Jak pomóc pupilowi. Podróż z psem
Bez względu na środek transportu, który wybierzesz, wypróbuj pomysły ułatwiające podróż. Zadbaj o spokój zwierzęcia i swój.
W samochodzie
Nie ma przepisów dotyczących przewożenia zwierząt autem, ale należy zadbać, aby nie narazić na niebezpieczeństwo kierowcy, pasażerów ani zwierzęcia.
Większego psa przypnij szelkami wpinanymi do pasów bezpieczeństwa.
Jeśli masz samochód typu combi lub van, pupilowi najwygodniej będzie w bagażniku oddzielonym kratką albo wysokimi siedzeniami. W czasie upałów połóż na podłodze mokry ręcznik. Będzie chłodził zwierzę.
Małe pieski najlepiej przewozić w transporterze przymocowanym pasami do siedzenia. Jeśli pupil nie przepada za taką klatką, zanim wyruszycie w dłuższą podróż, przyzwyczajaj go stopniowo do przebywania w niej.
Mniej więcej co dwie godziny zatrzymaj się, pozwól psu pobiegać, załatwić potrzeby fizjologiczne i daj mu pić. Nakarm go, jeśli podróż jest długa. Uwaga! W czasie upałów nie wypuszczaj pupila na asfalt, bo rozgrzewa się do temperatury dwukrotnie wyższej niż powietrze i pies może poparzyć łapy.
W pociągu i autobusie
Zanim wsiądziesz z czworonogiem do publicznego środka transportu, zapoznaj się z zasadami ustalonymi przez przewoźnika. Aby Twój pupil dobrze zniósł podróż i nie zakłócał jej innym pasażerom, przyzwyczajaj go stopniowo do jazdy. Zacznij od krótkich przejażdżek miejską kolejką lub autobusem. Miej zawsze ze sobą smakołyki. Nie da się przewidzieć zachowania psa w zatłoczonym pojeździe, dlatego weź ze sobą kaganiec.
Niewskazany jest materiałowy, choć wykonany z miękkiej tkaniny i wydaje się nie stresować psa. Uniemożliwia mu jednak chłodzenie.
Pamiętaj! Pies nie ma gruczołów potowych i studzi się, ziejąc. Musi więc mieć możliwość otworzenia pyska.
W samolocie
Gdy chcesz zabrać ulubieńca na zagraniczne wakacje samolotem, musisz to zgłosić najpóźniej 48 godzin przed wylotem. Małego pieska możesz wziąć na pokład w transporterze. Jego waga (z transporterem) nie może przekraczać 8 kilogramów. Większe czworonogi podróżują w luku bagażowym - nie dotyczy to psów towarzyszących osobom niepełnosprawnym. Pamiętaj o paszporcie!
W transporterze bez stresu
W publicznych środkach transportu małego pieska możesz przewozić na kolanach. Nie będzie to jednak wygodne podczas długiej podróży. Lepiej sprawdzi się transporter. Zadbaj wcześniej, aby twój pupil przyzwyczaił się do niego. Włóż do klatki smakołyki i ulubiony kocyk lub maskotkę. Nie zachęcaj do wejścia, zaczekaj, aż pupil sam znajdzie przynętę. 2-3 razy w ciągu dnia powtórz trik ze smakołykami i chwal psa za wejście do klatki. D Następnego dnia, gdy zwierzę wejdzie do klatki w poszukiwaniu smakołyków, daj mu je z ręki i pochwal, pogłaszcz. D Trzeciego dnia, gdy pupil oswoi się już z transporterem, wstaw do niego miskę z jedzeniem.