Make - up! Bazuj na doświadczeniu
Kosmetyki do makijażu. Nieodpowiednio dobrane do wieku i typu cery. Niedbale przechowywane. Nie czyszczone pędzle i gąbki, które mogą wywoływać trądzik i alergie skórne. Lista przewinień jest długa. Warto spojrzeć na nasze kosmetyki i zrobić wiosenne porządki. Pamiętajmy, że one też mają datę ważności. Może znajdziemy wśród nich rzeczy, z których nie korzystamy od miesięcy? Zatem, co warto ponownie kupić, a z czego zrezygnować? Kilka podpowiedzi eksperta powinno pomóc w podjęciu decyzji.
Dla kogo baza pod makijaż?
Do wykonania zwykłego makijażu do pracy nie jest ona konieczna. Ale warto jej użyć np. przed ważnym wyjściem, by wygładzić nierówności cery. Baza to lekki półprzezroczysty, nietłusty żel, dzięki któremu podkład łatwiej rozprowadza się na twarzy i dłużej się utrzymuje. To, jaka baza będzie dla ciebie odpowiednia, zależy od rodzaju cery. Do tłustej wybierz kosmetyk, który matuje i zapobiega błyszczeniu. Do suchej lepsza będzie baza, która daje lekki "poślizg" i nawilża. W przypadku dojrzałej, zmęczonej, szarej - sprawdzi się baza rozświetlająca.
Bazę pod podkład nakładaj na czystą skórę, równomiernie na całą twarz. Kosmetyk rozprowadzaj starannie bardzo cienką warstwą.
Kiedy przyda się korektor
To kosmetyk, który doskonale ukryje widoczne przebarwienia, krostki, naczynka krwionośne lub rumień. Spełni swoje zadanie, gdy wybierzesz odpowiedni kolor i konsystencję (z mniejszymi zmianami poradzi sobie kosmetyk punktowy, np. w sztyfcie; z większymi - kremowy). Zielony korektor zamaskuje pajączki lub bardziej rozległe zaczerwienienia na twarzy (czoło, policzki, broda). Korektor beżowy zatuszuje krostki i przebarwienia. Korektor żółty ukryje cienie pod oczami i sińce (o tej porze roku to urodowy defekt wielu dojrzałych kobiet). Korektor stosuj przed nałożeniem podkładu.
Niezbędna warstwa podkładu
Nawet jeśli na co dzień się nie malujesz, o tej porze roku przekonaj się do podkładu. Nie tylko ukryje on mankamenty skóry i wyrówna jej koloryt, ale będzie też dodatkową warstwą ochronną, która zabezpieczy twarz przed zimnem. Wybierz odpowiedni do rodzaju cery podkład - kremowy lub o konsystencji musu, taki, który będzie krył mocno lub średnio. Zapewni on nieskazitelny wygląd przez wiele godzin (także, gdy będziesz wchodzić z zimnego dworu do ciepłych pomieszczeń). Dodatkowo nawilży i ukoi skórę, wspierając działanie kremu na dzień.
Jeśli nie lubisz używać gęstego podkładu, przygotuj własną, lżejszą wersję tego kosmetyku. Kroplę podkładu wymieszaj z odżywczym kremem i rozprowadź na skórze.
Puder jak puchowa kołderka
Odrobina tego kosmetyku wystarczy, by utrwalić makijaż (dzięki niemu podkład dłużej się trzyma) oraz szybko zmatowić twarz (możesz wykonać nim poprawki w ciągu dnia, np. w pracy, gdy skóra się błyszczy). Puder ma jeszcze jedną zaletę - w chłodne, wietrzne dni dodatkowo chroni twarz. Prasowany kosmetyk nakładaj gąbeczką, lekko dociskając ją do skóry. Puder sypki nabieraj miękkim pędzlem, strzepuj nadmiar kosmetyku i omiataj nim całą twarz.
Witaminy A, C i E są niezbędne, by skóra była zdrowa i pełna blasku. Witamina A dostarcza niezbędnej energii, poprawia koloryt cery i wygładza (znajdziesz ją m.in. w marchwi i papryce). Witaminy C i E działają wzmacniająco (w witaminę E bogate są oleje tłoczone na zimno, orzechy, jajka, szpinak, zaś źródłem witaminy C są m.in. kiszonki, natka pietruszki). Witaminy neutralizują też wolne rodniki, które sprzyjają powstawaniu zmarszczek. Po naturalne witaminy sięgaj jak najczęściej - to doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji.
Zobacz także: