Jak powstają perfumy - poznaj sekrety kompozycji zapachowych

Przyjemne zapachy towarzyszą ludziom od czasów antycznych. Już w Mezopotamii i Starożytnym Egipcie olejki eteryczne i maści używane były do balsamowania, a także podczas świątynnych rytuałów. Egzotyczne zapachy i eliksiry przywieźli do Europy w średniowieczu rycerze powracający z Wypraw Krzyżowych.

article cover
materiały promocyjne

Dzisiaj wiele osób nie wyobraża sobie życia bez swojego ulubionego zapachu, zaś przemysł perfumeryjny cieszy się niesłabnącą sławą. Niewiele osób jednak wie jak powstaje oraz z czego składa się jego ulubiony zapach. Zespół ShopAlike.pl przygotował ciekawą infografikę na ten temat. 

Słowo "perfumy" wywodzi się z łacińskiego "per fumum", czyli "poprzez dym", ale w powszechnym użyciu znalazło się dzięki językowi średniofrancuskiemu. Od momentu, w którym stały się one nieodłączną częścią codziennej higieny jesteśmy bardzo przywiązani do naszych zapachów. Często jednak nie wiemy zbyt dużo o naszych perfumach, a jeszcze rzadziej o tym, jakie nuty wchodzą w ich skład. Bukiety zapachów są efektem połączenia wielu surowców, najczęściej roślinnych, zwierzęcych, lub syntetycznych, a także wody destylowanej i czystego alkoholu. Jako że ten ostatni jest bezwonny, perfumy przejmują zapach z olejków eterycznych lub innych pachnących substancji.

Najważniejsze nuty zapachowe

Przemysł perfumeryjny stworzył tak wiele zapachów, że pogrupowanie ich wszystkich graniczy z cudem. Tradycyjna klasyfikacja obejmuje podział na tzw. rodziny olfaktoryczne (łac, olfacere- wydzielać zapach), zróżnicowanych ze względu na ich główny motyw. Według cieszącej się autorytetem- La Société Française des Parfumeurs (Francuskiego Stowarzyszenia Perfumiarzy), wyróżnia się 7 rodzin zapachowych i 47 podgrup:

7 grup zapachowych:

To kolejna rodzina nazwana od perfum- François Coty z 1917r., które przeszły do historii. Zazwyczaj kompozycje cytrusowych nut głowy, jak bergamotka, nutach serca z ladanum oraz drzewno- mochowej bazy. Oryginalna formuła perfum Coty znajduje się w Osmotheque. Ta rodzina obejmuje poniższe grupy zapachów: Szyprowe, Szyprowo-owocowe, Szyprowo-kwiatowo-aldehydowe, Szyprowo-skórzane, Szyprowo-aromatyczne, Szyprowo-zielone, Szyprowo-kwiatowe.
Czy uwierzylibyście, że współczesne perfumiarstwo dużo zaczerpnęło od garbarzy. Farbowanie skór i wytwarzanie z nich produktów wiązało się z bardzo nieprzyjemnymi zapachami, jak amoniak, czy odpady zwierzęce. Producenci zaczęli więc perfumować luksusowe produkty, jak rękawiczki, dzięki czemu chcieli trafić do bardziej wyrafinowanej klienteli. Dzisiejsze perfumiarstwo stara się odtworzyć charakterystyczną mieszankę zapachu skóry z zapachami kwiatowymi, drzewnymi, żywicznymi, dymnymi czy też miodem lub tytoniem. Ta rodzina obejmuje poniższe grupy zapachów: Skórzane, Skórzano-kwiatowe, Skórzano-tytoniowe.
W 1882 firma Houbiugant Parfum wprowadziła perumy Fougère Royale. Ta kompozycja lawendy, mchu dębowego i kumarynu zrewolucjonizowała świat perfum tak bardzo, że przyczyniła się do powstania zupełnie nowej rodziny zapachów. Francuskie słowo " fougère" faktycznie oznacza paproć, ale nazwa ta jedynie symbolizuje, co zapachy z tej grupy próbują odtworzyć- tajemniczy i ziemisty zapach zielonej, wilgotnej puszczy. Paprociowe perfumy i wody kolońskie do dziś cieszą się olbrzymią popularnością wśród mężczyzn. Ta rodzina obejmuje poniższe grupy zapachów: Paprociowe, Kwiatowo-piżmowo-paprociowe, Słodko-piżmowo-paprociowe, Korzenno-paprociowe, Aromatyczno-paprociowe, Owocowo-paprociowe.
Ta bogata rodzina zawiera zapachy krążące wokół ciepłego i delikatnego zapachu bursztynu. Są to luksusowe, tajemnicze, ekstrawaganckie, często cięższe zapachy, jak wanilia, piżmo, egzotyczne kwiaty i drewna, fasola tonka, przyprawy, czy zapachy zwierzęce. Ta rodzina obejmuje poniższe grupy zapachów:Delikatnie-orientalne, Orientalno-korzenno-kwiatowe, Orientalno-cytrusowe, Orientalno-kwiatowo-drzewne, Kwiatowe, Orientalno-kwiatowo-owocowe.
+3

Jak zbudowane są zapachy?

Kreowanie zapachów jest dość skomplikowaną sztuką. Każdy zapach ma specyficzną formułę, którą firmy i domy perfumiarskie utrzymują w ścisłej tajemnicy. By wyjaśnić kompozycję oraz doświadczenie jakie zapach wywołuje, świat perfum zaczerpnął terminologię z muzyki. Dlatego też każdy zapach opisany jest poprzez trzy zestawy nut, które razem tworzą harmonię - akord. Ta delikatna kompozycja opiera się na różnych czasach parowania poszczególnych substancji, dzięki czemu zapach rozwija się stopniowo od głowy do bazy.

Nuty głowy: tworzą pierwsze wrażenie perfum. Są bardzo mocne, ale ulatniają się najszybciej. Najczęściej cytrusowe lub ziołowe. 

Nuty serca: tworzą jądro zapachu, jego serce, które może trwać przez wiele godzin do czasu, aż wydobędzie się baza. Zazwyczaj złożone z nut kwiatowych, owocowych, zielonych, drzewnych lub korzennych.

Nuty bazy: to najcięższe, najmocniejsze i najpełniejsze elementy kompozycji zapachowej. Na początku mogą nie być przyjemne, dlatego ukryte są za pozostałymi nutami. Ale gdy już zostaną odsłonięte, pozostają na skóze przez długi czas. Zazwyczaj obejmują nuty drzewne i zwierzęce jak piżmo czy bursztyn. 

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas