Reklama

Jak pozbyć się kurzu?

​Ścierasz go, ale po chwili znowu pokrywa domowe sprzęty, meble i podłogę, prawda? Jednak walka z kurzem wcale nie musi przypominać zmagań mitologicznego Syzyfa.

Zakurzone mieszkanie irytuje nie tylko perfekcyjne panie domu. W dodatku nie jest to wyłącznie problem estetyczny. W kurzu znajdują się roztocze, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dlatego trzeba go regularnie usuwać.

Efektywne sprzątanie 

Wycierając kurz z mebli, korzystaj z jednorazowych ręczników i antystatycznego sprayu. Taki płyn nie tylko czyści i pielęgnuje meble, ale zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu. Możesz także skorzystać z jednorazowych, nasączanych antystatykiem ściereczek. Jeśli jesteś zwolenniczką takich wielokrotnego użytku, wybierz te z mikrofibry. Antystatyczne właściwości ma też zwykły płyn do płukania tkanin - usuniesz kurz ściereczką zwilżoną wodą z dodatkiem płynu. Możesz również skorzystać z rozpylacza (sprawdzi się taki do roślin).

Reklama

Czyszczone powierzchnie zwilż wodą - to sprawi, że kurz nie będzie się unosił i sprzątniesz go dokładniej. Ważna jest kolejność - przecierając meble zaczynaj od najwyższych elementów, stopniowo "schodząc" w dół. Sprzątanie zakończ odkurzeniem podłogi. Podczas odkurzania otwórz szeroko okna i porządnie wywietrz mieszkanie. 

Odpowiednia aranżacja 

Zrezygnuj lub ogranicz liczbę przedmiotów gromadzących kurz: maskotek czy suchych bukietów. Masz dużo książek? Trzymaj je w przeszklonych regałach. Alergicy powinni zrezygnować z dywanów (zwłaszcza tych z krótkim, rzadkim włosiem) i zasłon. Jeżeli ten problem cię nie dotyczy, potraktuj zasłony jak pierwszą przeszkodę dla kurzu, który dostaje się do domu przez okna. Aby osiadało go mniej, piorąc je, do ostatniego płukania po prostu dodaj kilka łyżek soli kuchennej.

Odkurzanie i mycie

Jeśli twój odkurzacz jest wyposażony w dobre filtry, odkurz mieszkanie po wytarciu kurzu z mebli (na odpływie powietrza możesz położyć zwilżoną szmatkę, która dodatkowo wyłapie kurz). Natomiast jeżeli masz sprzęt starszej generacji, zrób to na początku. Na koniec za pomocą mopa umyj podłogi.

Zobacz także: 

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: kurz | Roztocze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy