Jak rzucić palenie i nie przytyć.
Palenie powoduje wzrost tempa przemiany materii. Dodatkowo, nikotyna zawarta w dymie tytoniowym blokuje ośrodek głodu w mózgu, przez co mniej odczuwamy chęć jedzenia . Kiedy odpuszczasz sobie papierosy i pozostajesz przy normalnej diecie , zaczynasz tyć.
Dzieje się tak, ponieważ po rzuceniu palenia tempo metabolizmu spada i Twój organizm ma mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, w związku z tym codziennie odkłada nadwyżkę kalorii, których do tej pory nie musiał zagospodarowywać. Do tego dochodzi element nerwowości, stresu, jaki towarzyszy rozstawaniu się z nałogiem, oraz obawy, ze rozstanie to skończy się tragicznie dla figury.
Objawy są często uzasadnione, bo 1/3 populacji jest narażona na przytycie po rzuceniu palenia. Ale nawet jeśli tak jest, to nie musi to być proces nieodwracalny. Badani dowodzą, ze przybiera się ok. 4 kg w pierwszych tygodniach po rzuceniu.
Wynika to :
- Spadku tempa przemiany materii
- Odblokowania ośrodka głodu ( zaczynasz silniej odczuwać chęć jedzenia)
- Nerwowego podjadania
- Faktu, ze nikotyna, podobnie jak niektóre pokarmy, wyzwala dopaminę ( hormon przyjemności).Jedzenie wpływa kojąco na samopoczucie i staje się substytutem nikotyny
- Rozkojarzenia płynącego z tzw. głodu nikotynowego. Głód ten jest typowym syndromem odstawienia, na jaki cierpią alkoholicy i narkomani.
10 rad na czas rzucenia palenia
- Pilnuj , co na talerzu
Twoja dieta powinna być zrównoważona. Postaraj się z niej wykluczyć tłuszcze ( szczególnie zwierzęce) i węglowodany proste ( zwłaszcza słodycze)
Zaleca się zwiększenie udziału warzyw i owoców menu, ale uważaj z ilością tych ostatnich.
- Porządkuj spiżarnie
Z reguły odstawienie papierosów sprawia, że rzucasz się na herbatniki, chrupki, paluszki. To produkty do wyrzucenia. Unikaj jak ognia batonów energetycznych lub z bakaliami. Są niebywale kaloryczne.
- Warzywa bez ograniczeń
Czereśnie, winogrona i śliwki kupowane są latem na kilogramy, kładzione, na talerzyku na biurku i podjadane bezustannie. Pamiętaj, ze owoce zawierają cukry proste. Zastąp je częściowo warzywami, np. ogórkiem, rzodkiewką , kalarepką, cykorią. Staraj się je zawsze mieć w zasięgu ręki.
- Przetrwać trzy miesiące
Najpoważniejszego wzrost masy ciała możesz spodziewać się w tygodniach , bezpośrednio następujących po odstawieniu papierosów. Specjaliści uprzedzają, najczęściej ma to miejsce w ciągu 3 pierwszych miesięcy, od momentu zaprzestania palenia.
- Uratuje Cię aktywność fizyczna
Jest jedna metoda na zwiększenie tempa metabolizmu po rzucenia palenia. Najlepiej ćwicz w towarzystwie. Mogą być to zajęcia w grupie, taniec, wycieczki rowerowe. Element rywalizacji jest istotny, bo w aktywność fizyczna nie wkrada się nuda, a współzawodnictwo motywuje do dalszych wysiłków. Po kilku tygodniach zaczniesz odczuwać przyjemność z oddychania pełną piersią i samej łatwiej będzie Ci mobilizować się do uprawiania sportu.
Poza tym, spalasz kalorie i nie tyjesz.
- Maszeruj.
Jeśli nie masz czasu, siły i kondycji by uprawiać sport powinnaś jak najwięcej chodzić. Po zakupy, wybierać schody zamiast windy, przechadzaj się z psem dłużej niż tylko 5 minut wokół bloku, pokonywać pieszo dwa przystanki autobusowe, a jeśli nic w wyżej wymienionych Ciebie nie dotyczy – po prostu wychodź na spacery, sprzątaj, , myj samochód, okna.