Reklama

Jak dbać o ubrania?

Każdy z nas chciałby, by ulubiona bluzka czy bielizna jak najdłużej zachowała swój kolor i fason, a to przecież nie jest takie trudne! Skorzystaj z kilku praktycznych rad.

Niestety, nie wymyślono jeszcze sposobu, by odzież się nie zużywała, szczególnie ta produkowana masowo. Ale możemy przedłużyć jej żywotność!

Zawsze delikatnie

Mówi się, że zbyt częste pranie niszczy ubrania, ale nie możesz tego robić za rzadko, bo brudny strój trzymany w szafie to doskonała pożywka dla moli. Są na to dwa rozwiązania. Po pierwsze, wygodnych rzeczy, w które się codziennie przebierasz po powrocie z pracy, nie trzymaj np. razem z ulubionymi swetrami.

Po drugie, wprowadź zasadę prania w pralce, używając delikatnego programu. Nowoczesne proszki działają w niższych temperaturach, więc nie ma potrzeby wszystkiego "gotować", gdyż gorąca woda wypłukuje kolory i sprawia, że biel szarzeje. Zapierz tylko wcześniej plamy lub potrzyj je mydłem. Będziesz mogła wtedy częściej uruchamiać pralkę bez szkody dla ubrań.

Reklama

Podstawowe zasady

Jest też parę innych reguł, dotyczących prania. Może wydawać się to dziwne, ale często nie czytamy i nie stosujemy się do informacji na metkach. Dlatego czyszczenie swoich ciuszków zacznij od zapoznania się ze wskazaniami producenta. Dodatkowo pamiętaj, że kolorowe koszulki, bluzy czy dżinsy zachowają dłużej wyraźne barwy, gdy przed włożeniem do pralki odwrócisz je na lewą stronę.

Dla kreacji na przykład w biało-czerwone paski zastosuj specjalne chusteczki wyłapujące kolor, by inne ubrania nie zostały zafarbowane. Dobrze jest również zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne i metalowe guziki. Dzięki temu nie będą się zahaczały o inne ubrania.

Sposób na zgniecenia

Jednak dbałość o odzież to nie tylko jej pranie. Równie istotne jest suszenie. Dobrym pomysłem ułatwiającym potem prasowanie jest "strzepywanie" mokrych ubrań i składanie ich w misce, by chwilę odpoczęły. Dopiero po kilkunastu minutach rozwieś je na suszarce.

Także prasowanie z użyciem pary dobrze wpływa na włókna i sprawia, że odzież będzie Ci dłużej służyć. Odczekaj jednak chwilę, aż materiał odparuje, bo wtedy nie pogniecie się tak szybko.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy