Jak rzucić palenie?

Proste triki zmienią złe nawyki.

Najważniejszą rolę w rzucaniu palenia odgrywa... silna wola
Najważniejszą rolę w rzucaniu palenia odgrywa... silna wola123RF/PICSEL

Dym tytoniowy składa się z czterech tysięcy związków chemicznych, z których minimum 40 ma działanie rakotwórcze. Palenie zwiększa ryzyko poważnych chorób, zwłaszcza raka płuc. To mocny argument przemawiający za odstawieniem papierosów.

Jednak rozstać się z nimi nie jest łatwo. Wiedzą o tym szczególnie ci, którzy podejmowali już próby. Jednak najważniejsze to nie zniechęcać się i próbować dalej! Według najnowszych statystyk średnio za ósmym razem udaje się rzucić palenie. Specjaliści są zdania, że jeśli ktoś pali sporadycznie, powinien radykalnie zerwać z nałogiem. Natomiast gdy jesteśmy długoletnimi palaczami, dużo palimy, lepiej odstawiać papierosy stopniowo i mieć plan działania.

Plastry, tabletki czy guma?

Nie istnieje cudowny lek, dzięki któremu na zawsze zapomnimy o papierosach. Za to są preparaty, które pomogą złagodzić objawy głodu nikotynowego. Mowa o tzw. nikotynowej terapii zastępczej (NTZ). Polega ona na dostarczaniu organizmowi czystej nikotyny (tj. wolnej od szkodliwych substancji obecnych w dymie tytoniowym) w inny sposób, niż przez palenie.

W ramach NTZ dostępne są: nikotynowe gumy do żucia, tabletki podjęzykowe, tabletki do ssania, spraje do jamy ustnej (np. Nicorette), a także inhalatory i plastry (np. Niquitin, Nicopatch). Aby zwiększyć skuteczność NTZ polecane jest stosowanie jednocześnie różnych jej form, np. łączenie długo działających plastrów z krótko działającymi gumami lub pastylkami.

Z czasem dawki nikotyny muszą być redukowane - używamy coraz słabszych preparatów. Trzeba pamiętać, że każdy z nich ma pewne przeciwwskazania, np. pastylki do ssania nie są polecane m.in. osobom z chorobą wrzodową żołądka czy nadczynnością tarczycy.

Zawsze dokładnie zapoznajmy się z ulotką informacyjną lub skonsultujmy się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą z Poradni Pomocy Palącym. Oprócz NTZ dostępne są bez recepty leki w tabletkach nie zawierające nikotyny (np. Tabex, Desmoxan). Zawierają cytyzynę, która działa podobnie do nikotyny. Zapobiega m.in. objawom głodu nikotynowego.

Wsparcie bliskich

Powiedzmy rodzinie oraz znajomym, że przestajemy palić. Uprzedźmy, iż przez najbliższe tygodnie może być im ciężko z nami wytrzymać. Głód nikotynowy daje o sobie znać szczególnie przez pierwsze dwa tygodnie. Jego objawem jest rozdrażnienie, złość, nadpobudliwość lub przeciwnie - ospałość, stany lękowe, depresyjne oraz obsesyjne myślenie, żeby znów zapalić.

Poprośmy bliskich, by w tym czasie dali nam taryfę ulgową i byli dla nas wsparciem. Jeśli zauważą, że mamy pokusę sięgnięcia po papierosa, niech zaproponują nam wyjście na spacer, wspólne oglądanie filmu, rozmowę o nowej, interesującej książce czy innym, ciekawym wydarzeniu.

Sami też możemy wyjść do nich z tą propozycją. Palących znajomych poprośmy, by nie proponowali nam wyjścia na papierosa na przerwie w pracy czy zapalenia do kawy.

Prawda o e-papierosach

E-papieros to urządzenie, które dostarcza nikotynę, ale nie naraża nas na wdychanie substancji smolistych. Zamiast nich dostajemy aerozol powstały po podgrzaniu specjalnego płynu, który zawiera kilka składników: nikotynę, glicerynę lub glikol propylenowy oraz substancje smakowe.

Niestety, e-papierosy nie zostały gruntownie przebadane i nie wiadomo, czy są w pełni bezpieczne - jakie są skutki ich długotrwałego stosowania i czy gliceryna i dodatki zapachowe po podgrzaniu nie ulegają szkodliwym przemianom chemicznym. Uwaga! E-papierosy nie są rekomendowane przez WHO jako metoda pomagająca rzucić palenie.

Strategia działania

Jeśli mamy za sobą kilka nieudanych prób rzucania palenia, wyciągnijmy wnioski. Przez przynajmniej 2 tygodnie prowadźmy dziennik palacza, który ułatwi rozpoznanie nawyków związanych z paleniem. Zapisujmy, kiedy, gdzie, w jakiej sytuacji palimy, ile, o której godzinie najwięcej i z kim, z jakiego powodu (np. w stresie, z nudy) itp.

Pomoże nam to wyeliminować sytuacje, wywołujące największą chęć zapalenia. Terapeuci polecają ustalić konkretną datę rzucania palenia. Przeanalizujmy zapiski. Pomogą w wybraniu najodpowiedniejszego dnia. Bo jeśli palimy najwięcej, gdy mamy dużo zajęć i to one prowokują sięganie po papierosa, wtedy zerwanie z nałogiem lepiej rozpocząć w czasie wolnym od pracy.

4 ważne rady przy rzucaniu palenia

1. Sięgajmy po zdrowe przekąski. Gdy pojawi się potrzeba trzymania papierosa w ustach, zastąpmy go np. słomką lub gumą do żucia. Dobrze jest mieć zawsze pod ręką na przegryzkę kawałki surowej marchewki, kalarepki, selera naciowego, pestki dyni czy słonecznika. Sięgajmy po nie, gdy tylko mamy ochotę zapalić.

2. Schowajmy zapalniczki. Gdy już wyznaczyliśmy konkretną datę rozstania się z nałogiem, dzień wcześniej usuńmy z zasięgu wzroku w mieszkaniu, pracy, wszystko, co prowokuje odruchowe zapalenie papierosa. Schowajmy gdzieś głęboko wszystkie akcesoria związane z paleniem m.in. zapalniczki, zapałki czy popielniczki.

3. Zajmijmy czymś ręce. Można obracać w nich długopis, ołówek czy breloczek, a nawet ugniatać folię bąbelkową. Pomoże też noszenie w kieszeni małej, gumowej piłeczki, którą można gnieść w dłoni w kryzysowych momentach.

4. Unikajmy miejsc dla palaczy. Widok osoby palącej papierosa powoduje, że chęć zapalenia powraca ze zdwojoną siłą. Osoby palące mogą też próbować namówić nas do zapalenia.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas