Reklama

Jak przechowywać owoce i warzywa

Początek października to czas ostatecznych zbiorów warzyw z grządek. W lodówce zachowają świeżość tylko kilka dni.

Czy lodówka to jedyne i najlepsze miejsce na przechowywanie warzyw, owoców i ziół? Jak długo i w jakich warunkach trzymać przetwory na zimę? Warto to sprawdzić, by produkty były źródłem substancji odżywczych cały rok. Najważniejszą zasadą przechowywania wszystkich płodów rolnych jest to, aby nie trzymać ich w plastikowych torbach lub workach, także w lodówce. Nie służą im także światło i ciepło, dotyczy to nie tylko świeżych owoców, warzyw i ziół, ale także przetworów. Gdy stoją w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, zachowają przydatność do spożycia nawet 1 rok. W lodówce nie przechowuj warzyw i owoców dłużej niż 7 dni. Gdy masz w piwnicy ziemniaki, marchew, jabłka, trzymaj je w osobnych, przewiewnych koszach lub drewnianych skrzyniach. Jabłka przykryj papierem i pozostaw z dala od innych warzyw i owoców.

Reklama

Owoce

Czyste i osuszone owoce, jak maliny, jeżyny, aronie, truskawki - warto mrozić. Rozłóż je na talerzu tak, by się nie stykały, talerz włóż do zamrażarki. Zamarznięte przesyp do plastikowego pojemnika i włóż do zamrażarki. Wykorzystaj w ciągu 6 m-cy.

Zioła

Susz je rozłożone na papierze do pieczenia (ale nie na gazecie) w przewiewnym, ciemnym miejscu lub w piekarniku, w 30°C. Wysuszone (powinny się łamać pod palcami, ale nie zamieniać w pył) zioła przechowuj w papierowej torbie.

Czosnek

Lodówka nie jest najlepszym miejscem dla cebuli i czosnku, bo panuje w niej wilgoć. Najlepiej zapleść je w warkocze i zostawić w suchym, chłodnym, ciemnym miejscu. Można kupić ceramiczne naczynie do przechowywania tych warzyw.

Przetwory

Pasteryzowane przetwory z dodatkiem cukru można przechowywać w temperaturze ok. 13°C, w ciemnym miejscu (światło jest zabójcze dla w beta-karotenu i witamin). Marynaty i kiszonki przechowujemy w niższej temp. - do 8°C.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy