Jak dodać blasku zmęczonej cerze?
Okres zimowy to dla naszej skóry prawdziwe wyzwanie, wszak uboga dieta i zmienna pogoda mocno dają jej w kość. Jak pomóc cerze wrócić do formy? Najlepiej naturalnie!
Szara i zmęczona skóra to najczęściej efekt naszych długotrwałych starań: niewystarczającej ilości snu, złej diety, życia w ciągłym stresie. Niestety, także warunki atmosferyczne mają na nią niemały wpływ. Mróz i zimny wiatr na zewnątrz, znikoma ekspozycja na słońce, w budynkach ciepłe i suche powietrze - wszystko to sprawia, że nasza cera traci blask i przybiera ziemisty kolor.
Dotrzyj do głębi
Za szary odcień skóry odpowiada gruba warstwa martwego naskórka, który w porę nie został usunięty. Niskie temperatury stymulują jego intensywną produkcję po to, by zabezpieczyć głębsze partie skóry. Dlatego jeśli chcesz, by twoja cera odzyskała blask, zacznij od złuszczenia niepotrzebnego naskórka. Możesz sięgnąć po gotowe kosmetyki, np. peeling, tonik złuszczający czy maseczki. Bardzo skuteczne są również sposoby naturalne. Domowy peeling przyrządzisz z miodu i jogurtu, a także z fusów od kawy połączonych z oliwą z oliwek i kilkoma kroplami soku cytrynowego.
Daj skórze pić
Teraz czas na głębokie nawilżanie! Doskonale sprawdzą się kremy z dużą ilością witaminy C, B5, E. Z naturalnych kosmetyków szczególnie korzystne działanie będą miały te przygotowane z warzyw i owoców, ponieważ nie tylko dostarczą cerze wody, ale i wielu cennych witamin. Maseczka z awokado, mango czy banana to dobry wybór dla skóry suchej. Przy tłustej świetnie sprawdzi się jabłko, kiwi czy też ogórek. Pamiętaj jednak, że najskuteczniejsze nawilżanie skóry polega na dostarczeniu jej niezbędnej ilości wody od środka. Dlatego pij 2-3 litry wody dziennie nawet zimą!
Popracuj nad kolorem
By lekko rozjaśnić skórę, zastosuj naturalny tonik z soku z cytryny połączonego z przegotowaną wodą. Jeśli zależy Ci na ożywieniu cery, najlepszy będzie sok z marchewki. Co więcej, gdy zaczniesz opalanie, tak przygotowana skóra szybciej uzyska czekoladowy odcień.
Gdy pękają naczynka
Kruche ściany naczyń nie lubią zmiennych temperatur. Jeśli chcesz uniknąć "pajączków" i zmniejszyć te, które już się pojawiły, 2-3 razy w tygodniu na oczyszczoną skórę twarzy zastosuj kompresy z 2 łyżek siemienia lnianego, zagotowanego w 2 szklankach wody.
Podrażniona, piekąca
To problem zwłaszcza osób z cerą wrażliwą. Warto mieć wówczas pod ręką rumianek, który łagodzi stany zapalne i zmniejsza podrażnienia. 2 łyżki suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku, przestudź. Dodaj łyżkę oliwy z oliwek. Stosuj w formie kompresów.
Szara i zmęczona
Cytrynę sparz, zetrzyj z niej łyżeczkę skórki, połącz z 2 łyżkami soku. Żółtko wymieszaj z łyżką płynnego miodu. Następnie dodaj skórkę i sok z cytryny. Maseczkę nałóż na twarz i pozostaw przez 10 minut. Po tym czasie zmyj pod ciepłą wodą.