Nieskazitelna cera dla każdej z nas
Żyjąc w świecie, gdzie umykający czas jest na przysłowiową wagę złota, my kobiety zapominamy o tym, co dla naszej skóry jest najważniejsze. Epoka super fluidów wciąga nas jak wir powietrzny i w codziennym biegu zapominamy o właściwej pielęgnacji naszej cery. A brak właściwie dobranej pielęgnacji może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Spójrzmy jak możemy sobie pomóc, nim stwierdzimy, że dla naszej skóry jest już za późno.
Cera normalna
Może wydać się to zabawne, ale skórę normalną najczęściej możemy spotkać u dzieci. Dlatego osoby dorosłe mające ten rodzaj cery należą do nielicznych szczęśliwców. Panie pamiętające lata wczesnej młodości, nieraz wspominają swoje problemy z pojawiającymi się zmianami skórnymi w czasie okresu dojrzewania i mówią o koleżankach, które w ogóle nie musiały się martwić o wygląd swojej skóry na twarzy. Trądzik czy pojedyncze krosty po prostu się nie pojawiały na ich buziach.
Dlaczego? Dlatego, że wspomniane koleżanki miały cerę normalną. Jednak jak wszystko co dobre, szybko się kończy, tak przy braku odpowiedniej pielęgnacji skóry normalnej już w wieku 30 lat można sobie zafundować niezłe zaplecze zmarszczek na twarzy. Po prostu przechodzi ona dość szybko w suchą i traci swoją elastyczność. Dlatego tak szczególnie istotna jest właściwa pielęgnacja cery normalnej.
Jak rozpoznamy, że nasza skóra ma cechy cery normalnej?
Z pewnością zasługuje na miano cery idealnej. Jest przede wszystkim bardzo dobrze napięta i jędrna. Ten rodzaj skóry cechuje matowość, gdyż gruczoły znajdujące się głęboko w skórze wydzielają stosunkowo niską ilość wydzieliny łojowej, dlatego cera się nie błyszczy i nawet jeśli występują zaskórniki, nie są one widoczne. Jest gładka i lekko zaróżowiona na policzkach. Dobrze nawilżona i nie przepuszcza światła, dlatego nie są widoczne żadne naczynka krwionośne. Jest delikatna, ale ma jednocześnie jednolity koloryt.
Mając ten rodzaj cery nie musimy się obawiać o niekorzystną zmianę wyglądu spowodowaną trudnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak siarczysty mróz, mocny wiatr czy nadmiar promieni słonecznych, gdyż skóra normalna właściwie reaguje na wszystkie te czynniki. No cóż, nic tylko mieć cerę normalną! Nie trzeba przecież nic robić ze skórą twarzy, a i tak wyglądamy świetnie cały czas! Nic bardziej mylącego. Jest to zazwyczaj podstawowy błąd, które popełniają wybrane posiadaczki tego rodzaju cery.
Brak systematycznej pielęgnacji bardzo szybko może spowodować przejście cery normalnej w suchą i utratę wszystkich dotychczasowych jej walorów. Dlatego, aby dłużej cieszyć się jej posiadaniem musimy ją systematycznie pielęgnować i skupić się na właściwym doborze stosowanych kosmetyków, aby zbyt dużą zawartego w nich alkoholu nie zniszczyć warstwy ochronnej.
Jaka jest zatem zalecana codzienna pielęgnacja?
Po pierwsze dokładny demakijaż skóry. Do tego celu możemy użyć żelu do mycia twarzy, delikatnego mleczka lub po prostu mydła wzbogaconego o ekstrakty z olejków roślinnych i lanoliną. Ważne jest nawilżanie, dlatego warto wydać trochę więcej na dobry krem nawilżający na dzień i na noc. Jeżeli stosujemy toniki to tylko te bez zawartości alkoholu. Nie zapominajmy o kremie pod oczy, który bez względu na rodzaj cery jest zawsze wskazany do stosowania.
Ponieważ przy cerze normalnej należy się skupić na jej ochronie, aby jak najdłużej zachować wszystkie jej zalety, w porze zimowej dobrze jest stosować kremy ochronne najlepiej półtłuste, a latem te zawierające filtry przeciw szkodliwym promieniom UV. Najczęściej około 30 roku życia należy zacząć stosować kremy odżywcze i serum odżywcze.
Bowiem cera normalna z czasem zaczyna tracić elastyczność przez osłabienie włókien kolagenowych w skórze. Raz w tygodniu można wykonać delikatny peeling enzymatyczny, a dwa razy w tygodniu nałożyć maseczkę.
Jak zadbać o cerę normalną sposobami domowymi?
Naturalne metody dają świetne rezultaty, jednak ze względu na to, że są czasochłonne straciły na popularności. A szkoda, bo mają doskonałe działanie. Oto kilka prostych przepisów na domowe kuracje dla cery normalnej z sieciowych wykopalisk:
- poranny i wieczorny delikatny masaż twarzy z olejków: 3-4 łyżki olejku migdałowego i 1 kropla olejku rumiankowego;
- maseczka z żółtka: żółtko, 20 kropli oliwy z oliwek, 5 kropli soku z cytryny, szczypta boraksu;
- maseczka z marchwi: 1 łyżka utartej na miazgę świeżej marchewki, 1 żółtko, 1 łyżeczka twarożku naturalnego, 15 kropli witaminy A;
- maseczka owocowa: 10 świeżych malin, 1 miękka i dojrzała morela, 4 duże, dojrzałe truskawki. Wszystkie owoce utrzeć na miazgę;
- maseczka z płatków owsianych: 1 łyżka zmielonych płatków owsianych, 2 łyżeczki rozgrzanego miodu, jedno żółtko;
- maseczka fasolowa: 1 filiżanka rozgotowanej i przetartej fasoli, 1 łyżka oliwy z oliwek, sok z połówki cytryny.
Masz cerę suchą? Sprawdź domowe sposoby pielęgnacji na następnej stronie!
Cera sucha
Ten rodzaj skóry najczęściej spotykany jest u kobiet po 25. roku życia. Naturalny proces starzenia się komórek powoduje coraz szybszą utratę wody i mniejszą produkcję gruczołów łojowych. Ale nie tylko naturalne procesy przyczyniają się do zmian powodujących, że nasza cera staje się sucha. Najczęściej jest ona efektem źle dobranych i niewłaściwie stosowanych preparatów pielęgnacyjnych. Nie ma różnicy jaki typ cery posiadamy, jeśli nie będziemy o nią odpowiednio dbać, bez większego problemu nasza cera zostanie zaliczona do rodzaju suchego. Staje się bardziej podatna na podrażnienia, powstawanie stanów alergicznych i tworzenie się zmarszczek.
Przyczyn można się też doszukiwać nie tylko w pielęgnacji i zwyczajnym starzeniu się. Ale nie tylko. Jako jedne z głównych przyczyn specjaliści wskazują złą dietę, nagłą utratę wagi, nadużywanie alkoholu, odwodnienie czy zaburzenia hormonalne. Do czynników zewnętrznych zaliczane jest częste wystawianie skóry na silne działanie słońca, w tym wizyty w solarium, lodowaty wiatr, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych podczas sezonu zimowego.
Jak rozpoznamy, że nasza skóra ma cechy cery suchej?
Z pewnością niejedna z nas często ma uczucie spiętej, jakby ściągniętej skóry twarzy. Zwłaszcza po kontakcie z wodą i mydłem. Skóra nieraz wydaje się po styczności z zimnem lub gorącem brzydko zaczerwieniona w niektórych miejscach, a potem szorstka w dotyku. Jest delikatna i jak gdyby przezroczysta, bo gdzieniegdzie widać wyraźnie naczynka krwionośne, co daje efekt zbyt intensywnego zaróżowienia.
Nie ma swojego naturalnego blasku, jest matowa. Zaskórniki nie pojawiają się, a jeśli są to prawie niewidoczne. Jeśli mamy takie odczucia to znaczy, że nasza skóra nie ma odpowiedniego nawilżenia i szybko traci swoją elastyczność poprzez dużą utratę wilgoci. Niestety jest cerą suchą.
Jaka jest, zatem zalecana codzienna pielęgnacja?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że nasza cera jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia i bardzo łatwo szybko możemy pogorszyć jej stan stosując źle dobrane środki pielęgnacyjne. Przy doborze kosmetyków do demakijażu najlepiej wybrać śmietankę lub delikatne mleczko, które oprócz oczyszczania będzie miało dodatkowe działanie nawilżające i łagodzące podrażnienia.
Zrezygnujmy z mycia twarzy mydłem. Mydło nie jest wskazane dla cery suchej. Jeśli wybieramy tonik, to tylko bezalkoholowy i z właściwościami nawilżającymi lub natłuszczającymi. Kremy tylko odżywcze i regeneracyjne to baza w pielęgnacji cery suchej. Dlatego przy wyborze kremów zwracajmy uwagę na zawartość aminokwasów, kwasu mlekowego, gliceryny, glicerydów i kwasów tłuszczowych. Niewskazane są peelingi z drobinkami i ziarninami. Jeśli zastosujemy peeling, to tylko delikatny i zaraz po nim powinnyśmy nałożyć maseczkę nawilżającą. A co do maseczek, najbardziej wskazane są te odżywcze.
Jak zadbać o cerę suchą sposobami domowymi?
Kilka propozycji na poprawienie kondycji cery suchej:
- przemywanie twarzy codziennie przestudzonym naparem z rumianku;
- masaż twarzy olejkiem: 5 łyżek olejku migdałowego, 2 łyżeczki olejku rycynowego, 1 łyżka olejku z kiełków pszenicy, 1 kropla olejku z nagietka, 1 kapsułka tranu. Po masażu nałożyć na twarz kompres z ciepłego mokrego ręcznika;
- maseczka z siemienia lnianego: 3 łyżki zmielonego siemienia lnianego zalać wrzątkiem, tak, aby powstała gęsta papka. Po ostudzeniu nałożyć na twarz;
- maseczka z pietruszki: 3 łyżki twarożku naturalnego łączymy z garścią świeżo posiekanej natki z pietruszki;
- maseczka bananowa: 1 rozgnieciony banan, 4 krople oliwy z oliwek, 4 krople soku z cytryny;
- maseczka rumiankowa: 3 torebki rumianku, 1 torebka szałwii zmieszać z odpowiednia ilością wrzątku, tak by powstała papka, dodać kilka kropli witaminy A+E;
Masz cerę tłustą? Sprawdź domowe sposoby pielęgnacji na następnej stronie!
Cera tłusta
Trzeba wyraźnie powiedzieć, że problem cery tłustej najczęściej dotyka dziewczęta i młode kobiety. Jest powodowana najczęściej dojrzewaniem, kiedy to stymulacja gruczołów łojowych jest najbardziej aktywna. Cera tłusta przysparza najwięcej problemów z codzienną pielęgnacją i osiągnięciem ładnego wyglądu. Ciągła walka z powstającymi pryszczami, zaskórnikami, a nawet trądzikiem to spore wyzwanie. Do tego dochodzi spory łojotok, powodowany przez nadmierną produkcję gruczołów łojowych. I w tym miejscu większość kobiet popełnia podstawowy błąd.
Skoro łojotoku jest dużo i nasza buzia dosłownie się świeci, sięgamy po preparaty silnie wysuszające i odtłuszczające. Tym samym powodujemy zdwojenie produkcji łojotoku. Jest to sygnał dla gruczołów, że skóra jest zbyt sucha i należy ja natłuścić. I tak koło się zamyka. Dlatego tak ważne jest, aby cerę tłustą nie poddawać silnie działającym preparatom.
Częste wystawianie się na promienie słoneczne lub wizyty w solarium spowodują, że nasza buzia będzie w lepszym stanie tylko na początku. Bowiem potem zwiększy się ilość krost i zaskórników. To też, niezalecane jest poddawanie się dłuższym kąpielom słonecznym. Dodatkowo spożywanie ostrych potraw również powoduje zwiększenie produkcji sebum. Jedynym pozytywnym aspektem posiadania tego rodzaju cery jest późniejsze powstawanie zmarszczek, niż przy pozostałych rodzajach cer.
Jak rozpoznamy, że nasza skóra ma cechy cery tłustej?
Przy tym rodzaju skóry nie ma większego problemu z jej zidentyfikowaniem. Na pierwszy rzut oka skóra dosłownie błyszczy się. Zazwyczaj ma szaro-żółtawy koloryt. W okolicach czoła, nosa i brody występuje najsilniejsze natłuszczenie. Gołym okiem widać, że ma skłonność do częstych stanów zapalnych. Rozszerzone pory na policzkach i środkowej części twarzy, liczne zaskórniki i zmiany trądzikowe to jej podstawowe objawy. Cera sprawia wrażenie grubej i mało wrażliwej.
Jaka jest zalecana codzienna pielęgnacja?
Najważniejsze, aby nie stosować środków silnie wysuszających. Kosmetyki z duża zawartością alkoholu podrażniają skórę i przyspieszają nadmierne powstawanie łojotoku. Stosowane do mycia twarzy żele powinny mieść odczyn lekko kwaśny lub neutralny, zawierać składniki bazowe jak tymianek, szałwia i cytryna. Mają bowiem za zadanie ściąganie i zmniejszenie łojotoku naskórka. Bardzo ważne jest tonizowanie cery, mające za zadanie odświeżenie skóry i działające przeciwzapalnie.
Jeśli sięgamy po tonik pamiętajmy, że zawartość alkoholu nie może przekraczać 10 %. Wybierając krem, zwróćmy uwagę na jego konsystencję, musi być lekka. Polecane są kremy lub emulsje antybakteryjne, matujące, nawilżające z zawartością cynku, miedzi, skrobi, które regulują pracę gruczołów, oczyszczają skórę i ściągają pory, ale też kwasów owocowych, gdyż te rozjaśniają koloryt cery i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Peelingi i maseczki oczyszczające działają bardzo korzystnie.
Jak zadbać o cerę tłustą sposobami domowymi?
Zwłaszcza ten rodzaj cery wymaga bardzo skrupulatnej i systematycznej pielęgnacji, dlatego aby uzyskać dobre efekty warto poświęcić trochę czasu na kuracje domowymi metodami.
- masaż twarzy olejkiem: 2 łyżki oleju sojowego, 1 kropla olejku z jałowca, 1 kropelka olejku z geranium;
- maseczka ziołowa: 1 łyżka skrzypu polnego, 1 łyżka krwawnika, zalać wrzątkiem i poczekać do ostudzenia;
- maseczka z płatków owsianych: 2 łyżki zmielonych płatków owsianych, 2 łyżki skrzypu polnego, kilka kropel soku z cytryny;
- maseczka jabłkowa: 1 białko ubite na sztywno, 1 starte jabłko;
- maseczka drożdżowa: 1 łyżka drożdży, 5 kropli soku z cytryny, odrobina wody. Po nałożeniu poczekać do całkowitego wyschnięcia;
- maseczka ziemniaczana: 1 ugotowany i rozgnieciony ziemniak, kilka kropli soku z cytryny, 2 łyżki zimnego mleka.
To jak wygląda nasza twarz jest istotne nie tylko dla nas samych, ale też szczególnie zwraca uwagę otoczenia. Mimo łatwego dostępu do szerokiej gamy kosmetyków kolorowych pozwalających nam na poprawianie urody bądź ukrycie jej mankamentów nie zapominajmy o naszej cerze. A właściwie o jej odpowiedniej pielęgnacji.
Bez tego nawet najlepsze markowe kosmetyki nie pomogą nam w poprawieniu kondycji cery. Przyjrzyjmy się naszej cerze. Zaglądnijmy do szafki w łazience i sprawdźmy czy oby dobrze dobraliśmy tonik, krem czy mleczko? Stwórzmy sobie codzienny rytuał pielęgnacyjny dla nas i dla naszej twarzy, a przychylniej i częściej z uśmiechem będziemy mogli spoglądać w lustro.
Więcej w serwisie: