Nogi gotowe do lata - program na weekend

Ułatwimy ci zadanie! Zastosuj nasz ekspresowy program - wystarczy, że w jeden weekend poświęcisz nogom codziennie niespełna godzinkę.

Golenie jest najlepsze dla kobiet, które mają nieliczne jasne włoski
 © Bauer
Golenie jest najlepsze dla kobiet, które mają nieliczne jasne włoski
 © Bauer

Kiedy temperatura rośnie, nogom należy się oddech! Uwalniasz je więc od rajstop i krytych butów. Zanim je odsłonisz, pomyśl, jak się do tego przygotować. Warto teraz, na początku sezonu zrobić staranną depilację i pedikiur, nadać skórze ładny kolor samoopalaczem. Później wystarczy już tylko podtrzymać uzyskany efekt. I to nie tylko po to, by ładnie wyglądały. Czy wiesz, że nogi właściwie pielęgnowane znacznie lepiej znoszą nawet najgorsze upały? Będą zdecydowanie mniej puchły oraz unikniesz pękania pięt! Nie czekaj więc i w najbliższy weekend poświęć swoim nogom trochę czasu.

Piątkowy wieczór

Depilacja - 20 min

Usunięcie włosków z całych nóg to podstawa ich dobrego wyglądu. Jest kilka metod, które bez trudu zastosujesz w domu.

• Ogol włoski jednorazową maszynką. To szybkie i bezbolesne, ale... pomaga na krótko. Włoski odrastają już po dwóch, trzech dniach i są szorstkie. Dlatego golenie jest najlepsze dla kobiet, które mają nieliczne jasne włoski. Depilację tą metodą rób na mokro. Dokładnie pokryj skórę pianką do golenia lub pianą z mydła. Maszynkę prowadź pod włos, bez pośpiechu i bardzo ostrożnie, żeby się nie zaciąć.

• Usuń je depilatorem chemicznym. To równie szybki i łatwy sposób, a nie niesie ryzyka skaleczenia. Substancje zawarte w preparatach rozpuszczają łodygę włosa na powierzchni i jej milimetrowy odcinek pod skórą. Odrosty pojawiają się po pięciu, sześciu dniach. Nie są tak ostre, jak po goleniu. Nogi pokrywa się depilatorem, a po ok. 3 minutach zeskrobuje dołączoną do kosmetyku szpatułką lub jedynie obficie spłukuje wodą.

• Wyrwij depilatorem elektrycznym. Najskuteczniejsza metoda domowa, ale może być bolesna (odczuwanie bólu to sprawa indywidualna!). Urządzenie wyrywa włoski z cebulkami, dlatego odrastają zwykle po trzech tygodniach. Mniej boli wyrywanie krótkich włosków. Droższe depilatory mają system chłodzący zmniejszający ból.

Relaks - 30 min

Leżenie z uniesionymi nogami zmniejsza obrzęki, poprawia krążenie krwi. Dobrze wprowadzić je do planu każdego dnia.

• Połóż się na plecach na dość twardym podłożu. Wyprostowane nogi oprzyj o zrolowaną kołdrę lub kilka poduszek ułożonych jedna na drugiej. Możesz też, leżąc na podłodze, położyć nogi na siedzisku krzesła (uniesione i zgięte w kolanach pod kątem prostym). Taka pozycja jest wskazana dla osób, którym dokuczają bóle kręgosłupa. Poleż tak 30 minut.

Sobotni poranek

Pedikiur - 45 min

Troska o stopy polega przede wszystkim na ich nawilżaniu i ścieraniu narastającego naskórka. Zapobiega to szorstkości, pękaniu pięt, nagniotkom.

• Wymocz nogi w ciepłej wodzie ok. 15 minut. Nie przedłużaj moczenia, bo to przyczynia się do wysuszenia skóry.

• Wytrzyj stopy i od razu zetrzyj zgrubiały naskórek specjalną tarką. Nie używaj pumeksu, to siedlisko grzybów!

• Wmasuj w stopy gruboziarnisty peeling. Wolnymi, okrężnymi ruchami pocieraj palce, wierzch stopy, śródstopie i pięty. Usuniesz resztki zrogowaceń, których nie starłaś tarką. Po zakończonym masażu, wypłucz nogi i dokładnie je osusz.

• Wmasuj krem do stóp. Preparaty te intensywnie nawilżają i regulują proces rogowacenia naskórka, co przeciwdziała zgrubieniom i szorstkości. Zwykle zawierają również składniki anty-bakteryjne i przeciwgrzybiczne.

• Obetnij paznokcie cążkami. Nie wycinaj ani nie zaokrąglaj brzegów, żeby nie wrastały. Powinny być proste i dość krótkie.

• Opiłuj drobnoziarnistym pilnikiem paznokcie, zachowując ich prostokątny kształt.

• Drewnianym patyczkiem odsuń skórki, ale lepiej ich nie wycinaj, ponieważ łatwo o skaleczenie i infekcję.

• Przetrzyj paznokcie watką zwilżoną zmywaczem (przed malowaniem). Dzięki temu lakier będzie się dłużej trzymał.

• Włóż między palce stóp separator. Jeśli używasz ciemnego lakieru, pokryj paznokcie warstwą podkładu, co zapobiegnie ich zażółceniu. Nanieś cienka warstwę lakieru. Kiedy wyschnie, nałóż drugą warstwę. Możesz też położyć warstwę utwardzacza, chroniącego i nabłyszczającego lakieru.

Peeling - 15 min

Peeling wygładza skórę. Poza tym nieco zapobiega wrastaniu włosków wyrywanych woskiem lub depilatorem elektrycznym. Zrobienie go jest konieczne przed zastosowaniem samoopalacza albo balsamu brązującego (dzięki temu opalenizna będzie równa i bardziej naturalna).

• Użyj kosmetyku gruboziarnistego. Najlepiej jest stosować peeling po kąpieli lub prysznicu, kiedy naskórek jest rozmiękczony i łatwiej się złuszcza.

• Jeśli masz suchą skórę, połącz peeling z natłuszczaniem. Nacieraj nogi preparatem zawierającym olej roślinny. Pokryje on skórę delikatnym filmem i sprawi, że będzie wyraźnie mniej sucha.

Niedzielne przedpołudnie

Opalanie - do 20 min

Opalone nogi wyglądają ładniej niż blade i zawsze wydają się nieco szczuplejsze. Warto zatem je przyciemnić. Jak uzyskać naturalnie wyglądającą opaleniznę "z pudełeczka", która w przeciwieństwie do słonecznej jest zdrowa? Są kosmetyki, które ci w tym pomogą. Wszystkie zawierają związek zwany DHA (dihydroksyaceton). Wywołuje on w naskórku reakcje, powodujące jej ściemnienie. Jeśli zależy ci na szybkim efekcie, użyj samoopalacza, jeśli wolisz poczekać, ale uzyskać bardziej naturalny i równomierny kolor, zacznij stosować balsam brązujący.

• Wybierz samoopalacz, a już po kilku godzinach będziesz mieć wyraźnie przyciemnioną skórę. Bądź precyzyjna. Nałożenie go nierówno sprawi, że kolor nie będzie jednolity. Dlatego należy go rozprowadzać bardzo dokładnie, rozcierając kolistymi ruchami: od wierzchów stóp, przez łydki, do ud. Najlepiej nakładać samoopalacz nie od razu na ciało, ale najpierw na dłonie (zabezpieczone cieniutkimi lateksowymi rękawiczkami, żeby uniknąć ich zażółcenia). To pozwoli kontrolować ilość używanego preparatu.

• Sięgnij po balsam brązujący, jeżeli zależy ci na naturalnym efekcie. Balsamu używa się codziennie, jak zwykłego mleczka do ciała. Ma niewielkie stężenie DHA, powoduje, że skóra ciemnieje powoli, zazwyczaj widać efekt drugiego, trzeciego dnia. Nie ma ryzyka pojawienia się plam. Balsam należy nanosić tak jak samoopalacz. Nie potrzeba używać rękawiczek, ale na zakończenie dokładnie umyj ręce.

Uwaga! Pod wpływem DHA nie powstaje melanina, chroniąca skórę przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego przed wyjściem na dwór przyciemnione samoopalaczem nogi też koniecznie trzeba smarować preparatem z filtrem!

Masaż - 15 min

Ma wiele zalet: pobudza krążenie krwi i limfy, rozluźnia mięśnie, polepsza wchłanianie kosmetyków, zmniejsza cellulit. Pomocne w jego wykonaniu są masażery sprzedawane w drogerii. Także preparaty na cellulit mają coraz częściej opakowania z masażerami.

Jak zrobić sobie masaż nóg?

• Zacznij od roztarcia na dłoniach kilku kropli oliwki lub preparatu do masażu. Usiądź na niskim stołeczku. Masuj najpierw jedną, a potem drugą nogę okrężnymi ruchami, dość mocno naciskając. Zacznij od stóp i przesuwaj dłonie w górę. Łydki możesz także ugniatać dłońmi zwiniętymi w pięść.

• Potem - tam, gdzie to możliwe - chwytaj palcami fałdy skóry i lekko je podszczypuj. Musisz poczuć, że ciało stało się cieplejsze. To dowód, że masaż działa.

Co warto robić do końca lata

Codziennie

• w zależności od potrzeb smaruj nogi: kremem ujędrniającym, antycellulitowym albo zapobiegającym obrzękom

• kwadrans poleż z nogami w górze, a potem je wymasuj: dłońmi albo masażerem

• smaruj stopy kremem regulującym rogowacenie

Co tydzień

• ścieraj naskórek stóp tarką: na sucho albo na mokro (po kąpieli)

• rób peeling skóry nóg

• maluj paznokcie lakierem powierzchniowym (kolorowy nie będzie wtedy tak szybko odpryskiwał)

• rób depilację, jeśli używasz depilatora chemicznego lub golarki z żyletką

Raz na miesiąc

• rób całkowity pedikiur w domu, a jeśli pojawiły się jakieś problemy, zapisz się do fachowca wyspecjalizowanego w pedikiurze leczniczym

• zapisz się do kosmetyczki, jeśli depilujesz włosy woskiem w gabinecie (częstotliwość wizyt to sprawa indywidualna)

• umów się na masaż nóg, zwłaszcza jeśli z powodu upału dokucza ci opuchlizna

Marta Lipka

Kobieta i Życie, nr 6/2010

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas