Obsesja wieku
Coraz młodsze osoby zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej czy chirurga plastyka i korzystają z zabiegów odmładzających i upiększających.
Dążeniu do doskonałości towarzyszą często lęki, brak refleksji nad procesem dojrzewania i starzenia się. U kobiet zdarzają się też poważne zaburzenia związane z okresem przekwitania i burzą hormonalną, które dodatkowo wywołują różnego rodzaju napięcia hormonalne.
- Na szczęście u większości pań jest to okres przejściowy - mówi dr Sławomir Wolniak z Wolmed.
- Niestety zdarza się też, że niektóre zachowania zmieniają się w obsesję czy fobię. Kiedy zaczynamy skupiać się głównie na wyglądzie zewnętrznym, wykazując zachowania skrajnie egoistyczne, nie należy tego lekceważyć. Z badań wynika, że jednostki skrajnie egoistyczne, skupione na własnych emocjach, lekceważące otoczenie, wykazują zaburzenia pracy tzw. neuronów lustrzanych, odpowiadających w mózgu za zdolności rozumienia innych ludzi. Ciało, jeżeli nie rozwija się w harmonii z umysłem, staje się powodem do utrapień i lęków. Taki zaś stan prowadzi do nerwicy, a w konsekwencji do zaburzeń psychicznych.
- Wiek dojrzały nie powinien być czasem ucieczki od starości, ale świadomym procesem przygotowania się do roli seniora - mówi dr Sławomir Wolniak.
Co to jest dysmorfofobia?
Wieczne niezadowolenie ze swojego wyglądu może doprowadzić do ciężkiego schorzenia - dysmorfofobii, czyli zaburzeń w postrzeganiu własnego ciała. Chorzy dostrzegają w nim tylko rażące wady.
Więcej w serwisie: