Jak się ubrać na Wszystkich Świętych, aby nie zaliczyć wpadki?
W dniu Wszystkich Świętych bliscy spotykają się przy miejscach spoczynku członków rodziny. Odwiedzamy groby naszych bliskich, by uczcić pamięć o nich. Niestety, rok w rok nie brakuje również osób, które zapominają, czemu święto jest czasem zadumy. Ze zniecierpliwieniem czekają na początek listopada, by na cmentarzu zaprezentować modną stylizację. Jak się ubrać na Wszystkich Świętych, aby nie zaliczyć wpadki?
Chociaż planowanie stylizacji na Wszystkich Świętych dla wielu osób wydaje się śmieszne, warto zastanowić się, co włożyć na uroczystość z wyprzedzeniem, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć wielu niezręczności.
Planując kreację, powinniśmy pamiętać, że cmentarz traktowany jest jako miejsce święte. Odwiedzając go, należy więc zachować szczególną powagę. Szacunek wyrażamy zarówno naszym zachowaniem, jak i ubiorem.
Dzień Wszystkich Świętych znacznie bardziej sprzyja refleksji niż strojeniu się. Dlaczego więc tak wiele osób nie wie, co założyć udając się na cmentarz? Niektórzy, aby odwiedzić groby bliskich, pokonują setki kilometrów. Czasami 1 listopada jest jedyną okazją, by zobaczyć się po długim czasie rozłąki z rodziną. To sprawia, że chcemy wypaść i wyglądać jak najlepiej.
W tym roku chęć, by zaprezentować się korzystnie, będzie jeszcze większa. Wiele osób zobaczy bliskich pierwszy raz od początku pandemii. Na co powinniśmy zwracać uwagę, komponując elegancką stylizację, która będzie dobrze o nas świadczyć?
Moda cmentarna: Jak uniknąć obciachu?
O "modzie cmentarnej" zaczyna być głośno, gdy zbliża się listopad. Kuse spódniczki odsłaniające zbyt wiele, sportowe legginsy opinające krągłości, kurtki puchowe niezakrywające nawet pępka - to tylko kilka elementów garderoby, w które stroją się panie 1 listopada. Internauci nazywają je "cmentariankami" i są dla nich bezlitośni.
"Cmentarianki" to kobiety, które cmentarne alejki traktują jak wybieg, a dzień Wszystkich Świętych to dla nich szansa, by zaimponować znajomym. Zazwyczaj efekt ich starań jest odwrotny od zamierzonego. Krzykliwe lub przesadnie drogie kreacje częściej wywołują uśmiech niż podziw.
Tymczasem, aby dobrze zaprezentować się w dniu Wszystkich Świętych, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki temu ryzyko wpadki ograniczymy do minimum.
Jak ubrać się na Wszystkich Świętych: dostosuj ubranie do pogody
Nawet jeśli pogoda jest słoneczna w listopadzie, temperatura za oknem nie rozpieszcza. Należy wziąć to pod uwagę, planując kreację 1 listopada. Aby uniknąć wpadki - nie tylko w dniu Wszystkich Świętych - powinniśmy dostosowywać ubranie do pogody.
Liczą się nie tylko stopnie Celsjusza, ale również czynniki atmosferyczne. Inaczej ubierzemy się, gdy leje deszcz lub sypie śnieg, a inaczej, gdy niebo jest bezchmurne. Jeśli pogoda jest wietrzna, powinniśmy zrezygnować z wszelkiego rodzaju peleryn, które fruwając koło szyi, będą rozpraszać znajomych i utrudniać nam skupienie.
Kompletując kreacje na dzień Wszystkich Świętych dobrze jest wybrać zimowe okrycie w postaci długiego płaszcz lub kurtki. Zwiewne jesienne płaszczyki mogą okazać się niewypałem. Przebywając kilka godzin na świeżym powietrzu, nietrudno jest zmarznąć. Jeśli temperatura tego wymaga, powinniśmy zabrać ze sobą rękawiczki i czapkę lub kapelusz. Sine usta i skostniałe ręce nie dodają uroku.
Ubranie dopasowane do okazji to połowa sukcesu
Ubiór wiele mówi o nas i naszym nastawianiu do okoliczności, w których się znajdujemy. Niezwykle ważne jest, abyśmy strój dopasowywali do okazji. W dniu Wszystkich Świętych tym, jak się prezentujemy okazujemy szacunek zmarłym oraz ich rodzinie. Ubranie powinno więc być schludne i czyste.
Dobrze jest zrezygnować ze sportowych elementów garderoby, które mogłyby zostać potraktowane jako lekceważenie okazji. Legginsy, spodnie dresowe czy plecaki powinnyśmy zostawić więc w domu. Nie musimy jednak przesadzać z elegancją. Jeśli komfortowo czujemy się w jeansowych spodniach i sportowej, ciepłej kurtce, będzie to dobre rozwiązanie.
Pamiętajmy również, że Dzień Wszystkich Świętych to nie pogrzeb. Nie musimy więc decydować się na smutne i stonowane kolory. Jesienią i zimą Polki najczęściej wybierają granty, szarości oraz czerń. 1 listopada obchodzimy radosne święto, więc nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy ubrali się kolorowo. Oczywiście w granicach rozsądku.
Wygoda to podstawa również we Wszystkich Świętych
"Cmentarianki" udając się na cmentarz, zazwyczaj wybierają buty na wysokim i cienkim obcasie. Między innymi to sprawia, że żartują z nich internauci. Odwiedzanie miejsc pochówku bliskich wymaga praktycznego obuwia. Wiedząc, że będziemy długie godziny spacerować pomiędzy alejkami, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim wygodę i komfort.
Ponadto, rzadko spacerujemy z wolnymi rękoma. Zazwyczaj zabieramy za sobą znicze i kwiaty, którymi przyozdabiamy groby, a to znacznie utrudnia spacery na obcasach.
Buty na szpilce mają jeszcze jedną, istotną wadę. Obcas zapada się w ziemi. Ubłocony nie wygląda estetycznie. Jakie obuwie najlepiej jest wybrać kompletując kreacje na Wszystkich Świętych? Idealne będą klasyczne sztyblety, oficerki, czy też masywne bikery. Jeśli bardzo zależy nam na obcasie, znacznie rozsądniej jest wybrać niewysoki słupek.
***
Przeczytaj również:
Dlaczego warto jeść ziemniaki, czego o nich nie wiemy i co z nich zrobić
Zobacz również: