Jak dbać o róże miniaturowe w domu?
Miniaturowe róże w doniczkach wybieramy często jako alternatywę do kwiatów ciętych w nadziei, że utrzymają się dłużej. Niestety w warunkach domowych liście i kwiaty mogą szybko zacząć opadać. Jak dbać o miniaturowe róże w doniczkach?
Róże należą do najbardziej lubianych kwiatów. Są eleganckie a zarazem romantyczne, ich piękno i wdzięk stały się niemal przysłowiowe. Co zrobić, by cieszyć się ich urodą w domu?
Niestety wymaganiom róż może być trudno sprostać. Jeżeli zostały wyhodowane w szklarni w określonej temperaturze i wilgotności po przeniesieniu do domu mogą zrzucać liście i kwiaty. Sporo problemów nastręcza też fakt, że róże są roślinami ogrodowymi i najlepiej czują się w gruncie. Ich cykl wegetacyjny nie jest do końca dopasowany do warunków, jakie panują w mieszkaniach (szczególnie zimą), co może sprawiać wiele trudności w uprawie. Choć miniaturki stworzono, by cieszyć się pięknem róż we wnętrzach, najlepszym rozwiązaniem jest wysadzenie róż na rabaty.
Miniaturowe róże wymagają bardzo jasnego stanowiska, nie powinny jednak stać w pełnym słońcu, które może sparzyć ich liście i kwiaty.
Ziemia powinna być próchnicza, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie.
Nawozimy w okresie od marca do sierpnia co dwa tygodnie nawozem płynnym.
Szczególną uwagę należy zachować przy podlewaniu. Róże bardzo źle znoszą nadmiar wody, ich system korzeniowy może zacząć gnić. Nie można też jednak dopuszczać do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej. Najlepszą formą podlewania róż jest nalewanie wody do podstawki, a nie bezpośrednio do doniczki. Róże bardzo lubią zraszanie, należy jednak zwrócić uwagę, by nie spryskiwać kwiatów a same liście.
Oprócz ilości dostępnego światła, kluczowe znacznie w pielęgnacji róż ma temperatura otoczenia. Zimą miniaturowe róże nie będą się czuły dobrze w ogrzewanych pomieszczeniach.
Pielęgnacja zimą
Zimą róże powinny stać w chłodnym, ale bardzo dobrze oświetlonym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada jednak poniżej zera. Podlewanie powinno być w tym czasie ograniczone do minimum. W lutym powoli przyzwyczajamy rośliny do wyjścia z okresu spoczynku, przenosząc je do Ponieważ uzyskanie takich warunków bywa trudne, dobrym rozwiązaniem jest wysadzenie róży do ogrodu jeszcze latem.
Wysokie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, suche powietrze i brak światła to najwięksi zimowi wrogowie tych roślin.
Pielęgnacja wiosną i latem
Rośliny przenosimy do mieszkania w marcu i rozpoczynamy zasilanie nawozem raz na dwa tygodnie. To także dobry moment na przesadzenie kwiatów do większej doniczki, jeśli tego wymagają.
Doniczkę najlepiej ustawić w dobrze naświetlonym i ciepłym miejscu. Pamiętamy o regularnym podlewaniu i zraszaniu. Jeśli chcemy wysadzić roślinę na grządki należy do zrobić do końca sierpnia. W przeciwnym wypadku stopniowo przyzwyczajamy roślinę do okresu spoczynku zaprzestając nawożenia i ograniczając podlewanie. Warto pamiętać, że po kilku sezonach w doniczce roślina może osłabnąć. Jeśli była uprawiana na preparatach skarlających, może też powrócić do większych rozmiarów.
>>>Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl!