Moda jest zawsze ważna
Są aktywne i ambitne. Spełniają się zawodowo, prowadzą blogi, startują w konkursach piękności, realizują swoje marzenia. A do tego chcą świetnie wyglądać! Ubrania zaprojektowane specjalnie dla nich, kobiet na wózkach inwalidzkich, ułatwiają im nadążanie za najnowszymi trendami. Czym różnią się od zwykłych ciuchów?
Izabela Grelowska, Styl.pl: Moda jest dla kobiet bardzo ważna. A jak jest z paniami na wózkach: czy te zainteresowania schodzą na plan dalszy, czy może możliwość eksperymentowania ze stylem staje się w ich przypadku szczególnie ważna?
Justyna Nadolska: - Z moich obserwacji wynika, że moda jest ważna dla większości pań niezależnie od tego, czy jeżdżą na wózku czy nie.
- Kobiety niepełnosprawne lubią się modnie ubierać, pragną ładnie wyglądać, dbają o swój wizerunek. Coraz więcej z nich promuje się poprzez udział w konkursach piękności, pokazach mody, sesjach zdjęciowych, reklamach, prowadzenie blogów modowych. Możliwość fajnego ubrania się staje się dla nich wtedy szczególnie ważna. Niepełnosprawność im w tym nie przeszkadza.
- Oczywiście, są także kobiety, które "ukrywają się" pod ubraniami, ciemnymi, często za dużymi. Nie chcą rzucać się w oczy. Nie lubią wzbudzać zainteresowania. Moda odgrywa dla nich drugorzędną rolę. Bardziej skupiają się na tym, aby ubranie było wygodne i praktyczne w użytkowaniu.
- Wychodzę z założenia, że moda jest dla wszystkich ludzi. Odzież "na czasie" można przystosowywać do osób o różnych potrzebach. Dlatego postanowiłam stworzyć just4.pl, gdzie kobiety - między innymi na wózkach - mogą kupić nowoczesne i komfortowe ubrania.
Czy łatwo jest być modną będąc na wózku?
- Moda często mylnie postrzegana jest jako coś marginalnego w życiu osób niepełnosprawnych. Kobiecie na wózku generalnie trudniej jest znaleźć odpowiednią odzież, szczególnie dotyczy to spodni i spódnic. To, co nosi kobieta pełnosprawna, niekoniecznie będzie pasować do sylwetki kobiety siedzącej na wózku. Jeszcze trudniej jest znaleźć coś naprawdę fajnego, co nie przypomina odzieży medycznej lub dla seniorów.
Nie chodzi przecież o to, aby poprzez ubrania podzielić kobiety na pełnosprawne i niepełnosprawne, tylko o to, aby je połączyć zamiłowaniem do mody.
- Dlatego zależało mi na tym, aby wprowadzić na rynek modele dla kobiet poruszających się na wózku, jest też kilka modeli dla dziewcząt na wózku. Kobiety szukające ciekawych ubrań z miękkiej dzianiny dresowej lub sweterkowej także znajdą coś dla siebie. Oferta nie jest wielka, ale w miarę rozwoju firmy w sprzedaży pojawią się kolejne modele dedykowane osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, np. modele dla kobiet po amputacjach lub dla mężczyzn na wózku.
- Warto kontaktować się z firmą w sprawie projektów ubrań, gdyż uwagi i opinie potencjalnych użytkowników wpływają znacząco na tworzenie nowych modeli. Sprzedaż przez internet również jest ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Jakie problemy stwarza zwykła odzież w codziennym użytkowaniu?
- Zwykła odzież nie zawsze jest odpowiednia dla kobiet z niepełnosprawnościami. Dla kobiet na wózku spodnie lub spódnice często są za płytkie, z tyłu odsłaniają dolną cześć pleców, a z przodu uwierają
w okolicy brzucha. Również guziki wszyte z przodu w pasie potrafią drażnić. Tylne kieszenie po pierwsze są po prostu niepotrzebne, po drugie na dłuższą metę mogą uwierać. Niektóre panie muszą po każdym zakupie spodni skracać nogawki, bo są za długie. W innych spodniach długość nogawek okazuje się za krótka, gdy się w nich usiądzie. Materiał na kolanach potrafi się szybko rozciągnąć, tworząc nieładne wybrzuszenia. Bluzki z głębokimi i odstającymi dekoltami mogą być problematyczne, jeśli kobieta porusza kołami wózka, pochylając się przy tym. Także zbyt szerokie rękawy mogę okazać się niewygodne podczas poruszania wózkiem.
- Przy zakupie górnej części garderoby trzeba zwracać uwagę na ich długość - czy z przodu ładnie zakrywają ewentualne krągłości brzucha i czy z tyłu nie są przygniatane. Także zapięcia typu sznurek, a nawet guzik mogą być problemem dla osób z trudnością ruchową rąk. Nierozciągliwe materiały, z jakich niektóre ubrania są szyte, sprawiają, że noszenie ich jest niekomfortowe. Generalnie zwykłe ubrania potrafią być trudniejsze nie tylko w noszeniu, ale też w zakładaniu i zdejmowaniu.
Co to jest odzież adaptacyjna? Jakie ułatwienia oferuje?
- Odzież adaptacyjna oznacza odzież dostosowaną do konkretnej grupy osób. Marka just4 skupia się na osobach z niepełnosprawnościami ruchowymi. Aktualnie w naszym sklepie internetowym dostępne są modele dla kobiet i dziewcząt poruszających się na wózkach, a także szukających niebanalnych rozwiązań.
- Ideą tworzenia odzieży adaptacyjnej jest to, aby ich użytkownicy mogli łatwiej ją zakładać i zdejmować przy mniejszej pomocy drugiej osoby, a nawet samodzielnie. Sprzyjają temu różne rodzaje zapięć typu suwaki, rzepy, zatrzaski. Także ich umiejscowienie odgrywa ważną rolę (w przypadku spodni i spódnic zazwyczaj znajdują się z boku).
- Fasony ubrań różnią się od tych noszonych przez kobiety, które nie poruszają się na wózkach inwalidzkich. Sylwetka kobiety w pozycji siedzącej i ze schorzeniami wygląda inaczej niż kobiety stojącej. Dlatego krój ma za zadanie podkreślić jedne partie ciała, a jeszcze inne ukryć. Najwięcej zmian dotyczy okolic pasa - spódnice i spodnie mają wyższy stan z tyłu, a niższy z przodu. Dzięki temu osłaniają plecy, jednocześnie nie uwierając okolic brzucha. Dodatkowo posiadają wszyte z tyłu elastyczne gumki w pasie, dyskretnie wspomagające dopasowanie się objętości ubrania. Nogawki spodni są zazwyczaj proste, optycznie maskując ich ewentualne niedoskonałości. Są lekko przedłużone w stosunku do obwodu pasa po to, aby podczas siedzenia nie wydawały się za krótkie. Zrezygnowano z tylnych kieszeni, które zazwyczaj są obecne w zwykłych spodniach.
Wychodzę z założenia, że moda jest dla wszystkich ludzi. Odzież "na czasie" można przystosowywać do osób o różnych potrzebach.
- Innym ułatwieniem są łatki naszyte na kolanach, zapobiegające szybkiemu wypychaniu się materiału. Bluzki i bluzy posiadają dość płytkie i dopasowane dekolty, które nie odstają podczas pochylania się. Zwężane rękawy przylegają do nadgarstków, a tym samym ułatwiają poruszanie się wózkiem. Elastyczne i miłe w dotyku materiały nie ograniczają ruchów, umożliwiają codzienne noszenie ubrań bez poczucia dyskomfortu.
- Ułatwienia zastosowane w proponowanej odzieży adaptacyjnej są dyskretne, nie wpływające negatywnie na wygląd ubioru. Zastosowane są starannie wybrane rozwiązania, które w większości przypadków można spotkać w zwykłych ubraniach. Są one jednak zebrane w jednym miejscu, często sprytnie ze sobą połączone.
Odzież przeznaczona specjalnie dla niepełnosprawnych nie budzi dobrych skojarzeń. Wyobrażam sobie buty korekcyjne itp. Czy odzież adaptacyjna jest modna? Nadążacie za trendami?
- Rzeczywiście, w pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że chodzi o odzież medyczną, która niewiele ma wspólnego z najnowszymi trendami w modzie. Założeniem jest, aby odzież adaptacyjna wizualnie nie różniła się od zwykłej odzieży, aby zastosowane rozwiązania były dyskretne, nie rzucające się w oczy. Każda kobieta może poczuć się w ubraniach just4 pięknie, kobieco i nowocześnie, ponieważ marka just4 łączy wymagania dotyczące wygody z nowinkami modowymi. Ubrania skierowane są przede wszystkim do kobiet aktywnych zawodowo i społecznie, szukających zestawów ubrań do szkoły, pracy czy na spotkanie z przyjaciółmi. Nie chodzi przecież o to, aby poprzez ubrania podzielić kobiety na pełnosprawne i niepełnosprawne, tylko o to, aby je połączyć zamiłowaniem do mody.
Kto projektuje te ubrania? Jak one powstają?
- Zarówno projekty, jak i ich realizacja powstały ze współpracy z firmami zewnętrznymi w ramach tzw. outsourcingu produkcyjnego. Po zebraniu przeze mnie informacji dotyczących potrzeb kobiet na wózkach i trudności jakie mają podczas ich użytkowania, poszukałam rozwiązań, które by się sprawdziły w danych projektach. Pamiętałam przy tym o tym, aby te ubrania nie traciły na wyglądzie. Przedstawiłam pomysły poszczególnych modeli w jednej z pracowni w Łodzi, która specjalizuje się w wykonywaniu niestandardowych i skomplikowanych zleceń.
- Podczas odszycia pierwowzorów kilka z proponowanych rozwiązań zostało zmienionych, ulepszonych. Także materiały do szycia zostały starannie dobrane i sprawdzone. Na podstawie gotowych pierwowzorów można było stworzyć szablony poszczególnych modeli w różnych rozmiarach. Zadanie odszycia kolekcji przypadło doświadczonym krawcowym. Powstała niewielka kolekcja, w niepełnej rozmiarówce. Cały proces produkcji nie należał do najprostszych, wymagał czasu i nieszablonowego podejścia.
- Otwartość kobiet poruszających się na wózku, doświadczenie współpracowników i ich chęć do pracy przy nieco trudniejszych projektach pozwoliły na wykonanie tego, co zamierzałam finalnie osiągnąć. Wiele z pomysłów czeka na realizację. Bardzo ważne są dla mnie opinie i sugestie potencjalnych klientek w sprawie obecnej kolekcji, jak i przyszłych projektów. Każda z kobiet na wózku może mieć w pewnym stopniu swój wkład w projektowanie odzieży adaptacyjnej. Zachęcam do kontaktu.
Jak wygląda w praktyce kupowanie odzieży adaptacyjnej: czy są to rzeczy gotowe, robione na zamówienie, czy można wprowadzić jakieś elementy na specjalne życzenie klientek?
- Gotowe modele ubrań można zamówić w naszym sklepie internetowym just4.pl. Istnieje też możliwość zamówienia wybranego modelu według indywidualnych potrzeb. Czasem wystarczą drobne zmiany
w projekcie, aby ubiór pasował. Także dobór kolorystyczny materiału można w niektórych przypadkach zmienić. Śmiało można wysłać niezobowiązujące zapytanie ze swoimi oczekiwaniami. Skonsultuję je z krawcową i odpowiem, czy zmiana może zostać zrealizowana.