Wybór kreacji na czerwony dywan z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Zdecydować się na klasykę czy puścić wodze fantazji? Jak dobrać odpowiedni kolor do karnacji i na który dom mody się zdecydować?
Na te pytanie co roku szukają odpowiedzi gwiazdy Hollywood przed ceremonią wręczenia najważniejszych nagród filmowych - Oscarów. Do historii przechodzą zarówno te najpiękniejsze, jak i najbardziej kontrowersyjne stylizacje. Przedstawiamy pięć oscarowych kreacji, o których świat z pewnością nie zapomni. Dlaczego?
Przezroczystości na czerwonym dywanie nadal wywołują spore kontrowersje. Lista gwiazd, które podczas uroczystej gali wręczenia Oscarów pokazały za dużo, jest długa. Na jej czele widnieje Barbra Streisand, która w 1969 roku zdobyła statuetkę dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Zabawna dziewczyna".
Streisand zdecydowała się założyć na tę okazję połyskujący kombinezon z ozdobnymi smokingowymi mankietami - projekt Arnolda Scaasiego. Gdy gwiazda wyszła na scenę, by odebrać statuetkę, okazało się jednak, że kreacja jest zupełnie przeźroczysta. Aktorka przyznała później, że nie miała pojęcia, jak materiał zachowuje się w świetle reflektorów. Nagość była więc zupełnie przypadkowa i niezamierzona.
Kreacje stworzone z myślą o czerwonym dywanie zazwyczaj są drogie i ekskluzywne. Lizzy Gardiner, australijska kostiumografka, w 1995 roku podeszła jednak do tematu zbyt dosłownie. Na ceremonii wręczenia Oscarów pojawiła się w sukni własnego projektu skonstruowanej z 254 złotych kart American Express.
Suknia została pierwotnie stworzona na potrzeby filmu pod tytułem "Priscilla, królowa pustyni", jednak American Express nie zgodziło się na wykorzystanie projektu. Suknia Gardiner została uznana za ogromny nietakt. Kostiumografka po latach przyznała się, że postanowiła założyć ją, ponieważ sytuacja ekonomiczna nie pozwalała jej w tamtym czasie na zakup niczego odpowiedniego.
Ogromne nieporozumienie, szaleństwo na czerwonym dywanie, kpina - o stylizacji islandzkiej piosenkarki Björk po ceremonii rozdania Oscarów w 2014 roku mówił cały świat. Wokalista zdecydowała się wystąpić w sukni w formie łabędzia - która bardziej przypomniała zabawne przebranie, niż oscarową kreację.
Co więcej Björk dobrała do niej torebkę kształtem przypominającą jajko. Chociaż większość krytyków i stylistów uznała komplet za modowy niewypał, niektórzy do dziś bronią konceptu, uważając, że luz, jaki wprowadziła Björk na czarowny dywan, był potrzebny. Mimo negatywnych komentarzy, piosenkarka nigdy nie wypowiedziała się krytycznie o swoim wyborze. Z kolei projektant łabędziej kreacji, Marjan Pejoski, był zachwycony wystąpieniem.
Angelina Jolie w 2012 roku pojawiła się na ceremonii rozdania Oscarów w eleganckiej, czarnej sukni bez ramiączek autorstwa domu mody Versace. Tym razem to nie kreacja, a jej prezentacja wywołała kontrowersje w mediach.
Jolie pozowała do zdjęć eksponując prawą nogę przez głębokie rozcięcie. Aktorka robiła to jednak tak często i tak odważnie, że internauci nie pozostawili na niej suchej nitki. Hashtag #AngiesRightLeg popularny był jeszcze długo po zakończeniu gali. Zdjęcie przedstawiające Angelinę Jolie w rozkroku stało się viralem. Powstało mnóstwo memów, nawiązujących do modowej wpadki aktorki, a lewa noga Jolie doczekała się własnego konta na Twitterze.
Stylizacje mężczyzn na czerwonym dywanie zazwyczaj są o wiele bardziej powściągliwe. Jednak w ostatnim czasie moda męska zaczyna ewoluować - staje się coraz bardziej ciekawa i odważna.
W 2019 roku gwiazdor "Pose" zdecydował się założyć na ceremonię wręczenia Oscarów suknię balową autorstwa Christiana Siriano. Góra kreacji przypominała kształtem klasyczny smoking. Uwagę zwracał jednak rozłożysty dół. Billy Porter przyznał w jednym z wywiadów, że na tę chwilę czekał przez 20 lat swojego życia. Był niezwykle dumny ze swojego wystąpienia i czuł się swobodnie w stylizacji, którą wybrał.
Nietrudno się jednak domyśleć, że suknia zaprezentowana przez mężczyznę wzbudziła ogromne kontrowersje w mediach. Zarówno przeciwników, jak i zwolenników kreacji nie brakowało.
Zobacz także: