Reklama

Reklama

Jak skutecznie usunąć przebarwienia?

Ciemne plamki na twarzy, dekolcie i dłoniach dodają lat równie skutecznie co zmarszczki. Powstają, gdy nieprawidłowo działają melanocyty – komórki wytwarzające barwnik skóry (melaninę). A ten gromadzi się i tworzy przebarwienie.


Główni winowajcy

Około 60 proc. przebarwień jest wynikiem działania słońca. Często także plamki wywołuje stosowanie leków, ziół lub kosmetyków zawierających substancje fotouczulające (pigułki antykoncepcyjne, środki uspokajające, przeciwbólowe, moczopędne, herbatka z dziurawca, perfumy z alkoholem, kremy z retinolem czy kwasami owocowymi).

Nie ma powodu do niepokoju, gdy przebarwienia pojawiają się po 50. roku życia. Jeśli natomiast zauważymy je wcześniej, np. po 30. czy nawet po 45. roku życia, mogą być objawem zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu.

Jaka to plamka?

Plamy soczewicowate powstają pod wpływem działania słońca lub procesów starzenia się skóry. Ostuda to żółtobrunatne przebarwienia na czole, skroniach i wokół ust – pojawiają się zwykle u kobiet w ciąży, ale i u przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Melanoza Riehla to przebarwienia, które są skutkiem stosowania fotouczulających kosmetyków – pojawiają się na twarzy i dekolcie, najpierw jako drobne, a potem coraz rozleglejsze plamki.

Reklama

Plamy wątrobowe – powstają na grzbietach dłoni, twarzy i dekolcie, nie mają nic wspólnego z chorobami wątroby. Oznaczają przebarwienie skóry o zabarwieniu podobnym do koloru wątroby. Są wynikiem zaburzonej pracy melanocytów, które wraz z upływającym czasem funkcjonują coraz słabiej. Nawet jeśli nie opalasz się od paru sezonów, plamy i tak mogą się pojawić jako pamiątka z wakacji, nawet sprzed kilku lat.

Wybierz metodę

Niewielkie, płytkie przebarwienia będzie można usunąć za pomocą kremów wybielających. Takie preparaty zawierają witaminę A (retinol) i jej pochodne. Wybielają plamy i redukują aktywność melanocytów, więc zapobiegają powstawaniu nowych przebarwień.

Kuracja trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Gdy plamy są mieszane lub głębokie, pozbycie się ich będzie wymagało zabiegów dermatologicznych lub z zakresu medycyny estetycznej (ramka na dole).

Wybielanie u specjalisty

GlykoPeel to piling chemiczny z 20-proc. kwasem glikolowym i innymi substancjami rozjaśniającymi. Nakłada się go najpierw tylko na plamy, a potem na całą skórę. Na koniec wklepuje się krem neutralizujący i preparat łagodzący. GlykoPeel rozjaśnia płytkie przebarwienia. Potrzeba 4–6 zabiegów. Cena: od 150 zł.

Laser IPL

Usuwa średniogłębokie przebarwienia i rozjaśnia głębokie. Lekarz dobiera natężenie impulsu światła i czas działania w zależności od wielkości i głębokości przebarwień. Promień dociera w głąb skóry i niszczy melaninę. Z reguły wystarcza jeden zabieg. Cena: 100–1000 zł.

Cosmelan

Wybiela skórę i hamuje wydzielanie melaniny. Preparat stosowany podczas zabiegu zawiera: arbutynę, kwas kojowy, fitowy i askorbinowy oraz retinol. Lekarz nakłada na twarz specjalną maskę (Cosmelan 1). Drugą częścią zabiegu jest domowa kuracja kremem wybielającym (Cosmelan 2). Przebarwienia znikają po miesiącu. Cena: około 1400 zł (z kremem).

Działaj naturalnie:

Cytryna

Przemywaj plamki wacikiem nasączonym w jej soku. Koniecznie omijaj okolice oczu, rzęsy i brwi – cytryna natychmiast je rozjaśni.

Ziemniaki

Zetrzyj ziemniaka na tarce i odciśnij sok, dodaj kilka kropli soku cytryny, miód lub jogurt. Nałóż na przebarwienia na 20 minut.

Kurkuma

Wymieszaj 2 łyżeczki kurkumy z łyżeczką śmietanki. Wmasuj w skórę. Gdy maseczka wyschnie, zmyj letnią wodą.

Migdały

Zmiksowane migdały połącz z miodem. Im będzie ich w masce więcej, tym silniejsze działanie. Nakładaj codziennie na twarz. Plamki rozjaśnią się po ok. 2 miesiącach.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy