Jak pomóc stopom...

Kiedy tylko zaczynasz chodzić w ciepłym obuwiu, pojawiają się problemy. A to skóra rogowacieje, a to się odparza... Na szczęście na wszystko jest rada!

Kąpiel przyniesie ulgę zmęczonym stopom
 © Panthermedia
Kąpiel przyniesie ulgę zmęczonym stopom
 © Panthermedia

Aby uniknąć krępujących i niemiłych dolegliwości, zmieniaj w pracy obuwie, a wieczorem swoim stopom nie szczędź pielęgnacji. Nie żałuj na to czasu. Przecież to nogi noszą cię cały dzień! Gdy tylko poczujesz, że jest z nimi coś nie tak, nie zwlekaj. Zacznij od przynoszącej ulgę kąpieli. Potem koniecznie wmasuj odpowiedni krem. Dzięki temu skóra stanie się elastyczna, pachnąca i miła w dotyku.

Gdy wrastają paznokcie

Pomoże ci tygodniowa kuracja. Codziennie mocz stopy w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Pod brzegi wrastających paznokci wkładaj kawałeczki waty i wkraplaj specjalny płyn zmiękczający paznokcie. Aby zapobiec ich wrastaniu (jest to bolesne i może prowadzić do zapalenia skóry), zawsze obcinaj je w linii prostej, bez wycinania boków. Na koniec dokładnie wypoleruj brzegi pilnikiem.

Gdy łapie skurcz

Zafunduj stopom masaż. Wpłynie kojąco na stawy, mięśnie i uelastyczni skórę. Wmasowując krem, zataczaj dłońmi kółka. Zacznij od palców, przez grzbiet i podbicie, do łydek. Codziennie je też gimnastykuj - rób nimi koła, prostuj i zginaj. Możesz je również przesuwać (do przodu i do tyłu) po kulce z wypustkami (ok. 8 zł).

Gdy stopy się odparzają

Tu najlepsze są kąpiele. Do miski wlej chłodną wodę. Dodaj garść soli. Może to być: kuchenna (najlepiej gruboziarnista), morska lub sól do kąpieli z dodatkiem olejku eterycznego z zielonej herbaty, mięty lub chłodzącym mentolem. Wymieszaj. Stopy mocz 10-15 minut. Taka kąpiel nie tylko złagodzi pieczenie, ale zmniejszy też ich obrzęk. Szybko więc poczujesz ulgę.

Gdy pękają pięty

Skóra w tych miejscach ma tendencje do rogowacenia i pękania. Dlatego powinnaś ją często złuszczać, np. kremem złuszczającym (wystarczy wetrzeć go w skórę). Możesz zastosować gruboziarnisty peeling lub (po wymoczeniu stóp) zetrzeć skórę specjalną tarką. Co kilka dni pokuś się o zmiękczający, całonocny okład. Stopy posmaruj grubo wazeliną. Dokładnie owiń je folią i załóż ciepłe bawełniane skarpety. Już po kilku takich zabiegach pięty przestaną pękać.

Gdy dokuczają odciski

Winę za ich powstawanie ponosi źle dobrane obuwie (długotrwały ucisk powoduje twardnienie naskórka, powstawanie pęcherzy czy właśnie odciski). Z pomocą przyjdą ci specjalne plastry. Naklejone, zmiękczą te miejsca i zmniejszą ich bolesność. Przy dużych odciskach udaj się do pedikiurzystki, która je usunie (w tym rdzeń). Nie rób tego sama, bo możesz skaleczyć skórę.

Gdy mocno się pocą

Często winę za to ponoszą zbyt szczelne buty lub takie, które wykonano ze sztucznych tworzyw. Noś więc najlepiej skórzane obuwie. Stopy myj w chłodnej wodzie (gorąca pobudza gruczoły potowe do intensywniejszej pracy). Dokładnie je osuszaj, zwłaszcza przestrzenie międzypalcowe. Potem wetrzyj krem przeciwpotny. Możesz używać talku (osusza naskórek, absorbując wilgoć).

Chwila dla Ciebie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas