Odmładzanie nocą
Dla skóry dojrzałej w dzień najważniejsza jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Natomiast nocą należy zadbać o wszystkie aspekty przywracające jej młody wygląd.
Oznaki zmęczenia skóry
Przebarwienia postarzają bardziej niż zmarszczki. Ich usunięcie odmładza, o kilka lat i dodaje cerze blasku. Skład najnowszych kremów wyrównujących kolor skóry i złuszczających opracowano tak, by można je było użyć też latem.
1. Szukaj kremu z kwasami AHA, które przyspieszają złuszczanie martwych komórek naskórka, odpowiedzialnych za szarawy odcień skóry.
2. Wyciągi m.in. z żeń-szenia, alg, pereł, pobudzają komórki do działania, dostarczając im energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Poprawiają też krążenie krwi, co wpływa na lepszy transport tlenu i substancji odżywczych do komórek.
3. Zdrowy, promienny wygląd zapewni też skórze stosowanie preparatów z dodatkiem witaminy D, która reguluje proces prawidłowej gospodarki wodno-lipidowej w naskórku.
4. Szarawą zmęczoną cerę pięknie rozświetlą również kosmetyki z dodatkiem witaminy C, słynącej z tego, że skutecznie rozprawia się ona z drobnymi ciemnymi plamkami.
Nasza rada
Po 40 roku naturalne złuszczanie naskórka przebiega wolniej. Zrogowaciałe komórki zalegają na powierzchni skóry, nadając jej szarawy odcień i utrudniając przenikanie składników aktywnych. Dlatego dwa razy w tygodniu wykonuj peeling.
Wypełnione zmarszczki i bruzdy
Z wiekiem przybywa nam zmarszczek. To skutek m.in. zmniejszania się ilości wody w naskórku. Nocna pielęgnacja powinna pobudzać skórę do odnowy i stopniowo spłycać zmarszczki. Kosmetyki mogą mieć postać kremu lub serum. Aplikujemy je na twarz, szyję i dekolt.
1. Najskuteczniejsze są te z kwasem hialuronowym i transdermalnym kwasem hialuronowym - składnikiem, który przedostaje się do naskórka i tam, chłonąc wodę, zwiększa swoją objętość, wypychając zagłębienia od środka. Poza tym uzupełnia on niedobory wody, a więc likwiduje podstawowy powód wystąpienia zmarszczek.
2. Sięgnij też po kremy z peptydami, które wnikają w ścianki głębokich zmarszczek oraz bruzd i wygładzają powierzchnię skóry. Preparaty te, np. z aplikatorem, stosuj też pod oczy.
3. W kremie szukaj też polisacharydów. Tworzą one na skórze cieniutką błonkę powstrzymującą parowanie wody. Działanie wygładzające powierzchnię skóry mają też silikony.
Nasza rada
Widoczność zmarszczek zmniejszy regularne stosowanie maseczek, które nakłada się na noc i nie zmywa. Są one bardziej treściwe niż kremy, a ponieważ działają dłużej niż klasyczne maski, bo przez kilka godzin, zapewniają znacznie lepszy i długotrwały efekt wygładzający.
W słoneczne dni koniecznie noś okulary przeciwsłoneczne. Częste mrużenie oczu utrwala mimiczne zmarszczki w tym miejscu.
Świetnie uniesiony owal
Twarz też podlega sile grawitacji. Z czasem skóra traci elastyczność i sprawia wrażenie, jakby stała się luźniejsza. Nasza skóra prawie w 70 proc. składa się z kolagenu, a więc jego ubytek wyraźne pogarsza jej wygląd. Włókna kolagenu i elastyny jak rusztowanie podtrzymują skórę od środka i odpowiadają za jej właściwe napięcie.
1. Obietnicę czegoś w rodzaju liftingu, tyle że bez skalpela, gwarantują skórze kosmetyki z peptydami. Przyczyniają się do znacznego zwiększenia ilości wytwarzanego kolagenu, uelastyczniają skórę, a więc poprawiają jej napięcie, zapobiegając wiotczeniu.
2. W serum czy kremie szukaj też kolagenu, mającego zdolność przenikania do głębszych warstw komórek skóry. Tam stymuluje on wytwarzanie kolagenu wewnątrzustrojowego.
3. Na liście składników odpowiedzialnych za jędrność skóry i jej wzmocnienie są też retinol oraz komórki macierzyste.
Nasza rada
Skuteczność kremu zależy w dużym stopniu od tego, w jaki sposób go nakładasz. Porcję kosmetyku wielkości ziarnka grochu rozgrzej w zagłębieniu dłoni. Punktowo nanieś go na środek czoła, policzki oraz brodę i wmasuj delikatnymi pociągnięciami palców, kierując ruch nieco ku górze, zawsze od środka ku bokom twarzy. Uważaj, żeby nie rozciągać przy tym skóry. W upalne dni dobrym pomysłem jest trzymanie kremu w lodówce.