji - na 5-10 minut. Następnie spłucz bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

Większość preparatów kosztuje ok. 20 zł. Są dostępne na stoiskach z chemią domową i w sklepach internetowych.

Zobacz także:

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas