Łatwiej w kuchni
Czy można szybciej przyrządzać posiłki bez szybkowaru? Obierać i kroić w mgnieniu oka? Przekonaj się sama.
Gotuj krócej
Buraki, fasola, mięso wymagają długiego gotowania. Znacznie skrócisz ten proces, jeśli:
- do garnka z burakami wsypiesz pół łyżki cukru na litr wody. Warzywa nie tylko szybciej zmiękną, ale będą również słodsze,
- suchą fasolę lub groch namoczysz na noc w zimnej wodzie. Rano ją odcedź i zalej świeżą wodą. Gotuj ziarna na małym ogniu, bo przyrządzane na dużym dłużej pozostają twarde,
- pokrojone w plasterki ziemniaki na tortillę lub zapiekankę najpierw wrzucisz na pięć minut do gotującej się wody. Gdy lekko zmiękną, wyjmij łyżką cedzakową i osusz na papierowym ręczniku. Podgotowane szybciej się usmażą lub upieką.
- do wody, w której gotujesz twarde mięso (np. wołowinę), dolejesz dwie łyżki octu. Pamiętaj też, aby do wołowiny sól wsypywać dopiero pod koniec gotowania.
Posiekaj bez łez
Krojenie cebuli niemal każdemu wyciska łzy z oczu. A znane metody powstrzymania ich, takie jak trzymanie zapałki w ustach albo krojenie warzywa pod strumieniem wody są nieskuteczne lub uciążliwe. Jeśli nie chcesz płakać podczas siekania cebuli, włóż ją na 2-3 minuty do zamrażarki. Schłodzona nie uwalnia tak intensywnie olejków, które drażnią oczy i powodują łzawienie.
Pokrój jednym cięciem
Przyrządzasz sałatkę, tortillę lub pizzę i chcesz szybko pokroić większą ilość małych koktajlowych pomidorków? Ułóż wszystkie na desce, ciasno, jeden obok drugiego. Przykryj drugą, lżejszą deską, np. z plastiku lub melaminy. Lekko dociśnij dłonią, włóż ostrze noża między deski i przetnij pomidorki na połówki. Pamiętaj, aby użyć długiego, dobrze naostrzonego noża. Może być z drobnymi ząbkami.
Posmaruj olejem
Odmierzanie lepkich składników, takich jak miód, syrop, melasa, nie jest łatwe, ponieważ przyklejają Aby zupa lub mleko nie wykipiały podczas gotowania, połóż na brzegu garnka drewnianą łyżkę. się do łyżki. Do potrawy lub wypieków trafia więc mniej produktu niż chcesz dodać. Aby temu zaradzić, posmaruj łyżkę cieniutką warstwą oleju. Wtedy miód i syrop nie przylgną do niej i spłyną do ostatniej kropli. Uwaga! Wybierz olej, który nie ma zbyt intensywnego zapachu (np. ryżowy, sojowy) aby nie zmienił aromatu potrawy.
Zobacz także: