Reklama

Reklama

Jak się pozbyć moli odzieżowych z szafy

Kiedyś były bardziej wybredne i żywiły się wełną, futrem i skórą. Wraz z rozwojem cywilizacji i one wzbogaciły swoje menu o mieszanki włókien sztucznych z naturalnymi, więc żadna tkanina w szafie nie jest bezpieczna.

My na szczęście znamy skuteczne sposoby zwalczania moli ubraniowych.

Oparami octu

Opróżnij szafę. W niewielkim naczyniu zagotuj szklankę octu. Gorący, mocno parujący płyn wstaw do szafy, w której zagnieździły się mole. Naczynie umieść na żaroodpornej podstawce. Zamknij drzwi. Po 10-15 minutach wyjmij garnek i dobrze wywietrz szafę. Dla pewności powtórz zabieg 2-3 razy. 

Słońcem

Wynieś ubrania na dwór i pozostaw na słońcu przez 1,5-2 godziny. Już przy temperaturze 20°C promienie słoneczne skutecznie zniszczą dorosłe owady i larwy.

Reklama

Niską temperaturą

Ubrania, na których widoczne są ślady żerowania moli,  zapakuj do foliowej torby i włóż do zamrażalnika na 3-4 godziny. Następnie wyjmij i pozostaw, by samodzielnie się rozmroziło.

Zapachem lawendy

Mole odzieżowe nie znoszą zapachu niektórych ziół. Skutecznie je wypłoszą zasuszone kwiaty i liście lawendy, nostrzyka lub marzanki wonnej. Zioła włóż do nienoszonej skarpetki, pończochy lub lnianego woreczka (mole nie lubią lnianych tkanin - w przeciwieństwie do bawełny). Zawieś woreczki w szafach lub włóż do szuflad.

Skórką cytrynową i miętą

Odkrój i wysusz skórkę z cytryny. Włóż do woreczków z gazy i powieś w szafie na wieszaku z ubraniami. W kieszenie ubrań włóż gałązki mięty lub pędy kwitnącej macierzanki. Mole wręcz nie znoszą tych aromatów.

Szyszkami sosnowymi

Dobrym sposobem na mole (choć o krótkotrwałym działaniu) jest włożenie do szafy kawałka świeżej żywicy z lasu, świeżych igieł lub silnie pachnących szyszek sosny. By nie pobrudzić ubrań i półek, włóż je do woreczków lub zapakuj w ręcznik papierowy.

Mydłem toaletowym

Mole nie lubią zapachu niektórych kosmetyków. Pomiędzy ubrania włóż mydło toaletowe, najlepiej o zapachu lawendowym, cedrowym albo mydło marsylskie.

Kasztanami

Kiedy w parku pojawią się kasztany, pozbieraj je. Twój wnuk zrobi z nich kasztanowe ludki czy zwierzątka, które ty włożysz do szafy. Zasuszone kasztany to świetna broń przeciw molom.

Farbą drukarską

Mole nie będą rozmnażać się w szafie, w której rozłożysz świeżo wydrukowane gazety (ale nie kolorowe). Zapach farby drukarskiej jest dla nich po prostu nie do zniesienia.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy