Mąka ziemniaczana: Najlepszy naturalny kosmetyk

Skrobia jest łagodna dla skóry, nie podrażnia jej i nie zatyka porów. Wspomaga leczenie egzemy. Warto mieć ją pod ręką, choćby z tych trzech powodów.

Jest najtańszym pudrem do twarzy (0,5 kg to koszt ok. 3 zł)
Jest najtańszym pudrem do twarzy (0,5 kg to koszt ok. 3 zł)123RF/PICSEL

Niektóre panie mieszają ją z kremem, inne stosują jako talk przeciw poceniu. Oto, co może mąka.

1. Świetnie się sprawdza jako baza do maseczek

Rozjaśnianie skóry twarzy. Potrzebujesz: dwie łyżki mąki ziemniaczanej i cztery łyżki wody utlenionej. Wymieszaj tak, by powstała gładka papka. Nałóż na twarz na 15 minut. Zmyj.

Wygładzanie i zapobieganie rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Potrzebujesz: czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej i lekko ciepły napar ze skrzypu polnego. Dwie łyżki skrzypu zalej wrzątkiem i parz ok. 10 min. Gdy ostygnie, wymieszaj go z mąką. Nałóż na twarz na 15 minut.

2. Wygładza, nabłyszcza i dodaje objętości włosom

Zamiennik dla suchego szamponu. Potrzebujesz: dwie łyżeczki mąki ziemniaczanej i dwie łyżeczki kakao lub cynamonu (w przypadku brunetek i szatynek). Wymieszaj oba składniki i gotowe. Wetrzyj proszek we włosy u nasady. Odczekaj minutę. Za dużo produktu wyczesz grzebieniem lub szczotką.

Jak to działa?

Mąka ziemniaczana dobrze pochłania wilgoć i sebum. Włosy są uniesione i odświeżone. Składnik masek, odżywek i szamponów do włosów. Dodanie jednej-dwóch łyżek do jednego z tych produktów sprawia, że kosmyki stają się wygładzone i łatwiej się rozczesują. Jeśli mieszasz mąkę z odżywką lub maską, pozostaw papkę na ok. 30 minut na włosach i dopiero ją spłucz.

Jak to działa?

Włosy są błyszczące, łatwiej je modelować. Stają się pogrubione i dociążone, nie puszą się.

3. Działa kojąco na podrażnioną skórę

Możesz ją stosować jak zasypkę na otarcia i fałdki, np. pod piersiami. Najpierw jednak skórę trzeba umyć i dobrze osuszyć. Kąpiel krochmalowa jest dobra dla alergików, łagodzi zmiany atopowe na skórze.

Potrzebujesz: siedmiu łyżek mąki ziemniaczanej i wodę. Rozpuść mąkę w litrze zimnej wody. Potem dodaj ją do gotującej się wody (ok. trzy-cztery l). Gdy powstanie kisiel, wlej go do kąpieli.

Zobacz także:

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas