Kalendarz ogrodnika

Jakie prace w ogrodzie trzeba zaplanować na wrzesień.

Przygotowania do przyszłego sezonu zacznij już teraz
Przygotowania do przyszłego sezonu zacznij już teraz123RF/PICSEL

Wykopywanie i sadzenie

Wykopujemy byliny niezimujące w gruncie: dalie, mieczyki i kanny (pacioreczniki). Zbieramy nasiona z kwiatów jednorocznych i dwuletnich: astrów, cynii, kocanki. Od drugiej połowy września wsadzamy do gruntu kwitnące wiosną i odporne na mróz rośliny cebulowe: tulipany, hiacynty, śnieguliczki, szafirki. Po pierwszych przymrozkach można je okryć ściółką. Sadzimy czosnek na przyszłoroczny zbiór.

Chcesz cieszyć się dobrym zbiorem w przyszłym roku? Niektóre prace musisz wykonać już teraz
Chcesz cieszyć się dobrym zbiorem w przyszłym roku? Niektóre prace musisz wykonać już teraz123RF/PICSEL

Pielęgnacja drzew i krzewów

Do połowy miesiąca przeprowadzamy cięcie letnich drzew ziarnkowych: jabłoni i gruszy, oraz pestkowych, żeby rany zdążyły się przed zimą zabliźnić. Pod koniec września cięcie orzecha włoskiego. Od drugiej połowy miesiąca przycinamy suche pędy malin i jeżyn. Pobieramy zdrewniałe sadzonki pędowe, tzw. sztobry, ze środkowej części tegorocznego pędu czarnej porzeczki i winorośli o dł. 4-5 oczek. Górę pędu ścinamy pod skosem, kawałek za pąkiem. Dół przycinamy pod kątem prostym. Sadzonki umieszczamy w skrzynce z wilgotnym podłożem i przenosimy do piwnicy, żeby się ukorzeniły. Sadzimy krzewy cisa, a glebę dookoła sadzonki ściółkujemy korą. Podlewamy co trzeci dzień dużą dawką wody: 20-30 l na pojedynczy krzew. Podczas suchej jesieni podlewamy krzewy i drzewa raz w tygodniu.

Zakładanie nowego trawnika

Ostatni raz przed zimą nawozimy trawnik nawozem jesiennym o mniejszej zawartości azotu. W drugiej dekadzie września wysiewamy trawnik lub układamy go z rolki. Przed siewem odchwaszczamy podłoże oraz dokładnie je przekopujemy. Zbyt ciężką, gliniastą glebę rozluźniamy, mieszając z co najmniej kilkucentymetrową warstwą piasku i kompostu. Glebę piaszczystą użyźniamy próchniczym podłożem, kompostem oraz obornikiem.  

Trawę wysiewamy dwukrotnie - na krzyż. Nasiona przykrywamy cienką warstwą podłoża (można sobie pomóc tępą stroną grabi) i wałujemy. Przez pierwsze tygodnie trawnik systematycznie nawadniamy.

W drugiej dekadzie września wysiewamy trawnik lub układamy go z rolki
W drugiej dekadzie września wysiewamy trawnik lub układamy go z rolki123RF/PICSEL

Przycinanie żywopłotu

W połowie miesiąca po raz ostatni przycinamy żywopłot - zarówno liściasty, jak i iglasty. Ponieważ iglaki wcześnie wchodzą w stan spoczynku, zaprzestajemy ich nawożenia nawozem azotowym, tzw. jesiennym - azot mógłby zmniejszyć ich odporność na mróz. Wprawdzie rośliny zimozielone wymagają regularnego podlewania przez cały sezon, to zimą robimy to sporadycznie - tylko w umiarkowanie ciepłe dni.

Wapnowanie podłoża

Po zbiorze warzyw sprawdzamy pH podłoża. Jeśli jest zbyt kwaśne, należy przeprowadzić wapnowanie - najlepiej pod koniec września. W przydomowym ogrodzie stosujemy nawóz wapniowy węglanowy, który nadaje się do różnego typu gleb, także lekkich. Nawozu wapniowego nie łączymy z innym nawozem. Zanim ponownie zasilimy glebę, musimy odczekać kilka tygodni.  Wapnowanie jest niepotrzebne? Glebę przekopujemy i mieszamy z obornikiem.

Artystki z pustyniInteria.tv
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas