Reklama

Reklama

Jak się pozbyć pleśni w pralce

​Nieregularne czyszczenie pralki sprawia, że staje się ona idealnym środowiskiem dla bakterii i pleśni. Nawet jeśli nie zauważyłaś jeszcze pleśni na uszczelce przy bębnie, zaniepokoić cię powinien nieprzyjemny zapach z pralki, który także pozostaje na pranych w niej ubraniach. Zanim sięgniesz po chemiczne preparaty antygrzybiczne, zacznij od naturalnych sposobów.

Sokiem z cytryny oraz wodą utlenioną 

Potrzebujesz: 3 litry wody, 1/4  szklanki soku z cytryny, 1 szklanka wody utlenionej.

1. Wlej do wiaderka wodę, dodaj sok z cytryny i wodę utlenioną, wymieszaj. Przelej odpowiednią ilość do butelki ze spryskiwaczem. 

2. Wyczyść gumową uszczelkę dookoła drzwiczek pralki: miejsce zajęte przez pleśń, a najlepiej całą uszczelkę spryskaj przygotowanym płynem dezynfekującym. Przecieraj energicznie czystą szmatką lub gąbką. Gdy usuniesz pleśń, ponownie spryskaj uszczelkę roztworem. Po 10 minutach wytrzyj uszczelkę do sucha czystą szmatką. 

Reklama

3. Wyczyść bęben: do dozownika na płyn do płukania wlej resztę preparatu. Nastaw pralkę na długi cykl prania z użyciem gorącej wody. Po zakończeniu wytrzyj bęben pralki do sucha czystą ściereczką. 

Jak dbać o pralkę, by służyła nam jak najdłużej: 

- ubrania wyjmuj z pralki zaraz po skończeniu prania;

- po zakończeniu prania pozostaw drzwiczki pralki otwarte, aż wnętrze wyschnie - zapobiegnie to kumulowaniu się wilgoci i rozwojowi pleśni;  

- regularnie osuszaj gumową uszczelkę wokół bębna; 

- często czyść dozownik - zalegający w  nim detergent i brud to pożywka dla mikroorganizmów. Wyjmij dozownik i wyczyść szczoteczką do zębów maczaną w papce z wody i sody oczyszczonej, dobrze wypłucz; 

- sprawdź rury za pralką, czy nie są zgięte i nie stoi w nich woda; 

- nie przeciążaj pralki zbyt dużym załadunkiem prania;

- przed włożeniem ubrań do pralki upewnij się, czy suwaki są zapięte i czy w kieszeniach nie ma papierków, monet itp.

Co z kamieniem?
Jak wyczyścić i odkamienić wnętrze pralki? Wlej do puste- go bębna 2 litry octu spożywczego. Dosyp 2 opakowania kwasku cytrynowego i nastaw pralkę na pełen cykl prania w najwyższej  temperaturze.

Zobacz także:

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy