Nie wylewaj wody po ugotowaniu ryżu. Zadziała jak magiczny eliksir
Woda po gotowaniu ryżu na włosy? Brzmi abstrakcyjnie, jednak niektórzy twierdzą, że potrafi zdziałać cuda. Składniki zawarte w ryżu mają zbawienny wpływ na kondycję włosów. Po ryżowej kuracji będą lśniące i mocne jak nigdy dotąd! Oto co należy zrobić.
Spis treści:
Wodę po ugotowaniu ryżu zazwyczaj wylewamy - podobnie jest w przypadku makaronu, kaszy czy ziemniaków. Jak się okazuje, w tym wywarze pod wpływem wysokiej temperatury gromadzą się dobroczynne składniki, wspaniale wpływające na włosy.
Patent z wykorzystaniem wody po ryżu był w dawnych czasach stosowany przez Japonki, które chlubiły się długimi, zdrowymi i lśniącymi kosmykami. Do dzisiaj woda ryżowa jest stosowana w azjatyckiej pielęgnacji, a jej działanie doceniają ostatnimi czasy również Polki. To jeden z najtańszych "kosmetyków" jaki można samodzielnie przygotować.
Woda z ryżu na włosy
Woda pozostała po gotowaniu ryżu, którą chcemy wypielęgnować włosy, nie powinna być posolona. Najlepiej, jeśli będzie to wywar po ugotowaniu ryżu brązowego lub jaśminowego. Powstanie wówczas mętna, lekko mleczna woda, bogata w składniki mające genialne działanie na kondycję włosów. Co takiego ma w sobie woda ryżowa, że swoim działaniem zachwyca kobiety na całym świecie?
Czytaj również: Woda ryżowa: Sekret lśniących włosów i pięknej cery Japonek
Woda ryżowa na włosy - jak działa?
Woda pozostała po ugotowaniu ryżu (bez soli) jest bogata w składniki odżywcze:
- witaminę E
- witaminy z grupy B
- cynk
- żelazo
- magnez
- potas
Najważniejszym jej składnikiem jest jednak inozytol - substancja znana ze swojego fantastycznego działania na włosy. Pozostaje ona wewnątrz włosa po spłukaniu, dzięki czemu kosmyki są bardziej elastyczne, a ich zniszczona struktura ulega regeneracji. Ponadto inozytol jest naturalną "tarczą", chroniącą przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych.
Woda ryżowa jest także bogata w proteiny ryżowe, będące składnikiem wielu odżywek i masek do włosów. Dodaje im blasku, miękkości oraz większej objętości. Z kolei skrobia ryżowa działa wygładzająco, nawilżająco i kojąco.
Naukowcy zauważyli także pewną zależność u Japonek. Otóż kobiety te siwieją dopiero około 70 roku życia. Teza ta nie jest jeszcze potwierdzona, jedna istnieją przypuszczenia, że nie tylko geny mają wpływ na tak późne pojawianie się siwizny u Azjatek - być może wiąże się to także ze stosowaniem niezwykłego eliksiru, jakim jest woda ryżowa.
Woda ryżowa na włosy - jak ją przygotować?
Przed użyciem ryżowej płukanki do włosów odcedź ugotowane ziarenka i pamiętaj, aby ich nie wyrzucać. Możesz je po prostu jeść lub wykorzystać do przygotowania domowego peelingu czy maseczki do twarzy.
Powstały po gotowaniu ryżu, mętny wywar jest dość skoncentrowany, dlatego dla lepszych efektów dobrze będzie go rozcieńczyć. W tym celu kilka łyżeczek ryżowej esencji należy dodać do szklanki czystej wody - i tak oto w łatwy sposób przygotujesz ryżowy eliksir do włosów.
Woda ryżowa na włosy - jak stosować?
Gdy płukanka powstała z gotowania ryżu jest już gotowa, możesz rozpocząć jej aplikację na włosy.
Najpierw umyj je szamponem, spłucz pianę wodą, a następnie polewaj pasma przygotowanym preparatem. Potem kolistymi ruchami wmasuj płukankę w skórę głowy oraz włosy na całej długości. Pozostaw na 5-10 minut, po czym spłucz wodą. Zabieg ten warto powtarzać 2 razy w tygodniu.
Woda ryżowa na włosy - efekty
Jakie efekty daje płukanie włosów wodą ryżową?
- Po takiej kuracji zauważysz, że kosmyki są gładsze, bardziej lśniące, lepiej się układają i rozczesują.
- Po pewnym czasie regularnego stosowania zaobserwujesz natomiast, że pasma stają się mocniejsze i zdrowsze.
- Co więcej, może też okazać się, że włosy będą mniej wypadać - udowodniono bowiem, że składniki mineralne zawarte w ryżu stymulują ich wzrost i zapobiegają łamaniu.
- Ponadto woda ryżowa fantastycznie oczyści włosy z pozostałości kosmetyków i zanieczyszczeń.
Efekty stosowania płukanki ryżowej będą widocznie już po pierwszym użyciu.