Maseczka higieniczna. Jak ją uszyć?

Wystarczy kilka minut, aby nauczyć się szyć maseczkę higieniczną. Maszyna do szycia będzie przydatna, ale jeżeli chcesz wykonać maseczkę wyłącznie na własne potrzeby, możesz to zrobić ręcznie, schemat jest ten sam. Zatem do dzieła!

Maseczki higieniczne szyte z bawełny nie posiadają atestów i filtrów. Nie należy ich nosić przez cały dzień
Maseczki higieniczne szyte z bawełny nie posiadają atestów i filtrów. Nie należy ich nosić przez cały dzień123RF/PICSEL

Maska chirurgiczna stała się symbolem obaw przed COVID-19. Najpierw oglądaliśmy zdjęcia z Chin. Azjaci, noszący maseczki, zabezpieczali się przed rozprzestrzenianiem koronawirusa.

Kilka tygodni później pojawiły się komunikaty o tym, że maseczki medyczne znikają w zawrotnym tempie.

Ich ceny w sklepach internetowych były wywindowane do granic możliwości, a apteki informowały o braku maseczek w hurtowniach.

Wówczas hasło "szyjemy maseczki" zdominowało akcje społeczne, dzięki którym maseczki higieniczne otrzymują medycy, strażacy, sprzedawcy i na tym nie kończy się lista potrzebujących.

Do akcji włączyli się projektanci, blogerzy, społecznicy i osoby, które nie chciały siedzieć w domu z założonymi rękoma.

Przecież maszyna do szycia jest niemal w każdym domu, może dawno nieużywana, może zakurzona, zakupiona przez babcię lub mamę.

Koronawirus to najlepsza motywacja, aby przełamać niechęć, strach i niepewność. Kilka prostych szwów może wpłynąć na komfort pracy wielu osób.

Zatem jak uszyć maseczkę higieniczną?

Ważne, aby przed przystąpieniem do szycia wyprasować materiał. I to samo zrobić po uszyciu maseczki
Ważne, aby przed przystąpieniem do szycia wyprasować materiał. I to samo zrobić po uszyciu maseczki123RF/PICSEL

Potrzebny będzie prostokąt bawełnianej tkaniny (kartka z zeszytu w kratkę może posłużyć za szablon). Jeżeli chcesz, aby maseczka była trwalsza, należy ją uszyć z podwójnego materiału. 

Przyda się także gumka, z której zrobimy nauszniki, ale świetnie sprawdzają się też tzw. "troczki", czyli bawełniane sznurki, które możemy uszyć sami.

Wiele osób wykorzystuje drucik, który wkłada w górną część maseczki higienicznej, w ten sposób zapewniamy lepszą wentylację. Zobaczmy zatem krótki tutorial:

Światowa Organizacja Zdrowia WHO zwraca uwagę, że same maseczki nie wystarczą do ochrony przed koronawirusem. A te szyte w domu często nie posiadają odpowiednich atestów.

Jednak wiele organizacji docenia ten gest ze strony mieszkańców i stosuje maseczki, pamiętając o ich częstej wymianie. Projektantka Magdalena Hasiak poszła krok dalej.

W poznańskiej pracowni designerki powstał szablon kombinezonu ochronnego dla pracowników służby zdrowia i nie tylko. Magdalena Hasiak podjęła wyzwanie i za darmo opracowała formę. Gotowy krój rozesłała wszystkim, którzy tylko mają chęć, czas i ochotę, aby szyć ubrania ochronne potrzebne do walki z koronawirusem.

W mediach społecznościowych każdego dnia pojawiają się nowe grupy, które szyją maseczki. Do akcji włączają się harcerze. 

Z naszych informacji wynika, że każdą liczbę środków ochronnych przyjmą hospicja te dla dorosłych i dla dzieci. Wystarczy się rozejrzeć i zapytać...

Zobacz także:

Koty w niezwykły sposób oddziałują na ludziStyl.pl
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas