Jakie mydło jest najzdrowsze?

Kuszący wygląd i zapach wcale nie muszą świadczyć o wysokiej jakości mydeł. W rzeczywistości bywa wręcz przeciwnie.

Mydło /fot. Eric Vidal
Mydło /fot. Eric VidalEast News

Kobieca skóra, cieńsza i bardziej wrażliwa od męskiej, wymaga szczególnej troski. Na co powinnaś zwracać uwagę, wybierając mydło?

1. Na bazie oliwy lub gliceryny

Mydła te (w kostkach czy żelu) nie zawierają substancji syntetycznych, sztucznych barwników ani dodatków zapachowych (Biały Jeleń, Szare, Oceanic). Nie mają też w składzie parabenów (konserwantów), które mogą uczulać.

Mydła naturalne wzbogacone są wyciągami z ziół i kwiatów, oliwą z oliwek i wodą morską (Marsylskie). Często dodaje się do nich nawilżającą glicerynę, a także olejki roślinne, np. arganowy. Używaj tych mydeł, jeśli nie służą Ci kolorowe, perfumowane żele pod prysznic.

2. Dla skóry skłonnej do podrażnień

Preparaty w kostkach lub płynie mają lekko kwaśne pH 5,5 (zwykłe mydło ma odczyn zasadowy). Nie pachną, są łagodne dla skóry, nie niszczą jej ochronnej warstwy hydrolipidowej. Dzięki substancjom natłuszczającym i nawilżającym dodatkowo ją pielęgnują. Wybieraj je, jeśli po użyciu zwykłych mydeł twoja skóra napina się, odczuwasz dyskomfort, suchość, występują na niej zmiany atopowe.

3. Odkażające

Mydełko naturalne w płynie z nanosrebrem i kwasem bornym zapobiega rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Takie z cząsteczkami srebra (np. Kroplę zdrowia) stosuj zaś wówczas, gdy masz skłonność do czyraków, a także w przypadku egzemy. Zalecane są również w leczeniu oparzeń i trudno gojących się ran.

4. Mydła siarkowe

Środki myjące z dodatkiem siarki (Siarkowe, Barwa w kostce lub płynie) działają nie tylko przeciwbakteryjnie, ale i przeciwłojotokowo. Delikatnie wysuszają skórę, oczyszczają z nadmiaru sebum, hamują tworzenie się wągrów i krostek. Mydła z dodatkiem zielonej glinki obkurczają pory, hamują produkcję łoju, przyspieszają regenerację naskórka. Zaś te z dziegciem zapobiegają powstawaniu zaskórników.

5. Zamiast peelingu

Kostki o właściwościach peelingujących zawierają sól morską, bogatą w cenne dla skóry mikroelementy, otręby czy płatki owsiane. Z kolei z drobinkami z pestek moreli, kiwi czy orzecha włoskiego stanowią naturalny peeling dla każdego typu skóry. Te z dodatkiem miodu, olejku lawendowego i gliceryny nawilżają ją i wygładzają.

6. Do higieny miejsc intymnych

Preparaty zalecane przez ginekologów mają kwaśny odczyn, odpowiedni dla bytującej w drogach rodnych flory bakteryjnej. Stosowanie płynów czy żeli intymnych (dobranych do wieku) działa ochronnie, zapobiegając pieczeniu, swędzeniu i upławom. Środki te zawierają dodatki nawilżające (np. wyciąg z nagietka), łagodzące (macierzankę) i ściągające (korę dębu).

Mogą mieć też w składzie wyciągi z ziół o działaniu przeciwzapalnym (mniszek lekarski, rumianek). Możesz je z powodzeniem stosować również wtedy, gdy cierpisz na alergiczne zapalenie błony śluzowej, a także w okresie menopauzy, jeśli borykasz się z uporczywą suchością pochwy.

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas