Reklama

Malowanie henną: By nie pozostał ślad

​Malowanie ciała henną - taka ozdoba może być ryzykowna. Na co uważać? Radzi Ewa Daniel, toksykolog, szefowa międzynarodowej organizacji Allergy Certified.

Unikaj ciemnej henny - zawiera niebezpieczny dla zdrowia barwnik

Stosowanie tzw. czarnej henny do malowania skóry jest w Europie zakazane, a mimo to używa jej wielu ulicznych tatuatorów. Preparat ma w składzie p-fenylenodiaminę (PPD). To substancja, która sprawia, że rysunek na skórze jest ciemniejszy i trwalszy. Jednak PPD działa silnie uczulająco. Czarna henna ma zwykle gotową, płynną konsystencję.

Naturalna zawsze występuje w sypkiej postaci. Jest zielona, bo powstaje z wysuszonych i zmielonych liści rośliny Lawsonia inermis. Proszek miesza się z wodą tuż przed użyciem, bo barwnik szybko się utlenia. Gotowa pasta ma goździkowy lub eukaliptusowy zapach w przeciwieństwie do czarnej henny, która na ogół jest bezwonna. Tatuator używa tej ostatniej? Zrezygnuj z jego usług, bo konsekwencje dla zdrowia mogą być poważne.

Reklama

Obserwuj skórę - jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

Ryzyko uczulenia czarną henną jest tym większe, im dłużej pasta pozostaje na skórze. Do przyciemnienia brwi wystarczy kilka minut, ale po wykonaniu tatuażu preparatu nie należy zmywać nawet kilka godzin, by rysunek się utrwalił. Zaczerwienienie, swędzenie, pęcherze, obrzęk w miejscu wzoru czasem pojawiają się od razu, ale mogą wystąpić nawet po dwóch tygodniach, gdy sam tatuaż jest już słabo widoczny.

Wysypkę trudno powiązać z czymś innym - ma taki wzór jak wykonany malunek. W podobnej sytuacji trzeba zgłosić się do lekarza, zwłaszcza gdy wystąpią dodatkowe objawy, np. duszności, opuchnięcie twarzy, oczu (wtedy najlepiej jechać do pogotowia). Alergię leczy się maściami sterydowymi i doustnie. Terapia może trwać wiele tygodni. Zdarza się jednak, że pozostają blizny.

Łącz fakty - tatuaż z czarnej henny może zaszkodzić dopiero po latach

PPD to substancja stosowana również w farbach do włosów, ale w znacznie niższym stężeniu (dozwolone w przepisach maksimum to 6 procent). W nielegalnych preparatach do barwienia skóry poziom PPD jest znacznie wyższy - z badań wynika, że dochodzi nawet 27 procent.

To sprawia, że często właśnie tatuaż z syntetycznej henny powoduje powstanie uczulenia na substancję. Dolegliwości nie muszą pojawić się od razu po wykonaniu ozdoby. Ale jeśli potem będziesz farbować włosy (a większość produktów do trwałej koloryzacji zawiera PPD), mogą wystąpić problemy.

Eksperci przypuszczają, że to fatalne połączenie doprowadziło do śmierci Julie McCabe, 38-letniej Brytyjki, która w 2012 roku zapadła w śpiączkę po zastosowaniu farby do włosów popularnej marki. Tatuaż z czarnej henny zrobiła sobie podczas wakacji w Dubaju pięć lat wcześniej.

Nie ulegaj dziecku - najmłodsi mają bardzo wrażliwą skórę, więc henna częściej wywołuje u nich alergię

Ojciec 7-letniej Brytyjki Madison Gulliver podczas wakacji w Egipcie zeszłego lata uległ namowom córki, która chciała zrobić sobie na ramieniu tatuaż z henny. Kilka dni później, już po powrocie do domu, dziewczynka zaczęła skarżyć się na pieczenie i swędzenie skóry.

W krótkim czasie objawy nasiliły się tak, że ramię wyglądało jak poparzone. Niestety, nie pomogła terapia lekami i sterydami. Skórę trzeba było usunąć i dokonać przeszczepu. Ryzyko powstania alergii u dziecka jest większe niż u osoby dorosłej, dlatego specjaliści przestrzegają przed wykonywaniem tymczasowych tatuaży zwłaszcza u nieletnich.

Dbaj o brwi u kosmetyczki

Niektóre "domowe" preparaty to pułapka. Są sprzedawane w drogeriach, więc wydaje się, że można je stosować samodzielnie. Ale jeśli sprawdzisz informacje wydrukowane małymi literami, przeczytasz: "wykonać zabieg w gabinecie kosmetycznym lub skonsultować się z profesjonalistą". W ten sposób producenci omijają przepisy.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej PPD są zakazane w produktach do malowania ciała, ale dozwolone w domowych i profesjonalnych farbach do włosów, a także w profesjonalnych preparatach do przyciemniania brwi i rzęs. Jeśli zrobisz zabieg w domu i wystąpi alergia, nie będziesz mogła mieć pretensji do producenta. Uwaga, brak uczulenia po pierwszym użyciu nie oznacza, że nie wystąpi ono przy późniejszym.

Masz alergię na PPD? Unikaj barwionych tkanin, skór czy gumy

Jeśli, niestety, skorzystałaś z malowania ciała czarną henną i wystąpiła reakcja alergiczna, już zawsze musisz przestrzegać pewnych środków ostrożności. Nie farbuj włosów preparatami z uczulającą substancją PPD (sprawdzaj skład), zwłaszcza jeśli powodują pieczenie lub swędzenie skóry. Z każdą aplikacją dolegliwości mogą się nasilać. Istnieje nawet ryzyko wstrząsu anafilaktycznego.

Nowe czarne ubrania przed pierwszym włożeniem pierz w temperaturze 40°C. Nie używaj przedmiotów, które mogą podrażniać skórę dłoni, jak czarna obudowa lub etui telefonu. Przyczyną bywa zawarta w tworzywie lub skórze p-fenylenodiamina.

Twój Styl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy