Jak wybrać kijki do nordic walkingu?

Nieważny jest wiek i kondycja, tylko chęci – nordic walking, czyli spacer z kijkami, to sport dla każdego. Wystarczy zaopatrzyć się w wygodne ubranie, obuwie i odpowiedni sprzęt. Jak go wybrać?

Nordic walking polecany  jest osobom ze słabszymi  stawami i mięśniami.
Nordic walking polecany jest osobom ze słabszymi stawami i mięśniami.123RF/PICSEL

Regulowany czy nie?

Kijki mogą być jednoczęściowe (o stałej długości) lub dwuczęściowe (regulowane). Jeśli kupujemy je tylko dla siebie, lepiej jest wybrać ten pierwszy rodzaj. Przy wyborze dwuczęściowych kijków dobrze zwrócić uwagę na to, czy mają solidny mechanizm regulowania. W kijkach gorszej jakości może zawodzić i sprawiać problemy podczas maszerowania.

Odpowiednia długość

Kijki powinny być dostosowane do naszego wzrostu. Przy wyborze zastosujmy zasadę: 0,68 razy wzrost w centymetrach. Kijki produkowane są o długościach z podziałem co 5 cm, np. 105, 110, 115 cm. Gdy twój wynik znajdzie się "pomiędzy" tymi wartościami, np. 107, to wybierz najbliższą, niższą długość - 105. Dobrze jest także kijek przymierzyć: stojąc w pozycji wyprostowanej (ramię powinno przylegać do tułowia), kijek wbijamy przed siebie. Ramię i przedramię powinno tworzyć kąt prosty lub delikatnie rozwarty, w żadnym razie ostry!

Na dobry początek

Dostępny w sklepach sprzęt do maszerowania dzieli się na ten przeznaczony dla chodzących rekreacyjnie oraz bardziej zaawansowany dla sportowców. Dopytajmy o to sprzedawcę. Na początek najlepiej wybrać najprostsze kijki dla początkujących, z lekkiego włókna szklanego (kije aluminiowe są cięższe). Każdy kijek zakończony jest grotem, który umożliwia wbijanie go w miękkie podłoże. Gdy spacerujemy po chodniku lub asfalcie, należy używać gumowych nakładek na groty, które powinny być dołączone do kijków.

Wygodna rękojeść

To bardzo ważny element kijków. Powinna być smukła, bez wgłębień na palce. Może być zbudowana z korka lub gumy. Ta pierwsza jest wygodniejsza - sprawi, że nasze dłonie będą się mniej pocić. Częścią rękojeści jest rękawiczka dopasowana do prawej lub lewej dłoni. Warto ją przymierzyć, by idealnie leżała podczas marszu.

Maszeruj bezbłędnie

Najczęstszym błędem, jaki popełniają osoby początkujące, jest stawianie kijków przed sobą, pod kątem prostym lub podpieranie się nimi. Na dłuższą metę jest to bardzo niewygodne i może powodować bóle barków. Aby opanować prawidłową technikę chodzenia, warto obejrzeć w internecie instruktażowy filmik, np. na www.chodzezkijkami.pl

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas