Gwiazdy jesieni
Aster w języku greckim oznacza gwiazdę. Ale w Polsce astry nazywane są marcinkami, ponieważ ich kwitnienie przypada na 24 października, czyli na imieniny Marcina.
Astry gawędka kwitną już od połowy lipca do połowy października. Ich pędy mają od 40 do 80 cm. Nadają się na rabaty i na kwiat cięty. Choć jest długowieczny, to rośnie dość wolno. Wymaga żyznej gleby i słonecznego stanowiska.
Astry nowobelgijskie kwitną od końca września do listopada. Kwiaty w kolorze białym, niebieskim, liliowym, fioletowym aż po czerwony. Są odmiany dorastające nawet do 1 metra, ale też karłowe (40 cm). Nadaje się na kwiat cięty. Ze względu na silny wzrost należy przesadzić je i odmłodzić co 3 lata.
Astry nowoangielskie kwitną od września do listopada w kolorze różowym, fioletowym aż do niebieskiego. Zamykają się podczas deszczu, wieczorem i po ścięciu, wiec nie nadają się na kwiat cięty. Długie pędy dorastające nawet do 180 cm są proste i sztywne, zdrewniałe u dołu. Nie są kłopotliwe w uprawie jeśli posadzisz je w żyznej glebie na stanowisku słonecznym.
Aster chiński, a tak naprawdę gwiazdosz chiński, to roślina jednoroczna. W zależności od odmiany dorasta od 20 cm do 1 m. Kwitnie w różnych kolorach, a zdarzają się też kwiaty dwubarwne. Są to rośliny wymagające i tylko po spełnieniu wszystkich wymagań obdarzą nas pięknymi kwiatami.
Zapewnij im osłonięte i słoneczne stanowisko, żyzną i stale lekko wilgotną glebę. Dokarmiaj nawozami mineralnymi lub kompostem, ale nie obornikiem.
Zobacz również: