Herbata – nie wylewaj, gdy nie wypijesz

Pijemy ją codziennie, nie zastanawiając się, jak jest cenna dla zdrowia i urody. A przecież ma jeszcze wiele innych właściwości...

Umila spotkania i dba o piękno
Umila spotkania i dba o piękno123RF/PICSEL

Przyciemni włosy

Mocny napar herbaty może zastąpić farbę do ciemnych włosów. Nie pokryje siwizny, ale jeśli będziesz regularnie, po każdym myciu, polewać głowę herbacianą esencją, po kilku tygodniach włosy staną się ciemniejsze. Napar pomoże im także odzyskać blask i wzmocni cebulki. Gdy nie zależy Ci na zmianie koloru, a chcesz jedynie poprawić kondycję włosów i skóry głowy, zapobiec ich wypadaniu i pozbyć się łupieżu, stosuj słabszy napar czarnej herbaty albo zastąp ją zieloną lub białą.

Odświeży stopy

Gdy masz problem z nadmierną potliwością stóp, mocz je w herbacie. Zawarte w niej garbniki hamują wydzielanie potu i przywracają skórze właściwe pH. Dwie łyżki czarnej lub zielonej herbaty zalej wrzącą wodą i odstaw na 15 minut. Przecedź, dodaj do miski z ciepłą (ale nie gorącą) wodą i mocz nogi ok. 20 minut. Taką kąpiel stosuj dwa razy w tygodniu. Możesz użyć także herbaty w torebkach (dwie na litr wody). W naparze z zielonej warto również  moczyć pocące się dłonie i przemywać nim skórę pod pachami. Od razu po moczeniu umyj dłonie wodą z mydłem, aby skóra nie zabarwiła się na żółto. Gdy zażółcenia nie znikają, nasmaruj dłonie i stopy sokiem z cytryny lub umyj je rozcieńczonym octem jabłkowym (pół na pół z wodą). Sok i ocet dodatkowo wygładzą spierzchniętą, przesuszoną skórę.

Wyczyści meble

Resztki herbaty po śniadaniu lub kolacji wykorzystaj do pielęgnacji mebli. Zmocz ścierkę w chłodnym naparze, dobrze wyżmij i umyj blaty stołów, półki regałów itp. Herbata nie tylko skutecznie usunie bród, ale także nabłyszczy i wydobędzie charakterystyczny wzór słojów. Używaj jej tylko do ciemnych, drewnianych i lakierowanych mebli. Na jasnym, niezabezpieczonym lakierem drewnie herbata może zostawić trwałe, trudne do usunięcia plamy.

Ufarbuje rajstopy

Jeśli kupiłaś za jasne rajstopy lub pończochy, nie wyrzucaj ich. Przygotuj mocny napar czarnej herbaty (lub lżejszy, gdy nie chcesz przyciemniać ich zbyt mocno) i włóż do niego rajstopy. Pozostaw na godzinę, a potem wyjmij, odciśnij i wysusz. Herbatą możesz farbować także inne tkaniny. Jeśli chcesz zmienić kolor np. bawełnianej bluzki, włóż ją do naparu, zagotuj i odstaw na godzinę lub dłużej. Aby kolor wszędzie równo chwycił, od czasu do czasu zamieszaj tkaninę w garnku. Za pierwszym razem upierz farbowane ubranie osobno, aby herbata nie zaplamiła innych tkanin. Po kilku praniach kolor może nieco zblaknąć, ale nie spierze się i nie zafarbuje pranych razem rzeczy.

Wzmocni kwiaty

Szczególnie lubią ją paprocie, ale także anturium, begonie, azalie, bluszcze i wrzośce. Co drugi raz podlewaj je chłodną herbatą (czarną lub zieloną) zamiast wody. Fusy herbaciane możesz mieszać z ziemią w doniczkach. Stanie się lżejsza, a cenne składniki z herbaty przenikną do korzeni roślin razem z wodą do podlewania. Podobne działanie mają fusy z kawy.

Przeciwutleniacze znajdujące się zarówno w czarnej, jak i zielonej herbacie wymiatają z organizmu wolne rodniki.
Przeciwutleniacze znajdujące się zarówno w czarnej, jak i zielonej herbacie wymiatają z organizmu wolne rodniki.123RF/PICSEL

Zanim zaczęto pić herbatę do śniadania, zalecana była jako lek. Ma bowiem wiele korzystnych dla zdrowia właściwości.

Zawarte w niej garbniki działają przeciwzapalnie. To dlatego herbata tak skutecznie łagodzi zapalenie spojówek. Warto pić ją także w czasie przeziębienia.

Zapobiega miażdżycy, ponieważ obniża poziom lipidów (tłuszczów) w surowicy krwi. Reguluje też stężenie glukozy, chroniąc przed cukrzycą.

Przeciwutleniacze znajdujące się zarówno w czarnej, jak i zielonej herbacie wymiatają z organizmu wolne rodniki. Chronią nas w ten sposób przed chorobami i przedwczesnym starzeniem.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas