Naturalne SPA w domu
Stworzenie domowego SPA jest prostsze niż myślisz. Nie trzeba kupować do tego drogich produktów. Często wystarczą te, które są schowane w kuchennych szafkach. Poznaj domowe przepisy na relaksujące kąpiele i zabiegi.
Niezwykle zbawienne dla skóry są kąpiele pielęgnacyjne. By poprawić jej wygląd, wystarczy kwadrans relaksu w wannie. Jak przygotować kąpiel? Zanim wejdziesz do wanny, weź prysznic i oczyść skórę, np. pilingującym płynem do ciała. Temperatura wody w wannie nie może być zbyt wysoka, powinna wahać się między 35°C a 37°C. Najlepszy czas na kąpiel pielęgnacyjną to późne popołudnie lub wieczór, przynajmniej godzinę po posiłku. Ważne jest także, by po kąpieli nie wychodzić już z domu, tylko np. owinąć się ciepłym pledem i zrelaksować.
Mocne nawilżanie
Do nawilżenia skóry idealna jest kąpiel dyniowa. Warzywo to zawiera witaminy A, B i C, a do tego potas, magnez, żelazo, wapń, fosfor, cynk. Wybierz miąższ z dyni, pozbaw go pestek i gotuj w litrze wody. Gdy uzyskasz papkę, przestudź, dolej litr mleka i wlej do wanny z wodą. Zanurz się na kwadrans, potem spłucz skórę, wysusz i wklep masło do ciała. Dyniowa kąpiel sprawi, że skóra stanie się elastyczna i gładka.
Koniec rozstępów
Jeśli masz rozstępy, 2 razy w tygodniu zażywaj kąpieli cytrynowej. Do wanny z ciepłą wodą wsyp szklankę soli gruboziarnistej i dodaj sok z 1 cytryny albo dziesięć kropli olejku cytrynowego. Wolisz zapach mięty? 4 torebki miętowej herbaty zalej wrzątkiem, parz przez 20 minut, dolej do wanny z ciepłą wodą. Po ziołowej kąpieli nie musisz spłukiwać skóry. Wytrzyj ją i wklep balsam.
Celuj w cellulit
W walce z cellulitem ważna jest powtarzalność i regularność zabiegów, a kąpiele pełnią w niej szczególną rolę. Wykorzystaj właściwości alg - zawierają kwas alginowy, który przyspiesza spalanie tłuszczu. Algi kupisz w sklepach internetowych lub z ekokosmetykami. Najlepiej wybrać takie w żelu - wtedy wystarczy rozsmarować preparat na skórze i wejść do wanny na 15 minut. Możesz też przygotować "morską" kąpiel. Wsyp do wanny szklankę soli morskiej, wymieszaj, zanurz się na 15 minut. Sól możesz też wykorzystać do pilingu.
Cudowne pilingi
Gładki dekolt i biust
Zmiksuj 1 szklankę kawałków ananasa i dodaj 2 łyżki miodu, wymieszaj. Nałóż na dekolt, pozostaw na 5 minut. Jeśli masz wrażliwą skórę, piling spłucz już po 2 minutach. Skóra będzie jaśniejsza i bardziej jędrna.
Sprężyste ciało
Zaparz 3/4 filiżanki zmielonej kawy. Odlej płyn i do fusów dodaj oliwę z oliwek - tyle, aby masa nie była za sucha. Wymieszaj, nałóż piling na skórę i masuj przez kilka minut (od dołu do góry, w kierunku serca), spłucz letnią wodą. Kawowy piling nie tylko wygładzi skórę, ale też nawilży ją i ujędrni.
Sposób na szare łokcie i kolana
Do 1/2 szklanki wystudzonego naparu z mięty dodaj sok z 1/2 cytryny. Wymieszaj, namocz w miksturze płatki kosmetyczne, przyłóż do poszarzałej skóry. Owiń bandażem, by się nie przesuwały. Gdy płatki zaczną podsychać, zamocz je ponownie albo wymień na nowe. Zabieg powtarzaj codziennie przez tydzień.
Jaki olejek wybrać dla siebie?
Jałowcowy
Z owoców jałowca pospolitego. Jest przezroczysty i ma żywiczny zapach. Jest doskonały na problemy z cellulitem.
Grejpfrutowy
Powstaje w wyniku tłoczenia skórek owoców grejpfruta. Ma ciemnożółty kolor i cytrusowy zapach. Odżywia i napina skórę, zapobiega rozstępom. Kąpiele i zabiegi, które ujędrnią skórę i zniwelują jej niedoskonałości
Lawendowy
Otrzymuje się go z kwiatów lawendy wąskolistnej. Może być bezbarwny lub mieć żółtawy kolor. Poprawia działanie układu limfatycznego i krwionośnego. Likwiduje obrzęki.
Geraniowy
Uzyskiwany z liści ziela pelargonii wonnej. To olejek o jasnozielonym kolorze i ziołowo-kwiatowym zapachu. Sprawia, że skóra staje się jędrna i elastyczna.
Miękkie stopy
Najlepszy jest scrub gruboziarnisty solny: sól i oliwa zmieszane w stosunku 2:1 (np. 1/2 szklanki soli i 1/4 szklanki oliwy). Można wzbogacić go sokiem z cytryny, płatkami owsianymi lub olejkiem waniliowym. Piling wygładzi nawet najbardziej twardą i szorstką skórę.