Jak pozbyć się roztoczy z sypialni alergika
Każdego dnia tracimy do dwóch gramów martwego naskórkach, z czego 1/3 podczas snu. W łóżku, na pościeli i materacu zalegają miliony martwych komórek, pot i sebum. Są one pożywką dla roztoczy – małych pajęczaków.
Roztocza nie stanowią dla nas zagrożenia, ale ich odchody już tak. Alergeny, które się w nich znajdują, mogą prowadzić do astmy, kataru, bólu głowy i infekcji skórnych.
Pościel
Jeśli jesteśmy alergikami, nie używajmy koców ani pokrowców na kołdry i poduszki. To w nich gromadzi się najwięcej kurzu i roztoczy.
Dobrym rozwiązaniem jest wymiana zwykłej pościeli na taką z tkanin barierowych (dostępna jest w sklepach internetowych, kosztuje od 90 zł). Przez ten materiał roztocza się nie przedostaną.
Wrażliwa skóra
Kołdry i poduszki z powłoką aloesową są szczególnie polecane alergikom oraz osobom ze skórą wrażliwą i nadwrażliwą.
Zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów. Ponadto koją podrażnienia.
Sprawdzą się także kołdry i poduszki z poszyciem probiotycznym, czyli takim, w którym są umieszczone kapsułki z bakteriami probiotycznymi.
Gdy podczas snu się poruszamy, uwalniają się one z tkaniny i oczyszczają kołdrę czy poduszkę z alergenów.
Materac
Załóżmy na materac ochronną nakładkę. Ułatwia cyrkulacje powietrza i pomaga w odprowadzaniu wilgoci.
Materiał
Szukajmy pościeli z certyfikatem OEKO-TEX STANDARD 100. Znajduje się na kołdrach, poduszkach i innych produktach włókienniczych.
Informuje, że są one wykonane z materiałów bezpiecznych dla skóry - niezawierających szkodliwych substancji chemicznych, jak np. ołów.
Czyszczenie
Raz w miesiącu dobrze jest czyścić materac miksturą: jedna szklanka sody oczyszczonej i 10 kropli olejku eterycznego (np. eukaliptusowego).
Wymieszajmy ze sobą składniki i rozprowadźmy gąbką na materacu. Pozostawmy na godzinę.
Zmiećmy szczotką, a resztę zbierzmy odkurzaczem. Odwróćmy materac na druga stronę i czynność powtórzmy.
Zobacz także: